Pajamų deklaravimas: ką būtina žinoti investuojantiems?

Pajamų deklaravimas: ką būtina žinoti investuojantiems?

2021-03-30

Lietuvoje vyksta gyventojų pajamų ir turto deklaravimas už 2020 m., kuris šiemet truks du mėnesius ir vyks tik elektroniniu būdu. Ką reikia žinoti apie iš investavimo į vertybinius popierius gautų pajamų deklaravimą?

Pajamas privalote deklaruoti, jei 2020 m. gavote pajamų iš vertybinių popierių pirkimo-pardavimo. Kitaip tariant, jei nuo pernai metų sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. pirkote ar pardavėte Jums priklausančias akcijas, obligacijas, investicinių fondų vienetus ar kitas finansines priemones.

Kur galiu deklaruoti pajamas?

Tai galite padaryti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS). Prie jos prisijungti galite naudodami išorines sistemas, tarp jų ir „Swedbank“ interneto banką: Kasdieninės paslaugos > E.paslaugos > VMI el. paslaugos (prisijungti) > EDS (prisijungti). 

Svarbu prisiminti, kad šiemet pajamų ir turto deklaravimas vyksta tik elektroniniu būdu ir šiemet baigiasi gegužės 3 d.

Ar turėsiu mokėti GPM, jei pardaviau akcijas, obligacijas, fondų vienetus ar kitas finansines priemones?

Taip, tačiau ne nuo visos pardavimo sumos. Lietuvos Respublikoje 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu apmokestinamas tik investuotojo uždarbis. Be to, Lietuvoje galioja 500 eurų dydžio pajamų, gautų iš vertybinių popierių perleidimo, neapmokestinama suma.

Pavyzdžiui, jei 2020 m. už 3000 EUR pardavėte finansines priemones, kurias anksčiau įsigijote už 2000 EUR, Jūsų uždarbis yra 1000 EUR. Pritaikius 500 neapmokestinamą sumą, Jums GPM reikės mokėti tik nuo 500 EUR.

Ar apie uždarbį iš investavimo veiklos turiu informuoti VMI? 

Taip, tačiau Lietuvoje tai už Jus padaro finansų institucijos. Jei investuojate su „Swedbank“ ir pardavėte akcijas, obligacijas, ar investicinių fondų vienetus, informaciją apie šiuos sandorius VMI perduos bankas. Istorinių duomenų apie savo įvykdytus vertybinių popierių sandorius per „Swedbank“ galite pamatyti interneto banke atsidarę savo vertybinių popierių sąskaitos išrašą.

Ar turėsiu mokėti GPM, jei mano investicijos pabrango, tačiau jų nepardaviau?

Ne. GPM mokamas tik perleidus finansines priemones, ir tik nuo investuotojo uždarbio, kuriam yra pritaikyta 500 eurų dydžio pajamų, gautų iš vertybinių popierių perleidimo, neapmokestinama suma.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.