Per 2023 m. šalies gyventojų, investuojančių per „Swedbank“, investicijų vertė išaugo apie 80 proc. ir metų pabaigoje sudarė apie 1,3 mlrd. eurų, rodo „Swedbank“ duomenys. Didžiausią investuotų lėšų dalį gyventojai buvo nukreipę į akcijas, antroje vietoje pagal populiarumą buvo obligacijos ir kiti skolos vertybiniai popieriai.
„Prieš kelerius metus „Swedbank“ ėmė skatinti gyventojus investuoti pasiūlydamas jiems palankias sąlygas prekybai ir aktyviai supažindindamas su investicijų atveriamomis galimybėmis. Mūsų ir kitų rinkos dalyvių pastangos skatinti investavimą duoda rezultatų – vis daugiau gyventojų atranda investavimo sritį, sparčiai auga gyventojų turimų investicijų vertė“, – sako „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovas Pavel Ladziato.
Siekdamas paskatinti žmones investuoti, „Swedbank“ prieš kelerius metus privatiems klientams pasiūlė nemokamą prekybą akcijomis Baltijos šalių biržose ir banko platinamų „Swedbank Robur“ fondų vienetais, taip pat nemokamą portfelio iki 30 tūkst. eurų vertės saugojimą.
Banke vertybinių popierių sąskaitas turinčių gyventojų skaičius per 2023 m. išaugo trečdaliu ir sudarė daugiau kaip 80 tūkst. Taip pat apie 1,5 karto padaugėjo tų, kurie praėjusių metų pabaigoje buvo investavę į vertybinius popierius.
„Swedbank“ banke vertybinių popierių sąskaitą turinčio gyventojo vidutinė portfelio vertė sudarė apie 25 tūkst. eurų ir per metus padidėjo maždaug penktadaliu. Padidėjimą lėmė ir augimas finansų rinkose, ir naujos gyventojų investicijos.
„Vertybinių popierių sąskaitose turto turinčių gyventojų dalis kasmet didėja. Praėjusių metų pabaigoje net 2 iš 3 gyventojų, turinčių vertybinių popierių sąskaitą „Swedbank“, turėjo įsigiję vertybinių popierių. Tai rodo, kad gyventojai ne tik išbando investavimą, bet jis vis dažniau tampa nuolatiniu įpročiu, kuris gali užtikrinti sparčiau augantį finansinį turtą ar ilgainiui padidinti gaunamas pasyvias pajamas“, – pastebi „Swedbank“ atstovas.
Rinkdamiesi skirtingas vertybinių popierių rūšis, gyventojai dažniausiai savo lėšas nukreipia į investicinius fondus. Daugiau negu pusė banko privačių klientų (56 proc.) savo portfelyje turi įvairių investicinių fondų vienetų. Pasak „Swedbank“ atstovo, tai puiki diversifikuota finansinė priemonė, tinkanti formuoti investicinį portfelį ir pradedantiesiems, ir patyrusiems investuotojams.
„Dažniausiai investuojama į vieną iš 20 „Swedbank Robur“ fondų, kurių dalis išsiskiria indeksus sekantiems fondams artima investavimo strategija, palankiais valdymo mokesčiais, dėmesiu atsirenkant tvaresnes investicijas. Vidutinė investicijų vertė praėjusiais metais „Swedbank Robur“ investiciniuose fonduose buvo apie 3,4 tūkst. eurų, o vidurinė eilės reikšmė arba mediana – beveik 500 eurų“, – sako P. Ladziato.
Antroje vietoje pagal populiarumą yra investicijos į akcijas. Be to, gyventojai dažniau investuoja į Baltijos šalių bendroves nei į kitas pasaulio įmones. Apie 30 proc. „Swedbank“ klientų savo vertybinių popierių sąskaitose praėjusių metų pabaigoje turėjo Baltijos šalių bendrovių akcijų, tarp kurių dažniausiai pasitaikančios buvo bendrovių „Ignitis grupė“ ir „Telia Lietuva“ akcijos.
Pastebimai padidėjo gyventojų susidomėjimas skolos vertybiniai popieriais – obligacijomis, vyriausybės taupymo lakštais. Per pastaruosius dvejus metus į skolos vertybinius popierius investavusių gyventojų dalis „Swedbank“ banke išaugo nuo 1 proc. iki 18 proc.
Didžiausia portfelio dalis (41 proc.) teko akcijoms. Be to, gyventojai didesnę lėšų dalį buvo nukreipę į Baltijos šalių bendroves nei į kitas pasaulio įmones – 3 iš 5 eurų buvo investuoti į vietos įmones.
Antroje vietoje pagal investicinio portfelio dalį buvo obligacijos ir kiti skolos vertybiniai popieriai (pvz., vyriausybės taupymo lakštai). Šių priemonių bendra vertė vidutiniškai sudarė 37 proc. viso investicijų portfelio.
Tuo metu apie 10 proc. gyventojų investicinio portfelio vertės sudarė investicijos į fondus, iš kurių didžioji dalis teko „Swedbank Robur“ fondams. Likusius 12 proc. sudarė investicijos į įvairius biržose prekiaujamus fondus (angl. ETF).