Ar pandemija iškomandiruos buhalterius į debesis?

Ar pandemija iškomandiruos buhalterius į debesis?
Aurelijus Sinkevičius, „Swedbank“ Verslo plėtros tarnybos vadovas
2020-11-18

Pandemija paskatino verslą skubinti inovacijas įvairiose veiklos srityse. Organizacijos ir jų darbuotojai palyginti lengvai įsisavino nuotoliniam darbui reikalingus įrankius, suaktyvino veiklą elektroniniuose kanaluose, skaitmenizavo kasdienes verslo operacijas. Pastarasis pusmetis verslui įrodė, kad debesų kompiuterija paremti sprendimai gali būti greitai pasitelkti ir išplėsti iki reikiamo lygio. Tačiau kaip greitai pandemijos pakurstytos inovacijos gali pradėti dominuoti itin konservatyvioje srityje – įmonių finansų ir apskaitos valdyme?

Pandemija prilygo būtinajai intervencijai  

Į skaitmeninių inovacijų diegimą galima žvelgti iš dviejų perspektyvų – teorinės ir praktinės. Viena vertus, tai gali palengvinti darbuotojų kasdienes užduotis, sumažinti trukdžius verslo procesuose ir leisti vadovams greičiau priimti geriau pasvertus sprendimus. Kita vertus, naujovės visada sutinkamos su pasipriešinimu, nes jos reikalauja dėti daugiau pastangų jas perprantant ir įsisavinant. Be to, pereinamuoju laikotarpiu gali išaugti klaidų tikimybė, o pirmieji rezultatai nebūtinai pateisina išsikeltus lūkesčius.

Įmonės finansų valdymą galima palyginti su kraujotakos sistema, todėl vadovai dažnai linkę vengti to, kas galėtų sukelti bet kokius sutrikimus šioje srityje, o intervencijos imasi kraštutiniu atveju. Finansų apskaitoje ilgą laiką pastovumas ir patikimumas buvo laikomos didesnėmis vertybėmis negu greitis ir lankstumas.

Dėl išvardintų priežasčių nemaža dalis šalies įmonių iki šiol nesiryžo savo finansų sistemų perkelti į debesis arba darė tą neskubėdamos ir palaipsniui. Tačiau pandemija įmonėms parodė, kad debesų kompiuterija paremti skaitmeniniai sprendimai gali būti greitai integruojami ir pritaikomi įvairiose srityse bei duoti greitų rezultatų.

Spartesnė migracija į debesis

Iš tiesų šalies įmonių susidomėjimas debesų kompiuterijos pagrindu veikiančiais finansų valdymo ir apskaitos įrankiais stebimas jau kurį laiką. Pavyzdžiui, banko klientų skaičius, kurie naudojasi tokiais sprendimais, kaip „Swedbank Gateway“ ar „ERPLY Books“ didėjo pastaruosius keletą metų. 

Šiuos ar panašaus tipo sprendimus naudojančių įmonių skaičius jau artimiausioje ateityje turėtų pasiekti vadinamąjį virsmo tašką ir pradėti augti eksponentiškai. „Swedbank“ duomenimis, per devynis šių metų mėnesius naujos kartos finansų valdymo bei apskaitos sprendimų tiekėjai savo klientų bazę padidino vidutiniškai 52 proc. Tuo metu tradicinių apskaitos įrankių, tai yra, apskaitos programų rinka, traukiasi apie 10 proc. kasmet.

Nors šiuo metu tradicinės buhalterijos programos vis dar dominuoja, tačiau pandemija jų gyvavimą reikšmingai sutrumpins. Prognozuojama, kad jau per artimiausius 4-5 metus skirtingomis technologijomis paremtų finansų valdymo ir apskaitos sprendimų dalys susilygins, o vėliau tradicinė dalis ims trauktis dar didesniu tempu negu iki šiol. 

Nuo intuicijos prie faktų

Debesų kompiuterija paremti sprendimai prieš tradicines programas yra pranašesni dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, tai jų verslo modelio patrauklumas ir kainodara. 

Norint įsidiegti ir pradėti naudoti šio tipo sprendimus, nereikia didelių pradinių investicijų, nes juos galima tiesiog „išsinuomoti“ mokant tam tikrą mokestį už naudojimosi laikotarpį. Dar viena priežastis – tai galimybė juos pasiekti iš bet kur ir bet kuriuo metu. Be to, tokio tipo sprendimus patogiau naudoti ir integruoti į kitus įmonės procesus. 

Pavyzdžiui, „Swedbank“ klientai Lietuvoje jau ne vienerius metus turi galimybę naudotis „Swedbank Gateway“ sprendimu. Jis leidžia atlikti įvairius su finansų valdymu ir apskaita susijusius veiksmus, įskaitant automatinį sąskaitos išrašo gavimą, informacinius pranešimus, mokėjimų atlikimą, e. sąskaitų pateikimą ar kitas paslaugos funkcijas. Šios funkcijos taip pat gali būti integruotos į kitus įmonės naudojamus skaitmeninius verslo sprendimus. Kitas populiarus sprendimas − į interneto banko aplinką integruotas modernus apskaitos įrankis „ERPLY Books“. 

Pandemija daugeliui verslų parodė arba priminė apie tai, kaip svarbu greitai reaguoti į kintančią situaciją ir priimti sprendimus neatidėliojant. Tarpusavyje integruoti verslo valdymo įrankiai, tarp kurių svarbus vaidmuo tenka įmonės finansams, šią užduotį gerokai palengvina. Taip sprendimus priimantys vadovai gali labiau pasikliauti faktais ir objektyvia informacija, o ne vien savo intuicija.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.