Artėja vestuvių sezonas – kiek dėti į vokelį?

2022-05-10

Šiltasis sezonas – populiariausias laikas būsimiems jaunavedžiams surengti savo didžiąją šventę. Apie būsimų vedybų kaštus ir planavimą galite paskaityti čia. Vis dėlto artėjant vestuvėms galvą nemenkai reikia pasukti ne tik šventės „kaltininkams“, bet ir svečiams. Be šventinės aprangos, makiažo, bernvakario ar mergvakario organizavimo rūpesčių, jiems tenka atsakyti ir į amžiną klausimą – kiek pinigų dovanoti jauniesiems? 

Vestuvinio vokelio tema visuomet sulaukia daugybės diskusijų ir skirtingų nuomonių. Vieni sako, kad svečiai turėtų dovanoti tokias sumas, kurios padengtų jaunųjų šventės išlaidas, kiti linkę pirmiausia racionaliai įvertinti savo finansines galimybes. 

Yra ir žmonių, kurie per vestuves pinigų dovanoti neketina. Kaip turėtų būti iš tiesų? Deja, universalių atsakymų nepateikia jokios knygos, tačiau lengviau apsispręsti dėl pinigų sumos vokelyje galėsite įvertinę kelias aplinkybes.

Neviršykite savo finansinių galimybių

Įvairios JAV apklausos rodo, kad vidutiniškai jaunavedžiams per vestuves viename vokelyje atkeliauja 100–150 dolerių. Pasak vestuvių planuotojų Lietuvoje, svečių poros jauniesiems dažniausiai dovanoja apie 100–200 eurų. Jei į vestuves vykstate vienas, sumą galite padalinti iš dviejų. Žinoma, šių skaičių nereikėtų laikyti griežtomis taisyklėmis. 

Vienam žmogui 200 eurų gali sudaryti tik nereikšmingą dalį jo pajamų, o kitam tokie pinigai prilygs trečdaliui atlyginimo. Kiekvienas svečias dovanojamą sumą turėtų pasirinkti pagal savo finansines galimybes, kad likusį mėnesį po šventės netektų badauti. 

Žinant, kad netikėtos išlaidos ar brangūs pirkiniai gali sutrikdyti jūsų finansinį stabilumą, pravartu vestuvėms ruoštis iš anksto – juk dažniausiai kvietimus į tokią šventę svečiai gauna pakankamai anksti. Kiekvieną mėnesį atidėdami po nedidelę sumą pasiruošimui ir dovanoms, atėjus vestuvėms turėsite pakankamą finansinį rezervą.   

Dovana kolegai ir geriausiam draugui skiriasi

Kitas aspektas, padėsiantis nuspręsti, kiek skirti vestuvinei dovanai – jūsų santykis su jaunaisiais. Natūralu, kad prie šeimos narių arba artimiausių draugų šventės norisi prisidėti
daugiau, o tolimiems giminaičiams ar kolegoms iš darbo dovanojama suma bus šiek tiek kuklesnė. Minimalia suma galima būtų laikyti 30–50 eurų, o jos didėjimas tikrai neribotas. Tėvai, jei tik leidžia galimybės, savo vaikams dovanoja ir keturženkles sumas.

Kokia bus šventė?

Vokelio vertė gali priklausyti ir nuo to, kokio masto šventė bus organizuojama. Senas įsitikinimas, kad kiekvienas svečias į vestuves turėtų atsinešti tokią sumą, kokią jaunavedžiai išleido jo vakarienei, pamažu pamirštamas, tačiau logiška, kad vykdami poros pasveikinti tik prie bažnyčios ar Santuokų rūmų, didelių sumų turbūt nedovanosite – galbūt užteks gėlių puokštės?

Jeigu esate pakviesti į šventinę vakarienę restorane arba vykstate su nakvyne į sodybą, kurioje lauks ilga vakaro programa, pagal tai galite orientuotis, kokią sumą dėti į vokelį. Vestuvėms, kurios primena kelių dienų puotą, vertėtų apsvarstyti šiek tiek didesnės vertės dovaną nei formaliam pasveikinimui. Žinoma, turint omenyje anksčiau minėtus aspektus apie asmeninę finansinę padėtį.

Išlaidos prieš vestuves

Galvodami apie dovanos vokelyje sumą, nepamirškite ir kitų išlaidų, kurių neišvengiamai atsiras prieš vestuvių šventę. Ypač, jeigu prisidedate prie mergvakario ar bernvakario organizavimo. Vakarėlį jaunikiui arba nuotakai dažniausiai rengia artimiausi draugai, o tai atsieina nemenką sumą pinigų.

Taip pat į išlaidas reikėtų įtraukti ir proginius drabužius, avalynę (kaina priklausys nuo to, ar juos pirksite, ar nuomositės ir pan.), moterims – makiažą ir šukuoseną, manikiūrą. Žinoma, tai nėra būtiniausi šventės atributai ir puikiai išsiversite be jų. Vis dėlto iš anksto apgalvoję būsimas išlaidas galėsite racionaliau įvertinti, kiek pinigų skirti dovanai galite sau leisti.

Pasitaiko ir tuščių vokelių

Pastaraisiais metais vis pasigirsta istorijų, kad jauniesiems į vestuves svečiai atneša ir tuščią vokelį. Jeigu šventėje dalyvių daug, o vokeliai nepasirašomi – sunku pastebėti, kas nusprendė ateiti tuščiomis. Pateisinimų tokiam veiksmui nerasite jokiuose etiketo vadovėliuose. Viena – į šventę ateiti be dovanos, nes neleidžia finansinė padėtis, visai kas kita – apgauti vestuvių organizatorius. 

Nors dovanos yra svarbi mūsų kultūros ir tradicijų dalis, jos dažnai įspraudžia žmones į kampą, sukuria tam tikrą socialinį spaudimą, kuris verčia imtis neracionalių veiksmų ar per daug išlaidauti.

Besiruošiant vestuvių sezonui svarbiausia nepamesti sveiko proto – prisiminkite, kad bet kokios šventės esmė pirmiausia yra pabūti kartu ir džiaugtis tuo laiku, o ne jaudintis dėl sumos, kurią atnešėte vokelyje. 

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.