Saugus apsipirkimas internetu: ką daryti (ar nedaryti), kad neliktumėte apgauti?

2024-11-26

Apsipirkimas internetu tapo mūsų kasdienybės dalis, tačiau apsipirkdami patogiai sėdėdami ant sofos susiduriame ir su papildomomis rizikomis. Kaip nepakliūti į sukčių pinkles?

Kelionių metu atsidūrę turgaus ar metro spūstyje juk stengiatės piniginę paslėpti kuo giliau ir laikyti arčiau savęs? Taip pat turite elgtis ir apsipirkdami skaitmeninėje erdvėje, tik šiuo atveju reikia saugoti savo internetinės bankininkystės prisijungimo bei kortelės duomenis. Kad išvengtumėte apgavysčių, susipažinkite su pagrindinėmis taisyklėmis ir rekomendacijomis.

  • Įvertinkite internetinės parduotuvės dizainą

Interneto svetainės dizainas gali suteikti svarbios informacijos apie prekybininko patikimumą. Jei svetainė atrodo padaryta nekokybiškai, joje yra rašybos klaidų, randate neveikiančių nuorodų ar trūksta kontaktinės informacijos, tai gali reikšti galimą sukčiavimą.

  • Patikrinkite atsiliepimus apie parduotuvę ar pardavėją

Prieš perkant internetu verta patikrinti kitų pirkėjų atsiliepimus. Neigiami atsiliepimai gali reikšti, kad parduotuvė arba pardavėjas nėra patikimi. Nepasibodėkite informacijos apie pardavėją paieškoti „Google“ ar kituose šaltiniuose.

  • Venkite atskleisti asmeninius duomenis

Jei prekybininkas prašo pateikti daugiau informacijos, nei reikia pirkimui užbaigti, pavyzdžiui, asmens kodo arba PIN kodo, būkite atsargūs – tai gali reikšti sukčiavimą.

  • Žinokite savo teises

Pirkdami internetu turite teisę per 14 dienų grąžinti pirkinį. Prieš pirkdami perskaitykite pardavėjo nurodytas grąžinimo sąlygas ir tvarką.

  • Netikėkite pasiūlymais, kurie per geri, kad būtų tikri

Jei pasiūlymas atrodo per geras, kad būtų tiesa, greičiausiai tai sukčiai. Žymūs prekių ženklai nesiūlo neįtikėtinų nuolaidų. Pastebėję prabangaus prekės ženklo rankinę, įprastai kainuojančią kelis tūkstančius, parduodamą už kelis šimtus eurų, nepirkite, tai greičiausiai sukčiai. Prekė taip pat gali būti padirbta. Verta atkreipti dėmesį, kad mėlyna varnelė „Facebook“ ir „Instagram“ platformose esančiuose skelbimuose patvirtina, kad skelbimas buvo patikrintas.

  • Sukurkite atskirą paskyrą pirkiniams internetu

Norėdami apsaugoti savo lėšas, sukurkite papildomą sąskaitą ir kortelę specialiai internetiniams pirkimams. Joje laikykite tik tiek pinigų, kiek planuojate pirkiniams internetu išleisti. Jei naudojatės mobiliąja programėle, prieš pirkdami pakeiskite dienos operacijų limitus. Jei iš internetinės parduotuvės pavagiami jūsų duomenys, „Swedbank“ mobiliojoje programėlėje galite lengvai užblokuoti savo kortelę. Būtinai kreipkitės į banką, jei pastebėjote įtartiną veiklą.

  • Kredito kortelė – papildomas saugumo garantas

Pirkdami internetu galite naudoti kredito kortelę, kuri užtikrins, kad pirkiniai nebus perkami iš jūsų einamosios ar taupomosios sąskaitos. Be to, „Swedbank“ kredito kortelė taip pat siūlo 180 dienų arba trijų mėnesių pirkinių draudimą.

  • Atkreipkite dėmesį į svetainės adresą

Įsitikinkite, kad svetainės adresas prasideda „https“, kuris nurodo, kad tarp jūsų naršyklės ir svetainės serverio duomenys yra šifruojami. Tai apsaugo jūsų asmeninę informaciją (pvz., mokėjimo kortelės duomenis ar slaptažodžius) nuo įsilaužėlių, kurie gali bandyti perimti neapsaugotus duomenis.

  • Stebėkite savo finansus

Reguliariai tikrinkite savo banko išrašus, kad pastebėtumėte įtartinas operacijas ir matytumėte, kaip juda pinigų srautai. Mobiliojoje „Swedbank“ programėlėje galite įjungti pranešimus apie operacijas – taip iš karto pastebėsite įtartinas operacijas.

  • Naudokitės antivirusinėmis programomis

Užtikrinkite savo kompiuterio ir įrenginių saugumą, įdiegdami atnaujintas ugniasienes ir antivirusines programas.

  • Atsargiai el. paštu

Būkite atsargūs su el. laiškų, kuriuose pateikiamos nuorodos į parduotuvę arba prašoma pateikti asmeninę informaciją – tai gali būti sukčiai.

  • Naudokite stiprius slaptažodžius

Jei reikia registruotis, pakartotinai naudokite unikalų ir saugų slaptažodį. Venkite jį naudoti kitose paskyrose.
Naudodamiesi šiais patarimais internete apsipirkite saugiau ir sumažinkite riziką pakliūti į sukčių pinkles. Atminkite, kad apgavikai suaktyvėja švenčių ir didžiųjų išpardavimų metu, todėl „juodojo penktadienio“ nuolaidas įvertinkite du kartus atidžiau!

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.