10 patarimų planuojantiems imti paskolą būstui įsigyti

Nuosavas būstas – dažno svajonė, kurios įgyvendinimui neretai prisireikia finansavimo iš banko. Pateikiame 10 patarimų, kurie pagelbės atliekant „namų darbus“, reikalingus sklandžiam paskolos gavimo, būsto įsigijimo ir finansinių įsipareigojimų vykdymo procesui.

Sukaupkite pradinį įnašą

Pradinis įnašas šiandien yra būtina sąlyga norint gauti paskolą būstui įsigyti. Jo dydis turėtų siekti bent 15 proc. planuojamo įsigyti būsto vertės.  Kuo didesnį įnašą sukaupsite, tuo mažesnė įsipareigojimų našta slėgs jūsų pečius. Be to, taip būsite labiau apsaugoti nuo nemalonių pasekmių, kurios gali atsirasti krintant nekilnojamojo turto kainoms. Mat taip atsitikus gali paaiškėti, kad jūsų būsto vertė tapo mažesnė, negu jį perkant prisiimti įsipareigojimai.

Beje, pasirengti reikėtų ir įvairiems papildomiems su paskola susijusiems mokėjimams, pavyzdžiui, įkeičiant turtą, sudarant kredito bei pirkimo-pardavimo sutartis, atliekant turto vertinimą, registruojant nuosavybę. Taip pat kainuos ir būsto įrengimas. Visa tai sudaro gan solidžią sumą, kuria taip pat reikėtų pasirūpinti iš anksto.

Įsitikinkite, kokias turite galimybes gauti reikalingą būsto paskolą

Pradėti galite nuo kredito įstaigų interneto puslapiuose esančių būsto paskolos skaičiuoklių. Tiesa, jų rezultatai bus tik apytiksliai, o tikroji galima kredito suma ir įsipareigojimai paaiškės tik įvertinus daugybę kitų aplinkybių. Čia jums padės kredito įstaigų specialistai, kurie kartu vertins ir jūsų kredito istoriją. Nuo jos iš dalies priklausys jūsų galimybė pasiskolinti ir paskolos sąlygos. Taigi, svarbu, kad visada nepriekaištingai vykdytumėte prisiimtus finansinius įsipareigojimus ir laiku atliktumėte privalomus mokėjimus.

Prašydami paskolos nepamirškite, kad reikės ir pragyventi

Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo nuostatai numato, kad paskolos mėnesio įmokos dydis negali būti didesnis nei 40 proc. asmens ar šeimos mėnesio pajamų. Tačiau ir patiems būtina kruopščiai apskaičiuoti, kokio dydžio paskola būtų racionali ir nesunkiai pakeliama šeimos biudžetui. Tai padaryti galite atsižvelgdami į tai, kiek lėšų jums reikia pragyvenimui ir kiek jų galėtumėte skirti paskolos įmokoms mokėti bei palūkanoms dengti. Nepamirškite, kad be šių įmokų jūs privalėsite mokėti ir už komunalines paslaugas, o tai taip pat gali sudaryti nemažą sumą. Be kita ko, gali atsirasti ir netikėtų išlaidų, tad svarbu ne tik pasilikti tam tikrą rezervą skaičiuojant, kiek paskolos galite sau leisti mokėti kas mėnesį, bet ir turėti 3–5 mėnesių išlaidų dydžio finansinę „pagalvę“.

Įvertinkite galimus finansinės situacijos pokyčius

Dar prieš besikreipdami paskolos, patys įvertinkite savo pajamas ir išlaidas, galimus jų pokyčius ir iš to kylančią finansinę riziką. Pavyzdžiui, jei šiuo metu gyvenate poroje ir vaikų susilaukti planuojate tik po to, kai įsigysite nuosavą būstą, nepamirškite, kad tapę tėvais ne tik patirsite daug džiaugsmo, bet ir papildomų išlaidų, kurias reikėtų įvertinti jau dabar. Panašių vertinimų reikalauja ir planuojamas darbo keitimas, studijos ar pan.

Pasirinkite patyrusią kredito įstaigą

Dažniausiai būsto paskola imama ne dviem, trims, o net kelioms dešimtims metų. Todėl labai svarbu pasirinkti patikimą kredito įstaigą. Neapsiribokite vien tik kredito įstaigų tinklalapių ir juose pateikiamų pasiūlymų peržiūra. Pasinaudokite konsultacijomis, išsiaiškinkite siūlomas galimybes ir išsirinkite geriausias finansavimo sąlygas siūlantį, patyrusį ir patikimą partnerį.

Gerai išsinagrinėkite paskolos sąlygas

Kintamos ir fiksuotosios palūkanos, linijinis ir anuitetu palūkanų grąžinimo metodas, valiuta, kuria imama paskola – tai tik keli iš daugelio dalykų, kuriuos reikia išnagrinėti ir pasirinkti imant būsto paskolą. Niekur neskubėkite ir skirkite tam laiko tiek, kiek reikia. Nuo to, kokiomis sąlygomis pasirašysite kredito sutartį, didele dalimi priklausys tai, ar nuosavas būstas jus tik džiugins, ar kels daugybę rūpesčių dėl įsipareigojimų vykdymo.

Aiškiai pasiskirstykite atsakomybę

Jei paskolą imate ne vienas, bet ir ne šeimoje (pavyzdžiui, kartu su giminaičiais arba esate pora, bet perkate būstą nesusituokę), išnagrinėkite turto registravimo niuansus ir pasirinkite, kas jūsų atveju būtų geriau: bendra jungtinė ar bendra dalinė nuosavybė. Dar prieš pasirašydami kredito sutartį aptarkite, kuris iš jūsų bus pagrindinis paskolos gavėjas (nuo kurio sąskaitos bus nurašomos įmokos), kaip dalinsitės finansinę atsakomybę atsiradus šiam įsipareigojimui, priimkite kitus panašius bendriems finansams įtaką padarysiančius sprendimus. 

Laiku sutvarkykite dokumentus

Kone visi imant būsto paskolą ar įsigyjant būstą reikalingi dokumentai turi savo galiojimo laiką arba numatytus vienaip ar kitaip įpareigojančius terminus. Todėl labai svarbu, kad tvarkydami būsto paskolos ir įsigijimo reikalus veiktumėte tiksliai ir laiku. Kitu atveju tai gali virsti papildomomis išlaidomis. 

Pirkite tokį būstą, kuris yra geriausiai atitinka jūsų galimybes

Suteikdama paskolą kredito įstaiga norės žinoti, kokį butą, kur ir už kiek norite pirkti. Todėl, išsiaiškinę savo finansines galimybes, imkite ieškoti kuo geriau jūsų svajonėse susidarytą viziją atitinkančio būsto už tokią kainą, kokią galite sau leisti. Išsirinkti bus kur kas paprasčiau, jei sudarysite nuosavam būstui keliamų reikalavimų sąrašą, iškelsite prioritetus ir pagal tai vertinsite įvairius variantus. 

Rinkdamiesi būstą atsižvelkite į ilgalaikes perspektyvas

Būsto paskola – toli gražu ne vienadienis įsipareigojimas, o su ja įsigytas turtas nėra labai likvidus, todėl svarbu, kad nesigailėtume dėl savo pasirinkimo. Tam reikia apgalvoti asmeninius planus bei artimiausios ateities poreikius. Taigi skirkite laiko ne tik paties būsto ir jo įrengimo bei išlaikymo kainai, bet ir rajonui, namo aplinkai, kaimynams, aplinkinėms mokykloms, susisiekimo galimybėms, saugumo situacijai ir pan. dalykams patyrinėti. Juk gyvensite čia ne vieną dieną.

Paėmę paskolą miegokite ramiai

Lengviausia šį patarimą įgyvendinti bus tuomet, kai būsite visiškai tikri, kad, nusprendę būstą pirkti už iš kredito įstaigos pasiskolintus pinigus, atsižvelgėte į visus aukščiau paminėtus punktus.

Visur gerai, bet namuose – geriausia! >> Būsto paskolos

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.