Metų pabaiga yra tas metas, kai suvedame savo biudžeto finansinį balansą ir viltingai žvelgiame į ateinančius metus. Šeimoje ar su draugais kalbame apie norus ir svajones, kurie vėliau virsta planais pakeisti automobilį, pertvarkyti savo namus ar įsigyti profesionalią foto įrangą, nes norite padirbėti papildomai. Tačiau metų pabaiga turi ir savų spąstų – tai šventinės išlaidos, kurios, kaip taisyklė, būna didesnės, nei planuota. Tad kaip per šventinius pirkinius nepaaukoti kitų metų tikslų?
Šiais metais kilusi pandemija ir jos sukelti padariniai daugelį šalies gyventojų paskatino atidžiau įvertinti savo finansines galimybes. Kaip rodo šių metų devynių mėnesių „Swedbank“ rezultatai, vartojimo reikmėms žmonės linkę skolintis atsakingiau. Visų pirma jie dažniau susilaiko nuo smulkių pirkinių ir nesiskolina vartojimo reikmėms, tačiau nebijo kreiptis dėl paskolų svarbesniam tikslui, pavyzdžiui, būsto remonto reikmėms.
Tikėtina, kad poreikis skolintis didesniems pirkiniams bus aktualus ir kitąmet. Būsto remontas, buities pagerinimas, automobilio įsigijimas ar bet koks kitas didesnis pirkinys, kuriam reikia pasiskolinti bent kelis tūkstančius eurų, tampa reikšmingu finansiniu įsipareigojimu.
Todėl prieššventiniu laikotarpiu gali tekti susidurti su dilema: ar šiuo metu verta skolintis smulkiems pirkiniams ir jais pradžiuginti save bei savo artimuosius, ar geriau susilaikyti ir ruoštis svarbesniems pirkiniams kitų metų pradžioje?
Tai du klausimai viename, todėl yra keli atsakymai, kurie priklauso nuo asmeninės finansų situacijos. Esame pastebėję, kad žmonės artėjant metų pabaigai stengiasi grąžinti ankstesnius įsipareigojimus, pavyzdžiui, padengdami išnaudotą kredito kortelės limitą. Be to, nemažai žmonių didžiosioms metų šventėms ruošiasi iš anksto, planuoja dovanas ir mažesnę ar didesnę dalį pinigų joms susitaupo.
Sprendžiant dėl skolinimosi vartojimui šiuo atveju derėtų atsižvelgti į universalią taisyklę, o ne sezoniškumą. Jei pirkinys teiks ilgalaikę naudą ir pagerins buitį ar laisvalaikį, galima apsvarstyti jo įsigijimą už skolintas lėšas. Tačiau trumpalaikį džiaugsmą teikiančius dalykus, apie kuriuos po kelių dienų ar savaičių būsite pamiršę, geriau finansuoti iš sutaupytų lėšų.
Suprantama, kad galvojant apie didesnį pirkinį kitų metų pradžioje, jau dabar reikėtų įvertinti tris dalykus: kokia suma jums bus reikalinga, kokiomis sąlygomis ją bus galima pasiskolinti ir kokią dalį pajamų gali reikėti skirti kas mėnesį paskolos įmokoms mokėti. Tą lengvai galima padaryti pasinaudojus finansų institucijų siūlomomis skaičiuoklėmis. Įvertinę poreikį, tvirčiau žinosite, ar jūsų pajamos jums leidžia šiuo metu prisiimti smulkesnius įsipareigojimus.
Tuo metu nuo Naujųjų metų reikėtų pabandyti pagyventi tvarkant savo finansus taip, lyg jau turėtumėte paskolą. Bent kelis mėnesius atidėkite tokio dydžio sumą taupymui, kokios reikės būsimai paskolos įmokai padengti. Taip pamatysite, ko jums gali tekti atsisakyti kasdienėse išlaidose ir kokių iššūkių tai gali sukelti. Be to, per šį laikotarpį sutaupyti pinigai galės būti jūsų įnašas norimam pirkiniui ar remonto darbams, tad paskolos suma bus mažesnė.
Metų pabaiga daugeliui yra tinkamas metas įvertinti savo finansinę situaciją, peržiūrėti įpročius ir nusistatyti svarbiausius finansinius tikslus kitiems metams. Pagunda išleisti skolintus pinigus smulkiems, trumpalaikį džiaugsmą teikiantiems pirkiniams neturėtų nusverti tikslo važinėtis naujesniu automobiliu, įsigyti papildomam darbui reikalingą foto įrangą ar naują kompiuterį, atnaujinti namus ar gyventi energiją taupančiame būste.