11 finansinių pažadų sau 2011-iesiems

11 finansinių pažadų sau 2011-iesiems

Pirmasis metų mėnuo dar tik įpusėjo, bet kainų padidėjimą jau pajutome, o reikšmingo pajamų augimo šiemet nežada jokios prognozės. Padėti tvarkytis su šiuo 2011-ųjų iššūkiu gali padėti aktyvus ir racionalus asmeninių finansų valdymas. Štai vienuolika patarimų, kurie galėtų tapti ir puikiais pažadais šiems metams. 

 1. Neišleiskite visko, ką gaunate. Statistika rodo, jog nominalus vidutinis darbo užmokestis po ilgo laiko vėl po truputį auga. Ekonominei recesijai traukiantis pamažu didėja ir galimybė vėl gauti premijas ar priedus prie atlyginimų, piniginę gali papildyti ir grąžinta mokesčių permoka ar pan. Svarbu, kad neplanuotos ar nereguliarios pajamos iš sąskaitos nedingtų taip pat greitai, kaip į ją pateko. Atidėkite jas, kad greičiau pasiektumėte savo tikslus.
 2. Kaupkite nenumatytiems atvejams ir didesniems įvykiams ar pirkiniams. Ekonominio nuosmukio metu įsitikinome, kaip svarbu turėti finansinį rezervą, kuris padėtų išsilaikyti sumažėjus pajamos ar netekus darbo. Jei lieka laisvų pinigų, dabar pats laikas pradėti (jei to dar nedarėte) kaupti juodos dienos rezervą ir iš anksto ruoštis didesnių išlaidų reikalaujantiems įvykiams, tokiems kaip automobilio, baldų ar buitinės technikos keitimas, atostogos, jubiliejus ar pan.
 3. Atsakingai žvelkite į ateitį. Šiandien turime visas galimybes pasirūpinti savo ir savo artimų ateitimi, todėl apsvarstykite galimybę apsidrausti nuo pasekmių, kurias galėtų sukelti pagrindinio šeimos maitintojo netekimas, jūsų ar jūsų vaikų sveikatos sutrikdymas. Taip pat prisiminkite, kad norėdami geriau gyventi senatvėje, tuo rūpintis turite jau dabar – kuo anksčiau pradėsite kaupti, tuo daugiau sukaupsite.
 4. Atiduokite skolas ir padenkite įsiskolinimus arba bent dalį jų. Geriausia pradžia sėkmingam asmeninių finansų valdymui – tuščias popieriaus lapas. Taigi, pasistenkite, kad jūsų finansinio gyvenimo netemdytų iš praeities besivelkantys skolų likučiai. Jei visų skolų per vienus metus atiduoti ir nepavyks, didelis žingsnis į finansinę nepriklausomybę bus bent dalies jų padengimas.
 5. Laiku atsiskaitykite su visais kreditoriais ir paslaugų teikėjais. Delsimas apmokėti sąskaitas ar padengti įmokas, delspinigiai už pavėluotą laiką ir nepageidautina žyma kredito istorijoje dažnai būna ne pinigų, o finansinės disciplinos trūkumo rezultatas. Finansinei situacijai stabilizuojantis, visas įmokas padenkite kuo anksčiau, o sąskaitas apmokėkite vos jas gavę.
 6. Vartojimui skolinkitės apgalvotai. Dalis gyventojų, norėdami čia ir dabar turėti daiktą, kuriam reikėtų ilgai taupyti, skolinasi: išsimokėtinai įsigyja baldus, buitinius prietaisus ar naujesnius automobilius. Venkite savo trumpalaikius poreikius finansuoti skolingais pinigais, mat už juos įsigyti daiktai nekurs naujų pinigų, laikui bėgant nuvertės, o mokėti įmokas vis tiek reikės.
 7. Įdarbinkite laisvus pinigus. Pirmasis žingsnis, kurį būtina padaryti norint pasiekti finansinę laisvę – išleisti mažiau nei uždirbi. Likusias lėšas verta investuoti, kad pinigai augintų pinigus. Žinoma, investavimas į akcijas ar vertybinius popierius reikalauja papildomų žinių, todėl iš karto taip rizikuoti nereikėtų – nebloga investavimo priemonė pradžiai gali būti ir terminuotasis ar investicinis indėlis, taupymo obligacijos ar periodinis investavimas.
 8. Planuokite biudžetą ir pirkinius. Norėdami sėkmingai valdyti biudžetą turite ne tik žinoti, kur ir kiek išleidote, bet ir planuoti visus pirkinius – nuo kasdienių maisto produktų iki tokių didelių, kaip televizorius ar baldai. Ne tik sudarykite reikalingų produktų ir daiktų sąrašą, bet ir skirkite laiko pasidomėti, kur tą daiktą galite įsigyti pigiau. Tai padės ne tik racionaliau apsipirkti, mažiau išleisti, bet ir gauti didesnę vertę už tą pačią pinigų sumą.
 9. Į finansų planavimą įtraukite visą šeimą. Jūsų šeimos finansai yra ne tik jūsų, bet visų šeimos narių reikalas. Ir vaikai bus labiau sukalbami bei geriau supras, kodėl negali dabar pat gauti kokio nors daikto, jei jausis turintys teisę tvarkyti bendrus šeimos reikalus. Todėl periodiškai renkite šeimos susirinkimus ir aptarkite visus svarbius finansinius klausimus, pasiekite susitarimą, ką ir už kiek pirksite.
 10. Atsisakykite finansiškai žalingų įpročių. Didžiausias šeimos biudžeto eilutes paprastai sudaro išlaidos maistui, daug pinigų paskirti tenka ir mokėjimams už elektrą, vandenį, kitas paslaugas, pinigų reikalauja ir daugelis silpnybių. 2011-aisiais kainos augs (ypač būtinųjų prekių ir paslaugų), tačiau finansinis sunkmetis neužsitęs, jei išlaidas pasistengsite sumažinti pakeisdami apsipirkimo bei vartojimo įpročius, paieškodami kitų prekybos vietų ar pakeisdami mokėjimo planus, taip pat atsisakydami rūkymo, papildomo kavos puodelio kavinėje ir kitų finansiškai brangių silpnybių.
 11. Neužmirškite savęs. Asmeninių finansų valdymas neturi tapti paskutines jėgas išsunkiančia ir visų malonumų atsisakyti priverčiančia pareiga. Tiesiog Jūsų išlaidos turi atitikti Jūsų realias finansines galimybes. Taigi tiek smagi atostogų išvyka į tolimą kraštą, tiek vakarienė su draugais mieste gali būti pagrįstas atpildas už atsakingą nuolatinį finansų planavimą ir balanso biudžete išlaikymą.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.