Socialiniuose tinkluose dažnai matome vaizdus iš gražiai atrodančių kitų žmonių gyvenimų – ilgas atostogas egzotiškose šalyse, prabangius automobilius, drabužius iš naujausių mados kolekcijų. Nebūtina matyti ir tokių vaizdų – kartais susimąstyti apie tai, kad norėtųsi sau leisti daugiau, o ne tik taupyti, gali ir nugirstas darbe kolegos pasakojimas apie naują oro gruzdintuvę ar belaidį dulkių siurblį.
Kokių priemonių savo kasdienybėje galime imtis, kad galėtumėte sau leisti daugiau, savęs drastiškai nevaržydami? Patarimais laidoje „Finansinė sveikata su Ugne“ dalinasi „Swedbank“ finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.
Tam, kad sumažintumėte savo išlaidas ir galėtumėte siekti didesnių finansinių tikslų, galima pradėti nuo mažų, bet ilgainiui svarbių žingsnių.
Išteklių taupymas. Vienas paprasčiausių būdų išlaidas mažinti to nejuntant – nešvaistyti elektros, vandens ir kitų energijos išteklių namuose.
Nenaudojamus elektros prietaisus išjungti iš elektros maitinimo šaltinio, kad šie nenaudotų energijos pasyviai. Išvykstant iš namų ilgesniam laikui, iš lizdų verta išjungti didžiąją dalį elektros prietaisų. O jei namie turite reguliuojamą šildymą, išvykdami ilgesniam laikui jį taip pat galite irgi sumažinti.
Užsukti čiaupą valant dantis, dažniau rinktis trumpas maudynes duše užuot gulėjus pilnoje vandens vonioje, pripildyti arbatinuką tokiu vandens kiekiu, kurį tikrai suvartosite ir vėliau likučio neišpilsite – tik dalis būdų nešvaistyti vandens. Sąmoningiau naudodami energijos ir kitus išteklius namuose ne tik sumažinsite savo komunalinių paslaugų sąskaitas, bet ir būsite draugiškesni aplinkai.
Poreikių revizija. Šiuo metu itin daug platformų siūlo prenumeratos paslaugas – už sąlyginai nedidelį mėnesinį mokestį galima pasiekti daug įvairiausio turinio. Atrodo, kelių eurų mėnesinis mokestis – tikrai nedaug, tačiau kai platformų – vis daugiau, galiausiai susidaro solidi suma. Tad patartina peržiūrėti, kokias prenumeratas turite – nemaža tikimybė, jog dalies jų net nenaudojate, tačiau kiekvieną mėnesį vis tiek už jas mokate.
Tikėtina, kad peržiūrėję savo išlaidas atrasite ir daugiau sričių, kurioms skiriate daugiau pinigų, nei reikėtų. Tai išlaidos maistui restoranuose, žalingiems įpročiams, daiktams, kurių galiausiai net nepanaudojate. Net ir vienas kavos puodelis kavinėje per dieną mėnesio pabaigoje virsta solidžia 60–100 eurų ar didesne suma, priklausomai nuo to – kasdien geriame juodą, ar pienu ir sirupais gardintą kavą.
Taupymas nėra vienintelis būdas pasiekti didesnių finansinių tikslų. Visuomet galima pagalvoti apie papildomas pajamas, o norint jų gauti ne visuomet reikalingas papildomas darbas.
Parduokite nenaudojamus daiktus ir rūbus. Pirmiausia verta apsižvalgyti savo namuose. Tikėtina, kad spintose atrasite geros kokybės, bet nenešiojamų arba tik vienai progai pirktų drabužių, kuriuos galima sėkmingai parduoti tam skirtose dėvėtų daiktų prekybos platformose.
Tą patį galima padaryti ir atlikus namie turimų daiktų reviziją, ypač, jei svarstote įsigyti kažką naujo. Norite naujo virtuvės stalo? Galbūt verta per atitinkamas platformas parduoti seną ir taip padengti dalį savo norimo pirkinio išlaidų sumos? O gal tik retkarčiais naudojamą elektroniką galite išnuomoti per nuomos platformas?
Dalinkitės ir prisijunkite prie bendruomenių grupių. Parduoti galima ne tik per ilgą laiką namie susikaupusius daiktus ar rūbus. Taip pat papildomai užsidirbti galima ir parduodant perteklinį rudens ar kitų gėrybių derlių, kurio nespėjate suvartoti. Iš sodo parsivežėte per daug obuolių ar pomidorų derlius vis nesibaigia? Už simbolinę kainą pasiūlykite šias gėrybes kaimynams pasitelkdami socialinius tinklus. Padėkos ir žemė, ir kaimynai, ir jūsų piniginė.
Pasidomėkite alternatyvomis. Papildomai užsidirbti galima ir originaliais būdais. Vienas tokių labai patiks gyvūnų mylėtojams – pabandykite prisijungti prie programėlės, kurioje norėdami trumpam kur nors išvykti, kačių ir šunų šeimininkai ieško, kas porą dienų galėtų prižiūrėti jų augintinius. Ir šiek tiek užsidirbsite, ir smagiai praleisite laiką su gyvūnais.
Taip pat galite pagalvoti apie kitų savo pomėgių „įdarbinimą“. Galbūt mėgstate gaminti ir galite pasiūlyti savo desertus kitų žmonių šventėms? O gal jūsų mezgimo talentu žavisi visa laiptinė, tačiau niekuomet nedrįsote pamėginti pasiūlyti savo darbus įsigyti? Jei papildomą uždarbį gausite iš to, ką iš tiesų mėgstate veikti, nesijausite, kad savo tikslui siekti turite persidirbti.
Išbandykite kelionių programas. Norint pamatyti pasaulį, visai nebūtina išleisti krūvos pinigų ir apsistoti vien penkių žvaigždučių viešbučiuose su „viskas įskaičiuota“ programa. Nebent tai jūsų svajonė. Bet dažniausiai toks keliavimo būdas greitai atsibosta ir norisi daugiau patirčių. Todėl norėdami ne tik sutaupyti, bet ir pasisemti įdomesnių patirčių, pasidomėkite ES kuruojamomis savanorystės ir mobilumo programomis – ne tik užmegsite naujų pažinčių, bet ir pamatysite kitas šalis bei jų grožį užsiimdami prasminga veikla.
Taip pat, galite savarankiškai prisijungti prie programėlių, kuriose žmonės siūlo nakvynę už pagalbą prie kokių nors darbų ar tiesiog namų priežiūrą, kol jų pačių nebus. Tokiu būdu galite skirti daugiau lėšų pačiai kelionei ir veikloms jos metu, kadangi nakvyne rūpintis nebereikia.
Savanoriaukite. Savanorystė yra ne tik puikus būdas nuveikti ką nors prasmingo, bet ir pasisemti naujų patirčių ir aplankyti įvairias šalis. Pasidomėkite, kokios savanorystės misijos yra vykdomos šiuo metu – galbūt kuri nors iš jų vyksta jūsų svajonių šalyje.
Savanoriauti galima ne tik misijose, bet ir įvairiuose renginiuose. Savanorių ieško meno, kino festivaliai, koncertai, taip pat ir didžiuliai pasaulinio masto renginiai, tokie kaip vasaros ar žiemos olimpinės žaidynės. Tad jei jūsų svajonė yra apsilankyti olimpinėse žaidynėse, galbūt tai – piniginei priimtina alternatyva?
O jei esate meno mylėtojas, pasvarstykite apie savanorystę kultūros įstaigose – tai puikus būdas ne tik prisidėti prie meno ir pamatyti jo virtuvę iš arčiau, bet ir galimybė pamatyti daugiau kūrinių – įprastai įstaigos leidžia nemokamai apsilankyti renginiuose arba suteikia ženklias nuolaidas savanoriams.