Su situacijomis, kuomet turime pervesti ar gauname pinigų iš draugų ar artimųjų, susiduriame dažnai. Tai gali būti bendrai įsigyjamas daiktas, kelionė ar bendro namų ūkio sąskaitų apmokėjimas. Tačiau ar žinote, kada šiuos pinigus turite deklaruoti ir ar nuo tokių pajamų turite sumokėti gyventojų pajamų mokestį?
Tam, kad būtų taikomas gyventojų pajamų mokestis, turi būti sudarytas sandoris, iš kurio gaunate pelną. Jei draugai prisideda, kad ką nors kartu nupirktų, ir vienas iš jų iš tikrųjų perka, pelno nėra, nebent mokėtojas už sandorį ima tam tikrą procentą. Vis dėlto, rekomenduojama visas operacijas atlikti elektroniniu būdu ir išsaugoti kvitus kaip įrodymą, kad kelionei surinkti pinigai, kaip šiame pavyzdyje, iš tiesų buvo išleisti būtent šiam tikslui.
Deklaruoti reikia tik pajamas. Jei į sąskaitą gaunamos konkrečiam tikslui skirtos lėšos ir sąskaitos turėtojas negali jų panaudoti savo asmeniniams poreikiams, tai nelaikoma pajamomis.
Kaip informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija, pasiskolintos lėšos nėra laikomos gyventojo pajamomis, todėl jų deklaruoti metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje (GPM311 formoje) nereikia.
Tačiau, kai:
tai paskolos gavėjas turi pateikti mokesčių administratoriui informaciją apie tokias (visas 4 sąlygas atitinkančias) pasiskolintas lėšas.
Informacija pateikiama iki kitų metų gegužės 1 d. Nuolatinio Lietuvos gyventojo pranešimo apie sudarytus sandorius PRC907 formoje.
Vieno sutuoktinio užsienyje gautos pajamos (darbo užmokestis ar kitos), kurios pripažįstamos bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe ir yra perduodamos kitam sutuoktiniui, neprivalo būti deklaruojamos metinėje pajamų deklaracijoje. Dovanojimo atvejais, iš sutuoktinio gautos dovanos (neatsižvelgiant į sumą/vertę) yra priskiriamos pajamų mokesčiu neapmokestinamosioms pajamoms ir jų deklaruoti apdovanotajam taip pat nereikia.