Kiek tėvams šiemet kainuos rugsėjis?

2018-08-16

Mokyklinio amžiaus vaikų tėvai, planuojantys savo išlaidas, šį mėnesį į sąrašą turėtų įtraukti papildomą eilutę: rugsėjis. „Swedbank“ Finansų instituto skaičiavimais, pirmoko pasiruošimo mokyklai krepšelis, tai yra, kuprinė, mokymosi ir sporto reikmenys bei uniforma, kainuoja mažiausiai 200 Eur, o besirenkantiems kokybiškesnes prekes gali atsieiti dvigubai daugiau. Nereikėtų pamiršti, kad šalia šių vienkartinių išlaidų, lėšų kiekvieną mėnesį reikės skirti ir vaiko transportui, mokyklos maistui, būreliams bei kišenpinigiams. Tad visa pasiruošimo mokslams kaina pirmokams gali siekti ir 500 eurų. Nekyla abejonių, kad daugeliui rūpi, kaip šias išlaidas galima sumažinti.

Daiktų „revizija“ ir pirkinių sąrašas

Jei vaikas šį rugsėjį pradės eiti į pirmąją klasę, gali būti, kad dalį reikmenų jis turi dar iš priešmokyklinės grupės metų. Juk jei perkate naują penalą, tai dar nereiškia, kad į jį negalima sudėti jau naudotų pieštukų, kreidelių, o teptukus tikrai galite naudoti dar keletą metų. Gal nepanaudotais sąsiuviniais ar išaugtais sportiniais bateliais pasidalinti gali vyresni broliai ar seserys? Nors mokslo metų pradžios šventė svarbi, bet tikrai nebūtina jos žymėti vien naujais pirkiniais.

Jei naujiems mokslo metams nusprendėte ruoštis kartu su vaikais prekybos centre, dar namuose susitarkite, kokią sumą galite skirti pirkiniams, ir būtinai susidarykite reikiamų dalykų sąrašą. Prieš važiuodami apsipirkti kartu su vaiku susidėkite varneles prie tų daiktų, kuriuos turite ir dar galite naudoti. Kad išlaidos vaikštant po parduotuvę neišaugtų, rinkitės tik pagal kainą tinkamas prekes, nes kitu atveju begalinio pasirinkimo euforija gali gerokai ištuštinti jūsų piniginę ir namo grįšite su krūva nebūtinų pirkinių.

Pratybų ir kanceliarinių prekių paieškokite internete – jas perkant tiesiogiai iš leidėjų ar sulaukus specialių pasiūlymų galima nemenkai sutaupyti, o ir racionalų mąstymą prie kompiuterio išsaugoti lengviau nei prekybos centre. Idealiu atveju geriausia būtų į parduotuvę važiuoti tik aprangos bei batų, nes greičiausiai vaikui juos reikės matuotis, o ir pasiruošimo džiaugsmas netaps pervargimu ir nuolatinėmis derybomis su mažaisiais.

Tarkitės su mokytojais

Perkantiems ugdymo priemones galioja taisyklė „neskubėk ir būsi pirmas“, ir šiuo atveju ji reiškia „neskubėk ir neišleisi per daug“. Nors vaikų tėvai socialiniuose tinkluose jau rugpjūtį diskutuoja apie tai, kokių reikės pratybų, neretai tik per pirmąjį klasės susitikimą mokytojai tiksliai pasako, ką reikės įsigyti. Tokiu atveju pravartu kooperuotis su kitais tėvais, nes pirkdami didesnį pratybų kiekį galite tikėtis geresnės kainos.

Tas pats principas galioja ir būreliams: nors jų daug ir jie siūlo įvairias įdomias veiklas, pasitarkite su mokytojais ir sužinokite, kokia bus nemokamų būrelių pasiūla mokykloje. Labai tikėtina, kad viena ar kita popamokinė veikla, kurią esate numatę vaikui, bus jūsų vaiko mokykloje. Tai neretai padeda išspręsti ir transporto problemą, nes vaikui niekur nereikia vykti.

Suteikite daiktams antrą gyvenimą

Kai kalbame apie brangesnius daiktus, pavyzdžiui, kuprinę ar baldą, dėl dėvėjimo žymių lengvai susigundome pakeisti juos naujais. Pagalvokite, ar tikrai to reikia. Gal užtektų kokybiškos valymo paslaugos, ir daiktas vėl bus kone naujas.

Kitas pinigų „eikvojimo“ būdas – vaikščiojant po parduotuves perkami nebrangūs ir smagiai atrodantys, bet lengvai namuose pasidaromi dėkliukai, skirtukai, laikikliai. Verta pasidomėti, ar jų negalima pasidaryti patiems. Internetas pilnas įkvėpimo šaltinių ir patarimų: paieškoje įveskite DIY (angl. do it yourself – pasidaryk pats) ir pasisemkite naujų idėjų. Kai kurių įgyvendinimui nereikia daug laiko ar įgūdžių, be to, bendra veikla su vaikais taps ir smagiu užsiėmimu.

Į kuprinę įdėkite ir žinių

„Swedbank“ Finansų instituto tyrimo duomenimis, didžioji dauguma Lietuvos tėvų savo 7-19 metų vaikams duoda kišenpinigių. Ikimokyklinukams ir pirmokams mėnesiui apsiribojama 5 Eur suma, pradinukų kišenpinigiai dažniausiai siekia iki 15 Eur, vyresni įprastai gauna iki 30 eurų per mėnesį.

Skirdami lėšų daugelis tėvų pamiršta išsamiai pasikalbėti apie išmanų ir atsakingą jų panaudojimą. Paradoksalu, kad kuo mažesni vaikai ir jiems skiriamos sumos, tuo daugiau tėvai moko bei tikrina, kur lėšos buvo išleistos. Tačiau vaikams ir jiems skiriamoms sumoms augant pokalbių apie finansus mažėja.

Naujų mokslo metų pradžia yra tinkamas laikas tokiam pokalbiui. Juk net apsipirkimas mokyklai ir tam skirtų lėšų planavimas įtraukiant vaiką gali būti puiki finansų valdymo pamoka. Aptariant išlaidas, svarbu vaikui priminti, kad mūsų visų norai gali būti beribiai, tačiau mūsų galimybės yra ribotos. Todėl nuolat teks rinktis ir kažkam suteikti prioritetą, ir tai bus dar viena įdomi žinių ir įgūdžių formavimo kelionė.

Jei su vaiku apie tai kalbėsite, o dar geriau – ir padėsite jam susikurti asmeninį biudžetą bei įtrauksite į šeimos finansinių sprendimų priėmimą, vaikui bus daug lengviau savo finansinius reikalus tvarkytis ir ateityje.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.