„Swedbank“ pradeda teikti žaliąsias paskolas miško įveisimui

2023-09-07


„Swedbank“ pirmasis iš Lietuvoje veikiančių komercinių bankų pradeda teikti specializuotas žaliąsias paskolas miško įveisimui, kurių gavėjai įsipareigos mišką auginti laikantis tvarumo reikalavimų ir pasodinto miško nekirsti. Finansavimas teikiamas bendradarbiaujant su estų startuoliu „Arbonics“, sukūrusiu technologinį sprendimą, leidžiantį sumodeliuoti naujo miško projektą bei apskaičiuoti, kokį kiekį anglies dvideginio emisijų sugers pasodintas miškas. Startuolis taip pat suteiks miško savininkams galimybę užsidirbti iš anglies dvideginio kreditų.
 
„Miškų ploto didinimas yra vienas iš veiksmingiausių natūralių būdų mažinti poveikį klimatui, kadangi augdami medžiai absorbuoja anglies dvideginį. Todėl labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi tuo, kad esame pirmasis bankas Lietuvoje pristatantis finansavimą miško įveisimui, kurio sąlygos parengtos atsižvelgiant į ES Taksonomijos reglamento reikalavimus. Juo norime paskatinti verslus didinti miškais apsodintus plotus ir taip prisidėti prie neigiamo poveikio aplinkai neutralizavimo bei prie bendro visiems aktualaus tikslo tampant klimatui neutralia ekonomika“, – sako „Swedbank“ Lietuvoje Valdybos narys, Verslo klientų tarnybos vadovas Ignas Mačeika.

Daugiau medžių – mažiau anglies dvideginio

Remiantis naujausia Aplinkos ministerijos ŠESD (šiltnamio efektą sukeliančių dujų) ataskaita, Lietuvoje per metus į atmosferą patenka daugiau nei 20 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Daugiau nei 6 mln. tonų šių dujų absorbuoja miškai ir kitos natūralios ekosistemos.
 
Kovą su klimato kaita reglamentuojančiame ES teisės aktų pakete „Fit for 55“ numatyta, kad kovodamos su klimato kaita ES šalys iki 2030 m. turėtų vidutiniškai apie 15 proc. padidinti miškų ir kitos augmenijos absorbuojamą anglies dvideginio kiekį. Siekiant šio tikslo visoje ES per artimiausius septynetą metų turėtų būti pasodinta apie 3 mlrd. medžių.
 
Skaičiuojama, kad 1 hektaras pasodinto miško per metus gali absorbuoti apie 10-15 tonų anglies dvideginio. Remiantis Valstybės žemės fondo informacija, Lietuvoje 2020 m. buvo apie 400 tūkst. hektarų apleistos žemės plotų. Juos apsodinus miškais, iš atmosferos kasmet būtų galima papildomai pašalinti 2-4 mln. tonų anglies dvideginio. Tai leistų iki 20 proc. sumažinti bendras šalies anglies dvideginio emisijas.

Būdas uždirbti iš anglies dvideginio kreditų pardavimo

Įveisiant mišką galima ne tik prisidėti prie anglies dvideginio emisijų mažinimo ir klimato kaitos stabdymo, bet ir uždirbti papildomų pajamų iš anglies dvideginio kreditų pardavimo. Startuolis „Arbonics“ skaičiuoja, kad 1 hektaras miško per metus iš anglies dvideginio kreditų gali sugeneruoti vidutiniškai apie 700 eurų pajamų.
 
Žemės savininkui pasirinkus dalyvauti „Arbonics“ anglies dvideginio kreditų pardavimo sistemoje, pinigai už anglies dvideginio absorbavimą būtų pradedami mokėti praėjus 5 metams nuo miško įveisimo, o vėliau reguliarios išmokos būtų mokamos bent 23-ejus metus. Išmoka už 1 hektarą įveisto miško per visą paminėtą laikotarpį gali sudaryti apie 19,4 tūkst. eurų.
 
„Finansai yra galingas įrankis kovojant su klimato kaita ir mes džiaugiamės galėdami prisidėti prie šio naujo produkto, kurį pristato „Swedbank“ Lietuvoje. Tai ne tik geresnės finansavimo sąlygos, bet ir paskola, kuri atitinka Europos Komisijos tvaraus finansavimo reikalavimus“, – sako vienas iš „Arbonics“ įkūrėjų Kristjan Lepik.

Tvarios inovacijos užtikrina finansavimo galimybes

Kuriant šį žaliojo finansavimo pasiūlymą pasitelktos tvarios inovacijos. Startuolis „Arbonics“ įvertina anglies dvideginio absorbavimo potencialą naudodamas įvairius duomenų šaltinius, įskaitant dirvožemio derlingumą. Duomenys naudojami nustatyti, kokios medžių rūšys geriausiai augtų konkrečiame žemės plote.
 
Remiantis atrinktomis optimaliomis medžių rūšimis pritaikomas miško augimo modelis, kuris padeda įvertinti būsimą prieaugį ir anglies dvideginio absorbavimą. Pasodinus medžius, tolesniam stebėjimui naudojamos nuotolinės priemonės, įskaitant palydovus ir LIDAR technologiją, pasitelkiami realūs matavimai atrinktuose žemės plotuose.
 
„Swedbank“ suteikia finansavimą miško įveisimui įkeičiant sklypą, kuriame bus sodinami medžiai. Tai turi būti ne miško paskirties žemė. Paskolos suma neturi viršyti 70 proc. įkeičiamo turto rinkos vertės. Paskolos terminas – 5 metai. Paskolos grąžinimo įmokų grafikas iki 30 metų, visą likusią paskolos sumą grąžinant paskolos termino pabaigoje. Miško įveisimo finansavimui taikoma palanki palūkanų norma. Finansavimą gavęs klientas mišką įveisti įsipareigoja per 2 metus.


Paskola skirta įveisti mišką nenaudojamoje arba kitos paskirties žemėje >> Paskola miško įveisimui
 

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.