Privalomas finansinės disciplinos įvadas visų specialybių „fuksams“

Privalomas finansinės disciplinos įvadas visų specialybių „fuksams“

Nors pinigų trūkumas yra dažnas studento palydovas, tačiau išradingumas ir keli Finansų instituto patarimai pirmakursiams padės, kad balkone sustatyti tušti alaus buteliai netaptų vieninteliu jūsų studijų metais sukauptu indėliu. 

Su pirmaisiais studijų metais prasideda tikroji gyvenimo mokykla, kuri padės pagrindus profesinei ir asmeninei ateičiai. Savarankiško gyvenimo pradžioje teks patiems pasirūpinti savo laiko, pajamų, išlaidų planavimu ir tinkamai priimti sprendimus.

Kad išvengtumėte vasarą po įstojimo euforijos „užmiršto" studijų finansavimo klausimo, pirmiausiai išsiaiškinkite, kiek kainuoja mokslas jūsų pasirinktoje aukštojoje mokykloje. Valstybės finansuojamos vietos, deja, teks ne visiems. Jei tėvai negalės padėti, gali tekti kreiptis dėl studijų paskolos. Tai tikrai nėra tragedija, bet vis dėlto - rimtas ilgalaikis įsipareigojimas. Nebijokite kreiptis patarimo į Valstybinį studijų fondą ar valstybės remiamas paskolas teikiančią finansų instituciją, tačiau išsamiai išnagrinėkite visas paskolos sąlygas, įvertinkite savo galimybes. Ir nepamirškite - jei kils kokių nors sunkumų ar neaiškumų, su kreditoriumi reikia kalbėtis ir tartis - tai svarbiausia taisyklė!

„Barakai", tetos ir kurso komunos 

70-90 proc. studentų mokosi didžiuosiuose Lietuvos miestuose, vadinasi, nemažai daliai tenka keisti gyvenamąją vietą. Bene pigiausias būdas gyventi studentui - bendrabutis. Čia ne tik nuolat būsite apsuptas tokių kitų studentų, bet ir pajusite finansinę naudą: už visas komunalines paslaugas mokamas fiksuotas mokestis. Tiesa, bendrabučiuose vietos visiems neužtenka, taigi, būtinai pasidomėkite, ar yra galimybių gauti ten vietą. Pirmumo teisę į bendrabutį paprastai turi gyvenantys toli nuo studijų miesto, dažnai į šią sąvoką patenka tik 100 km viršijantis atstumas.

Jei planuojate nuomotis būstą su bendramokslių ar draugų kompanija, susirūpinkite tuo jau vasaros pradžioje. Prieš mokslo metų pradžią nuomos kainos pakyla ir tinkamą būstą susirasti būna nelengva. Nuomos kainos priklauso nuo daugelio dalykų, pirmiausia nuo vietos ir buitinių sąlygų. Be to, nepamirškite paklausti apie mokesčius už komunalines paslaugas, ypač už šildymą žiemą, nes šildymo kainos gali būti labai skirtingos.

Trys lovos ir trys virduliai

Nemažai išlaidų teks patirti dar prieš prasidedant mokslo metams, pavyzdžiui, paliekant užstatą už būstą/bendrabutį, keliones į studijų miestą, reikalingus daiktus naujoje gyvenamojoje vietoje ir kt. Jas reiktų numatyti jau dabar ir kol dar likę du mėnesiai joms pasistengti bent šiek tiek atsidėti.

Apsidairykite ir sutarkite su būsimais kambariokais, kokių daiktų reikės - nes bute ar bendrabučio kambaryje lovų reikės visiems, o štai du plaukų džiovintuvai ar trys elektriniai virduliai nėra būtini. Aptarkite, kas kokius daiktus turi ir gali atsivežti, ką teks pirkti ir pan.

Kaip ir bet kuriuose namuose, labai svarbu turėti taisykles. Gyvenimas su draugais nebus toks pats kaip su tėvais, nes niekas už tave nepagamins valgio, neišneš šiukšlių ir neplaus grindų. Pasidalintos vakarienės bulvės stiprina draugystę, bet kad nejaustum kaltės eilinį kartą naktį nupjovus kambarioko dešros galą, sutarkite ne tik dėl namų ruošos tvarkaraščio, bet ir dėl bendrų pirkinių ar išlaidų pasidalinimo.

Stipendija, lengvatos ir disciplina

Studentų liaudies išmintys byloja, kad sunkiausias - pirmasis semestras. Ir ne tik dėl įvairių nepopuliariausių disciplinų įvadų, kurias dėsto užkietėję „kirviai". Nepamirškite, kad pirmąjį studijų semestrą beveik niekas negauna stipendijų, nes jos skiriamos pagal studijų rezultatus. Skatinamųjų stipendijų nėra skiriama daug, o jų dydį nustato kiekviena aukštoji mokykla atskirai. Dėl stipendijos, žinoma, verta pasistengti, tačiau ne ji turėtų būti pagrindinė paskata gerai mokytis.

Studentai, kurių šeimos turi itin ribotas galimybes jiems padėti finansiškai, turi teisę į socialinę stipendiją. Jei manote ji jums aktuali, pasidomėkite kvalifikaciniais kriterijais, kokių dokumentų reikia pateikti. Kai kurie universitetai taip pat sudaro galimybes įmokas už studijas išskaidyti per visą semestrą. Taigi, susižinokite, kokias galimybes turėsite ir į kokias teises galėsite pretenduoti jūs.

Mokesčiui už mokslą taikoma gyventojų pajamų mokesčio lengvata. Tad tėvai, nuo savo darbo pajamų mokantys gyventojų pajamų mokestį, pervesdami pinigus už studijas (pirmąsias) įgyja teisę kitais metais pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčių lengvata ir dalį sumokėtos sumos susigrąžinti. Nepražiopsokite šios galimybės ar apie ją priminkite tėvams pavasarį, prasidėjus pajamų deklaravimui - juk tai gali būti puiki pradžia kito semestro įmokai.

Išlaidų disciplina yra aktuali ypač tiems, kurie su mokslo metais aukštojoje mokykloje prisiima finansinius įsipareigojimus. Tačiau ir kitiems teks laikytis finansinės disciplinos atsiskaitant už būstą, komunalines, telekomunikacijų paslaugas ir pan. Pradelsi mokėjimai gresia ne tik priskaičiuotais delspinigiais, bet ir sugadinta kredito istorija, galinčia sutrukdyti ateityje pasiskolinti studijoms, automobiliui ar būstui. Kai kuriais atvejais, už finansinės disciplinos nesilaikymą sankcijas gali pritaikyti ir universitetas. Jei esate užmaršus ar su tokiais klausimas tvarkytis sunkiau, pasidarykite privalomų mokėjimų grafiką ir jį pakabinkite jums matomoje vietoje.

100 draugų ir 100 pinigų

Jei atvykai į svetimą miestą, kuriame galbūt nestudijuoja nė vienas tavo draugas, pirmiausiai sutaupysi susidraugavęs. Antrakursiai ir ilgiau su studentišku gyvenimu pažįstami mielai pasidalins savo patirtimi - kur pigiau atsišviesti knygą, kur skaniai pigiai ir daug pavalgyti, ko tikėtis iš dėstytojų, kaip geriau pasiruošti paskaitoms, galų gale, kur buriasi studentai, kai kišenėse švilpia vėjai.

Išgirdę literatūros sąrašą ar vadovėlių pavadinimus, neradę jų bibliotekoje ar gavę tik ribotam laikui, neskubėkite pirkti - peržvelkite skelbimų lentas ar pasiteiraukite kursą jau baigusiųjų, galbūt jie galės paskolinti, dovanoti ar bent jau perleisti gerokai pigiau. Galų gale pasidaryti vadovėlio ar tik jums reikalingų skyrių kopijas gali būti gerokai pigiau nei jį įsigyti.

Išlaidas transportui gali sumažinti ir nuosavas automobilis, jei gyvenate tundroje arba nuolat važinėjate ne vienas. Miestuose, kur viešojo miesto transporto tinklas gana gerai sutvarkytas, o dieninių skyrių studentams taikomos nuolaidos, išlaidos automobilio degalams, remontui ir stovėjimui galima lengvai paversti kitu studentiško gyvenimo gėriu. Be to, dviratis yra labai sveika ir taupi transporto priemonė.     

Jei studijų forma sudarys galimybes dirbti ir netrukus pradėję studijuoti pradėsite gauti ir darbo užmokestį, sulig pirmuoju atsidėkite, kad ir labai menką sumą, kaupimui. Nes svarbiausia suformuoti patį kaupimo įprotį, o kai finansinės galimybės išaugs, išaugs ir atidedamos sumos bei santaupų grąža. Neužmirškite, kad esate studentas, tad stenkitės gyventi kaip studentas, nes priešingu atveju, taip teks gyventi ir baigus studijas.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.