Naujos gyvybės laukimas būsimiems tėvams – ypatingas ir daug laimės atnešantis metas. Vis dėlto naujas etapas šeimai neretai suteikia ne tik džiaugsmingų akimirkų, bet ir nemenkų iššūkių. Dažnai jie – finansiniai, nes naujas šeimos narys neišvengiamai perskirstys tėvų biudžeto prioritetus ir padidins išlaidas.
Pagal „Swedbank“ Finansų instituto skaičiavimus, atliktus prieš porą metų, Vilniuje vaiką auginantys tėvai iki pilnametystės jo reikmėms išleidžia maždaug 50 tūkst. eurų, neįskaičiuojant užklasinių veiklų. Dažnam tokia suma atrodo didelė ir gąsdinanti, tačiau dar prieš vaikui ateinant į šį pasaulį būsimi tėvai gali imtis veiksmų, kurie padės pasiruošti finansiniams pokyčiams.
Sužinojus, kad tikimasi šeimos pagausėjimo, pirmiausia reikėtų susiplanuoti vaiko priežiūros atostogas. Svarstant apie vaiko priežiūrą, reikėtų atsižvelgti į kiekvieno iš tėvų pajamas, todėl pagalvokite, kuriam iš jūsų tai bus finansiškai naudingiau. Pasinaudodami „Sodros“ vaiko priežiūros išmokos skaičiuokle, galite preliminariai įvertini, kokie pajamų pokyčiai jūsų laukia.
Svarbu galvoti ne tik apie trumpalaikius finansinius motyvus, bet ir tai, kaip išėjimas vaiko priežiūros atostogų paveiks kiekvieno iš tėvų karjerą. Nors vis dažniau kalbame apie lyčių lygybę, tačiau vaiko priežiūroje moterims vis dar tenka didesnė našta derinant motinystę ir karjerą. Taigi, siekiant užtikrinti, kad vieno iš tėvų situacija darbo rinkoje pernelyg nesuprastėtų, svarbu kuo tolygiau pasidalyti vaiko priežiūra.
Gimus vaikui ne tik sumažės pajamos, bet ir pasikeis išlaidos. Tad kitas žingsnis – preliminarų būsimą biudžetą paskirstyti taip, kad išlaidos neviršytų pajamų. Idealiu atveju reikėtų atsidėti pinigų ir finansiniam rezervui, nes turint vaikų tai dar svarbiau − juk esate atsakingi ne tik už save, bet ir už kitą žmogų.
Šiame ruošimosi etape kiekvienam iš tėvų teks pakoreguoti savo prioritetus ir kažko atsisakyti, nes reikšmingą biudžeto dalį sudarys vaiko būtiniesiems poreikiams skirtos išlaidos.
Šeimos biudžetą gali papildyti ir papildomos piniginės išmokos. Jos bus itin reikšmingos, jeigu partnerių finansinė padėtis nėra labai stabili. Išsamiai pasidomėkite išmokų gavimo sąlygomis. Šiuo metu kiekvienam gimusiam vaikui priklauso vienkartinė 462 eurų išmoka ir kas mėnesį iki pilnametystės mokama vaiko pinigų išmoka, kuri nuo šių metų birželio 1 dienos padidėjo iki 80,5 eurų.
Jeigu asmeninių šeimos pajamų užtenka vaiko poreikių patenkinimui, vaikui skirtas išmokas investuokite į jo ateitį. Pavyzdžiui, pasirinkus pinigus kaupti naudojantis investicinio gyvybės draudimo paslauga, 80 eurų per mėnesį su 8–9 proc. vidutine investicijų grąža gali virsti apie 25 tūkst. eurų siekiančia suma. Tuo pat metu vaikas bus finansiškai apsaugotas nelaimės atveju.
Vaiko gyvenimo pradžiai reikės įsigyti tikrai nemažai daiktų – lovytė, vežimėlis, automobilio kėdutė ir pan. Ypač, jei tai pirmoji atžala šeimoje. O kur dar žaibišku greičiu išaugami rūbai ir avalynė. Ne paslaptis, kad vaikams skirtos prekės kartais būna neadekvačiai brangios, todėl apsipirkimas vaikui gali gerokai ištuštinti šeimos biudžetą.
Jei norite kuo daugiau sutaupyti ieškodami vaikui skirtų daiktų, prisiminkite dvi taisykles. Pirmiausia – nepasilikite visų apsipirkimų paskutiniam mėnesiui. Jeigu pradėsite ruoštis iš anksto, išlaidos pasiskirstys ir neatrodys tokios didelės.
Antra – nepatingėkite rūbų, daiktų, baldų paieškoti ir įsigyti iš antrų rankų. Dažniausiai puikios kokybės daiktų galima rasti ir kelis kartus mažesnėmis kainomis nei parduotuvėse. Be to, pasiteiraukite giminaičių ir pažįstamų – tikrai atsiras tokių, kurie su mielu noru antram gyvenimui perleis savo vaikų daiktus nemokamai.