Vilniaus Konstitucijos prospekte – unikalūs šviesoforai už lyčių lygybę

Vilniaus Konstitucijos prospekte – unikalūs šviesoforai už lyčių lygybę

Šiandien Konstitucijos prospekte Vilniuje įjungti unikalūs pėsčiųjų šviesoforai su moters siluetu. Taip pažymėtas „Swedbank“ inicijuotos socialinės akcijos „Žalia šviesa lygioms galimybėms“ startas. Šia akcija bankas siekia atkreipti dėmesį į nelygybę tarp moterų ir vyrų darbo rinkoje ir paskatinti pokyčius visuomenėje bei versle. 

„Prieš šimtą metų moterys Lietuvoje įgijo teisę balsuoti, reiškiančią lygias galimybes politiniame gyvenime. O štai darbo rinkoje dar ir šiandien susiduriame su lyčių nelygybe. Tikiu, kad pažangiai valstybei, sėkmingam verslui ir laimingai visuomenei yra būtinos lygios galimybės. Pastaruosius kelerius metus „Swedbank“ daug dirbome šioje srityje ir sukaupėme gerųjų patirčių. Esame pasiruošę jomis pasidalinti su kitomis įmonėmis, nes tikime, kad verslas yra jėga, galinti inicijuoti pozityvius pokyčius,“ – teigia „Swedbank“ Lietuvoje vadovė ir viena iš asociacijos „Lyderė“ įkūrėjų Dovilė Grigienė.

Naujųjų šviesoforų įžiebime dalyvavęs Vilniaus meras Remigijaus Šimašiaus teigia, kad Vilnius visada buvo ir yra ta vieta, nuo kurios prasideda pokyčiai. „Vilnius yra atviras laisvų žmonių miestas, kuriame kiekvienas mūsų turi turėti vienodą galimybę siekti savo tikslų profesinėje srityje ir įgyvendinti asmenines svajones. Tikiu, kad šiandien vienoje pagrindinių miesto arterijų – Konstitucijos prospekte – įjungti naujieji šviesoforai taps teigiamo pokyčio simboliais ir sostinėje, ir visoje šalyje,“ – sako R. Šimašiaus.

Specialistai teigia, kad statistinis atlyginimų skirtumas tarp vyrų ir moterų Lietuvoje siekia 14 proc. ir dažniausiai yra kelių veiksnių pasekmė. Tarp šių veiksnių išskiriamas mažesnis skaičius moterų vadovaujančiose pozicijose, visuomenėje gajūs stereotipai apie vyriškas ir moteriškas profesijas, nevienodas atlygis už tą patį darbą ir vaiko priežiūra, kuria dažniausiai tenka rūpintis moterims.

Tarp didžiausių šalies įmonių aukščiausių vadovų yra vos 17 proc. moterų. Moteriškomis darbo sritimis vis dar laikomas aptarnavimas, socialinė rūpyba, švietimas. Tai sritys, kuriose atlyginimai reikšmingai atsilieka nuo „vyriškųjų“ sričių, tokių kaip IT ir inžinerija. Vaiko priežiūros atostogų Lietuvoje taip pat dažniausiai eina moterys. Skaičiuojama, kad vienerių ar dvejų metų karjeros pertrauka dažnai lemia atlyginimo atotrūkį, kuris išlieka visu karjeros laikotarpiu.

„Bet kuri visuomenė, kuri nuvertina moterų indėlį profesinėje, mokslo ar socialinėje srityje, netenka didelės dalies savo potencialo. Vis dar susiduriame su stereotipiniu požiūriu į moterų ir vyrų vaidmenis darbo rinkoje, ypač vadovaujančiose pozicijose bei renkantis karjeros kryptį. Todėl labai svarbu uždegti žalią šviesą keičiant  nuostatas bei naikinant stereotipus. Džiugu, kad verslas šiandien mato prasmę siekti šio tikslo ir prisideda prie visai visuomenei svarbių procesų,“ – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė.

Tam, kad šalies įmonės galėtų lengviau įsivertinti lyčių lygybės situaciją, nustatyti nelygybės priežastis ir imtis atitinkamų veiksmų, „Swedbank“ nusprendė pasidalinti savo patirtimi. Nuo 2015 m. aktyviai dirbdamas šioje srityje bankas sumažino atlyginimų skirtumą tarp tas pačias pareigas užimančių vyrų ir moterų iki 1 proc., padidino moterų vadovių skaičių, įdiegė lankstaus darbo galimybes grįžtantiems iš vaiko priežiūros atostogų, vykdė mokymus lygybės ir įvairovės temomis.

Savo patirtimi ir patarimais bankas dalijasi specialioje svetainėje www.zaliasviesa.lt ir kviečia kitas įmones prisidėti prie teigiamo pokyčio šalyje.

Iniciatyvos partneriai: Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, asociacija „Lyderė“, savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.