Pavasarinė finansų inventorizacija, arba ko nederėtų pamiršti pavasarį

Nutirpus sniegui į išorę pradeda lįsti žiemos „apsileidimo" rezultatai – nuo šiukšlių kiemuose ir sandėliukuose iki pernykščių čekių piniginėje. Kaip apsikuopti ir pasiruošti šiltajam sezonui, pataria „Swedbank" Finansų instituto ekspertai, pateikiantys keletą naudingų priminimų pavasariui.

Mokesčiai – ne tik prievolė, bet ir galimybė. Sakoma, kad šiame pasaulyje gali būti tikras tik dėl dviejų dalykų - mirties ir mokesčių. Norint nepatekti į pastarųjų pinkles, nebūtinai reikia būti buhalteriu. Pakanka pasitikrinti, ar nėra skolos valstybei dėl metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NDP) - tam tereikia užpildyti deklaraciją. O tai padarius, atsiveria proga papildyti kišenę nereguliariomis pajamomis. Tačiau galimybe susigrąžinti dalį sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pasinaudoja toli gražu ne visi: Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, tokių gyventojų yra beveik trečdalis. Tad kruopščiai visus metus mokėję mokesčius, nepamirškime galimybės dalį jų susigrąžinti.

Geras darbas nekainuoja nieko. Budistai tvirtina, jog geri darbai valo karmą. Šis posakis ypač aktualus pavasarį – apsivalymo metą. Tiems, kurie nenusiteikę šelpti elgetas ar globoti benamius gyvūnus, yra ir paprastesnis būdas. Tiesiog nebūkite pasyvūs, kai dalijami jūsų mokesčiai. Nors pajamų deklaracija nėra privaloma, 2 proc. sumokėto pajamų mokesčio galite skirti organizacijai, kurios veiklai nesate abejingi. Kitu atveju valstybė pati nuspręs, kur panaudoti šią dalį Jūsų indėlio į šalies gerovę.

Pavasariniai „likučiai". Pavasarį atšilimas jaučiamas ne tik gamtoje, bet ir piniginėje. GPM susigrąžinimas, šildymo sezono pabaiga, ilgėjančios dienos ir „trumpėjančios" sąskaitos už komunalines paslaugas lemia didesnį laisvų lėšų likutį. Sumažėjus privalomųjų mokėjimų naštai, nevertėtų šio likučio lengva ranka iššvaistyti. Suplanuokite iš anksto, kam skirsite atliekamas lėšas - atostogoms, sukauptų skolų padengimui, būsimo šildymo sezono išlaidoms, rugsėjo pirmosios šventei ir t.t.

Planas atostogoms. Nors nereguliarų išlaidų kalendorių tikslinga susidaryti ar atnaujinti metų pradžioje, tačiau šildymo sezono įkarštyje neretai pritrūkstama ne tik pinigų, bet ir noro planuoti ir ruoštis vasaros atostogoms. Tuo tarpu orui šylant mintys vis dažniau nuklysta jūros ir saulės link. Ir net jei šiemet galite atostogauti tik ilgąjį savaitgalį liepos pradžioje ar „prisidūrę" kelias dienas rugpjūčio viduryje, vis vien šį poilsį suplanuokite iš anksto ir pasiruoškite jam finansiškai. Tokiu atveju net kelios dienos gali virsti ne tingiais rytais namuose ar pasivaikščiojimais prekybos centre, bet turiningomis atostogomis.

Kad laisvadieniai nepabrangtų. Lietuva yra viena iš lyderių pagal nedarbo dienomis paskelbtų švenčių skaičių. Kovo 11-oji, Velykos ir kiti laisvadieniai vien pavasarį atneša ne tik daug smagių akimirkų, bet ir „išsipūtusias" išlaidų eilutes. Pavyzdžiui, bankomatų operacijų skaičius eilinio savaitgalio išvakarėse padidėja apie 20-30 proc., o prieš ilguosius - dar labiau. Tad laisvadienius verta planuoti kaip atostogas – iš anksto ir atsakingai. Įvertinkite esamą finansinę situaciją ir laiką iki artimiausių pajamų. Sudarykite planą, kaip, su kuo ir kur norėtumėte praleisti laisvą laiką. Užimtumas, ypač - suplanuotas, mažina spontaniškų poelgių ir neplanuotų išlaidų tikimybę.

Nutirpus įšalui. Sodininkai iš pašaukimo dar vasarį pradeda puošti palanges ir namų kampus pomidorų, agurkų ir kitais sodinukais. Mažesni žemės ūkio darbų mylėtojai sukrunta tik orams šylant. Bet ir pirmieji, ir antrieji žino, kad iki derliaus sezono į lysves tenka nemažai investuoti. Tad pravartu iš anksto numatyti šias per žiemą primirštas išlaidų eilutes. Norintiems sutaupyti, bet neturintiems sodo vertėtų pagalvoti apie prieskonių auginimą vazonėliuose ant palangės. Žaliuojantys bazilikų ar kitų prieskoninių augalų lapeliai ne tik pravers virtuvėje, bet ir papuoš namus. Planuojant finansus, derėtų prisiminti ir apie amžinojo poilsio vietų lankymą, kuris suintensyvėja pavasarį. Vieniems tai reiškia tolimą kelionę, kitiems – išlaidas kapo priežiūrai, gėlėms, sodinukams.

Kartais mažiau yra daugiau. Kartais namuose televizorių, mobiliųjų telefonų aparatų, knygų, rūbų ar kitų daiktų, funkcionuojančių ir sugedusių, prisikaupia tiek, kad nebežinome, kur juos sutalpinti. Dalį jų išvis užmirštame turį. Tokiu atveju priežodis „atsarga gėdos nedaro" ima reikšti „o gal dar kada nors prireiks". Tačiau nuosavybė savaime nereiškia nei turtingumo, nei socialinio statuso, nei gyvenimo kokybės standarto. Tad retkarčiais nepakenktų atitraukti dėmesį nuo tikslo „įgyti, kaupti, išlaikyti" ir įvertinti sukauptas „gėrybes". Prieš įsigydami daugiau, pirmiausia optimizuokime turto išlaikymo kaštus ir atsikratykime ar padovanokime kitiems tai, ko mums seniai nebereikia.

Dokumentų rikiuotė. Pavasaris – puiki proga sutvarkyti ne tik besimėtančias monetas, čekių ir pernykščių vizito pas stomatologą priminimų prikimštas pinigines, bet ir dokumentus bei sutartis. Nemaža jų dalis yra periodiškai atnaujinami ar pratęsiami nuo metų pradžios, tad sudėliojus dokumentus organizuotai bus paprasčiau juos rasti ir nepražiopsoti galiojimo terminų.

Kad netektų trinti šaligatvio. Vasaros laukia visi, tačiau kartais tik laukti nepakanka. Jei esate moksleivis ar studentas, pats metas pradėti dairytis vasaros darbo, praktikos ar stažuotės. Labai dažnai patirtį galima suderinti su asmeniniu malonumu – verta pasidairyti savanorystės veiklų, juk vasara - stovyklų, muzikinių festivalių ir aktyvios veiklos metas. Jei esate tėvai, laikas pradėti rūpintis, ką veiks atžalos pasibaigus mokslo metams. Iš anksto rūpinantis stovyklomis ar kitomis veiklomis, galima ne tik lengviau rasti laisvų vietų, sutaupyti, bet ir neteks vasarą atsakinėti į jau kažkur girdėtą klausimą - mama, ką man šiandien veikti?

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.