Investavimas pagal amžių: kokia strategija gali atnešti didžiausios grąžos

2020-11-03

Lietuvoje į akcijas, obligacijas ar fondus investuoja labai nedidelė gyventojų dalis – vos 2 proc., rodo „Swedbank“ tyrimas. Jaunimas teigia, kad investavimui neturi lėšų, vėliau pinigų atsiradus ima trūkti laiko, o sulaukus 50 metų atrodo, kad pradėti investuoti – per vėlu. Tačiau investuoti galima pradėti būnant bet kokio amžiaus, o rizikas padeda sumažinti pagal investuojančiojo amžių parinkta strategija. 

Pradėjus investuoti ankstyvame amžiuje, galima ir labiau rizikuoti, nes yra laiko išgyventi natūralius pasaulio ekonomikos pakilimus ir kritimus. Tuo metu artėjant link pensinio amžiaus, turimos investicijos turėtų keistis ir būti atsparesnės rizikoms. 

Jums 20 metų: drąsiai nereiškia beatodairiškai

Įprastai manoma, kad jauni investuotojai gali visiškai nebijoti rizikos, nes turi pakankamai laiko, ir investicijos spės atsitiesti, jei ekonomika staiga sulėtėtų ar patirtų recesiją. Tačiau drąsus investavimas nereiškia, kad tai reikia daryti bet kokiomis sąlygomis. 

Čia tinka analogija su plaukimu. Besimokantis plaukti vaikas labai stipriai išsigąsta, kai po kojomis nebejaučia dugno. Po tokios patirties antrąkart į vandenį jis brenda daug atsargiau. Lygiai taip pat ir investavime. Jauname amžiuje ir neturėdami patirties galime visas lėšas nukreipti į vienos įmonės akcijas, tačiau po rimtesnio rinkos sukrėtimo arba nustosime investuoti, arba pradėsime daryti tai žymiai atsargiau.

Iki trisdešimties metų amžiaus siūloma investuoti didesnę lėšų dalį skiriant akcijoms, o mažesnę obligacijoms bei investiciniams fondams, pavyzdžiui, santykiu 70/30. Daugiau pasidomėjus rinkomis ir įgijus patirties, investavimo strategiją galima „drąsinti“, bet akcijos neturėtų sudaryti daugiau nei 80 proc. viso portfelio vertės.
 
Dešimt metų yra gana ilgas laikotarpis, todėl per jį, tikėtina, pasitaikys rinkos pakilimų ir kritimų. Tačiau turint subalansuotą akcijų ir obligacijų portfelį tokį ciklą galima išgyventi. Tai taip pat leis pajausti, kokiomis nuotaikomis gyvena investuotojai, kai rinkos patiria ir gerus, ir prastesnius laikus.

Jums 30 metų: metas tobulėti ir didinti kapitalą

Jei iki trisdešimties metų amžiaus dar neinvestavote nei vieno savo euro, dabar galėtų būti pats metas. Būdami tokio amžiaus pradedame uždirbti daugiau, todėl investavimui skiriamos lėšos gali sudaryti apie 10–15 proc. visų pajamų.  

Tolstant nuo trisdešimtojo gimtadienio jau reikėtų palengva mažinti riziką. Tokiu atveju akcijos galėtų sudaryti apie pusę visų investicijų vertės, o likusioji dalis turėtų būti investuota į obligacijas ar fondus.

Laikotarpis nuo trisdešimt iki penkiasdešimt metų yra auksinis karjeros metas: daugelis žmonių turi pakankamai patirties ir energijos daug dirbti ir užsidirbti. Atsižvelgiant į tai, investavimui galima skirti didesnę pajamų dalį, nes tikėtina, kad laisvų pinigų šiuo laikotarpiu turime daugiau. 

Jums 50 metų: laikas naujiems tikslams

Tokiame amžiuje žmonės paprastai būna sumokėję būsto paskolą arba paskolos įmokos sudaro nereikšmingą pajamų dalį, vaikų išlaikymas reikalauja vis mažiau išlaidų, o pajamos pasiekia piką. Todėl tai tinkamas laikas susikurti tikslus ateičiai ir pabandyti įsivaizduoti, koks bus gyvenimas, kai nebereikės aktyviai dirbti. 

Šiame etape reikia įsivertinti dabartines ir planuojamas pajamas: nuo to priklausys, kokias investicijas geriausia rinktis. Pasirinkimai iš esmės čia yra du. Galima ramiai laukti pensinio amžiaus laikantis nusistatytos investavimo strategijos ir iki minimumo sumažinus investavimo riziką. Tokiu atveju akcijų dalį portfelyje vertėtų mažinti ir pirkti daugiau obligacijų. Arba dalį portfelio galima investuoti rizikingiau, jei sulaukus pensinio amžiaus yra planų likti darbo rinkoje. Tačiau šiuo atveju didžiąją dalį portfelio visgi reiktų laikyti saugiose turto klasėse. 
 

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.