Kaip atsakingai naudotis kreditine kortele

Kaip atsakingai naudotis kreditine kortele

Šalia įprastų debetinių kortelių piniginėse vis dažniau atsiranda ir kredito kortelės, kurios suteikia kur kas daugiau galimybių. Tačiau svarbu, kad jomis naudotumėmės atsakingai, mat kredito panaudojimas – jau įsiskolinimas. Pateikiame keletą patarimų, kurie padės atsakingai naudotis kreditine kortele.

  • Išsirinkite savo poreikius labiausiai atitinkančią kredito kortelę. Lietuvoje galima įsigyti dviejų tipų kredito korteles: klasikinę kredito kortelę ir fiksuotų įmokų (kitaip – lizingo) kortelę. Pirmuoju atveju įsipareigojate kas mėnesį mokėti tik priskaičiuotas palūkanas, o kredito limitą galėsite padengti savo nuožiūra pasirinktinomis sumomis. Tuo tarpu fiksuotų įmokų kredito kortelė geriausiai tinka tiems, kam skubiai prireikia pinigų nenumatytoms išlaidoms. Jums bus suteikiamas iki dviejų darbo užmokesčių kreditas, kuriuo galėsite pasinaudoti bet kuriuo metu. Šiuo atveju kiekvieną mėnesį mokėsite fiksuotą įmoką, kurios viena dalis bus skirta išnaudotam kreditui padengti, kita – palūkanoms kompensuoti. Dėl tokio mokėjimo grafiko įsigyjantiems šią kortelę taikomi ne tokie griežti finansiniai reikalavimai, kaip pirmuoju atveju.
  • Prieš įsigydami kredito kortelę, pasidomėkite kredito limito padengimo sąlygomis. Pasirašydami kredito kortelės sutartį, išsiaiškinkite, kaip turėsite grąžinti panaudotą limitą ir mokėtinas palūkanas. Kadangi turėsite atskiras banko ir kredito kortelės sąskaitas, turite žinoti, iš kurios sąskaitos jos bus nuskaitomos arba į kurią sąskaitą pinigus reikės pervesti. Tai pat pasidomėkite, kokios sąlygos bus taikomos, jei panaudoto kredito limito negrąžinsite iki kortelės galiojimo pabaigos. Nepamirškite, kad suteiktas limitas laikomas finansiniu įsipareigojimu net jei kredito kortele ir nesinaudojate. Tai svarbu, jei planuojate kreiptis į finansų institucijas dėl kitų paskolų. 
  • Tiksliai žinokite, kiek jums kainuoja naudojimasis kreditine kortele. Debetinė kortelė ypatinga tuo, kad naudoti galite tik jau turimus pinigus. Tuo tarpu naudojantis kredito kortele, priklausomai nuo gaunamų reguliariųjų pajamų, suteikiamas kredito limitas. Tai reiškia, kad šią sumą galėsite išleisti nepapildę su kortele susietos sąskaitos. Padengę išnaudotą sumą, kreditu vėl galėsite pasinaudoti bet kada iki kortelės galiojimo laiko pabaigos.Tačiau pervedant lėšas iš šios kortelės sąskaitos ar išgryninat lėšas bankomate, taikomi papildomi, debetinėms kortelėms nebūdingi mokesčiai, be to, pradedamos skaičiuoti palūkanos nuo panaudotos kredito sumos. Taigi, būtina tiksliai žinoti jų dydį. Norėdami palyginti sąlygas, lyginkite metines palūkanų normas. 
  • Nepraleiskite atidėjimo laikotarpio. Tai laikotarpis, kurio metu, panaudojus kredito limitą, nereikia mokėti palūkanų. Šis laikotarpis priklauso nuo finansų institucijos, kuri išduoda kredito kortelę, ir pačios kortelės tipo. Pavyzdžiui, jei atidėjimo laikotarpis yra 25 dienos, tai reiškia, jog už pirkinį atsiskaičius kredito kortele, palūkanos už panaudotą sumą bus pradėtos skaičiuoti tik po 25 dienų. Jei per 25 dienas panaudotą sumą grąžinsite, ši trumpalaikė paskola nieko nekainuos. 
  • Laiku pratęskite savo kredito kortelės galiojimo trukmę. Skirtingų tipų ir finansų institucijų išduotos kredito kortelės turi skirtingą galiojimo laiką. Paprastai jis trunka 3 arba 5 metus. Nepraleiskite kortelės galiojimo pabaigos: dar iki jai ateinant padenkite mokėtinas sumas ir pasidomėkite, kaip keisis sąlygos atnaujinant kortelę. 
  • Kredito kortele naudokitės atsakingai. Be galimybės panaudoti kredito limitą, šios kortelės teikia ir kitų patogių galimybių. Turėdami tokią kortelę lengvai galėsite rezervuoti lėktuvo bilietus, viešbučius kitose šalyse, pirkti internetu ir pan. Be to, kai kurios kredito korteles išduodančios finansų institucijos kartu siūlo ir kelionių, pirkinių draudimą, galimybę kaupti skrydžių mylias, nuolaidas parduotuvėse ir t. t. Vis dėlto, nereikėtų pamiršti, kad kredito kortelės limitas – tai pinigai, kurių jūs iš tikrųjų neturite, kitaip tariant, išnaudodami limitą jūs skolinatės. Tai gali paskatinti spontaniškus pirkinius ir neatsakingą bei neefeketyvų finansų valdymą, taip pat lemti įsiskolinimą ar netgi kredito istorijos sugadinimą. Todėl labai svarbu nepiktnaudžiauti kredito kortelės suteikiamomis galimybėmis.
  • Rūpinkitės savo kredito istorija. Įsidėmėkite, kad naudodami suteiktą limitą skolinatės, o paskolą reikės grąžinti, kartais – ir su palūkanomis. Jūsų kredito istorijoje bus fiksuojama, kaip pareigingai atliksite šiuos mokėjimus, tad pinigų srautus valdykite atsakingai.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.