Net jei mūsų pačių įmonės finansų sveikata gera, tai nereiškia, kad pusiausvyros negali sutrikdyti, pavyzdžiui, vėluojantys partnerių atsiskaitymai. Jei verslo partneriai rodo nemokumo signalus ar renkatės naujus verslo partnerius, pasidomėti įmonės finansų sveikata – tiesiog būtina. Tai galima padaryti pasitelkus „Swedbank“ ir „Finpass“ drauge sukurtą verslo finansų sveikatos matavimo įrankį.
„Ilgamečių partnerių finansinę elgseną ir atsparumą įmonės neretai žino neblogai, tačiau pasirodžius pirmiesiems nemokumo ženklams, jų finansų sveikatą tikrai verta patikrinti. Ne mažiau dėmesio reikėtų skirti ir naujų ar potencialių partnerių įvertinimui. Nė vienas verslas neveikia izoliuotai, jis visuomet daugiau ar mažiau priklausys nuo klientų bei susijusių sektorių finansinės sveikatos, tad svarbu turėti apie tai žinių“, – komentuoja „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.
Finansiniai rezultatai, darbuotojų skaičiaus pokyčiai, įsiskolinimai valstybei, turto areštai ir kiti rodikliai indikuoja įmonės nemokumo ar net bankroto tikimybę. Tai – reikšminga rizika kiekvienam verslui. „Swedbank“ su „Finpass“ sukurtą Ankstyvojo Perspėjimo sistemą taip pat galima naudoti kaip kasdienį įrankį vertinant ir siekiant išvengti rizikų. Sistema padeda paprasčiau stebėti klientų, tiekėjų ar partnerių finansinės sveikatos, pokyčius, rinktis net iš 200 parametrų, nusistatyti norimą jautrumo lygį. Be to, sistemoje galima užsisakyti operatyvius įspėjimus, kurie supaprastins stebėjimo procesą.
Naujausia „Scorify“ atlikta Lietuvos verslo kreditingumo sveikatos analizė rodo, kad šių metų gegužės pradžioje ketvirtadalio Lietuvos įmonių kredito rizika buvo prastesnė nei prieš metus, 35 proc. – pagerėjo. Daugiau kaip pusmetį stabiliai laikosi aukštos ir aukščiausios rizikos įmonių dalis, ji siekia 10 proc.
Palyginti su situacija prieš metus, augo daugiau nei trečdalio statybų sektoriaus įmonių, 30 proc. apdirbamosios gamybos bei informacijos ir ryšių srities įmonių rizika. Tačiau riziką mažinančios įmonės šiuose sektoriuose sudaro didesnę dalį.
„Kredito rizikos lygis kol kas nerodo didelių nerimo ženklų, tačiau rinkoje girdime ir apie lėtėjančius užsakymus, ir apie sustabdytas investicijas. Tad verslui būtina atkreipti dėmesį į klientų ir partnerių įmonių rodiklius, atidžiau vertinti atskirus veiklos duomenis, aktyviai rūpintis vėluojančiais mokėjimais ir atitinkamai persvarstyti bendradarbiavimo sąlygas, užfiksavus pirmus mažėjančio kreditingumo ženklus“, – komentuoja „Scorify“ verslo sprendimų vadovė Jurga Tamašauskaitė.
Antrojo metų ketvirčio įmonių būklių tendencijos išlieka panašios į pirmojo ketvirčio vidurkį – balandį bankrutuojančiomis paskelbtos 86 įmonės, teismuose bankroto bylos iškeltos 105 įmonėms, o likviduojama 1320 įmonių.
Vis tik palyginti su praėjusiais metais, likviduojamų įmonių skaičius šiais metais yra trečdaliu didesnis – įmonės likviduojamos daugiausiai „Sodros“ ir VMI iniciatyva. Ir nors „Sodros“ skolos dengiamos įprastu tempu, balandžio pabaigoje skolingų įmonių skaičius šiek tiek didėjo.
Greitai reaguoti į pokyčius rinkoje labiausiai padės geras savo įmonės veiklos, finansinės situacijos išmanymas bei planavimas. Tikslios žinios apie įmonės finansinius srautus bei procesus gali padėti rasti erdvės efektyvumo didinimui, to prisireikus. Ne mažiau svarbus – ir įmonės finansinis rezervas. Tai trys itin svarbūs dėmenys, kurie verslą daro atsparesnį ekonominio neužtikrintumo ar iššūkių kontekste.
Ilgalaikėje perspektyvoje stiprinti įmonės finansų sveikatą padės tikslingos investicijos, galinčios sumažinti įmonės kaštus ar padidinti pelną. Vienas iš tokių pavyzdžių – investicijos į atsinaujinančią energetiką. Praėjusiais metais daugeliui smogusi energijos krizė parodė, kaip išbalansuoti įmonės finansus gali drastiškai išaugusios išlaidos už elektrą. Taigi, jei mūsų verslas smarkiai priklausomas nuo šių kaštų, verta pagalvoti apie jų mažinimo sprendimus.
Galiausiai, itin svarbu laikyti ranką ne tik ant įmonės veiklos, bet ir ant rinkos pulso, o užčiuopus galimybę didinti savo konkurencinį pranašumą, nepraleisti progos juo pasinaudoti. Tiesa, bet koks verslo plėtros žingsnis turi būti gerai apgalvotas, pagrįstas skaičiavimais ir suplanuotas. Tai ne tik padės sėkmingiau įgyvendinti savo planus, bet ir gauti finansavimą, jei tokio prisireiktų.
Pasitikrinkite savo įmonės finansų sveikatą: https://swedbank.finpass.eu/