Ką rinkos galvoja apie D. Trumpo pergalę?

Ką rinkos galvoja apie D. Trumpo pergalę?
Vytenis Šimkus, „Swedbank“ investavimo strategas
2024-11-25

Europos ir Kinijos akcijos – žemyn. JAV akcijos, palūkanos, infliacijos lūkesčiai ir doleris – aukštyn. Euras, auksas ir nafta, – visi nuo JAV prezidento rinkimų prarado po kelis procentus vertės. Ką šios tendencijos rinkose sako mums apie naujos išrinktojo JAV Donaldo Trumpo administracijos politiką ir jos reikšmę investuotojams?

D. Trumpo politiką gaubia daug neapibrėžtumo, neretai dalies labiausiai kontraversiškų pasiūlymų atsisakoma ar jie būna pateikiami kaip derybinė pozicija. Tačiau bent iki šiol vertinama, kad D. Trumpo išrinkimas reiškia mažesnius mokesčius, didesnį valdžios deficitą, aukštesnius muitus ir aštresnius prekybos konfliktus bei mažesnį verslo reguliavimą. 

Jungtinėse Valstijose tikimasi spartaus augimo

Pirminė investuotojų interpretacija yra tokia: mažesni mokesčiai ir dereguliacija bus naudingi JAV akcijų rinkai ir bent trumpuoju laikotarpiu sustiprins JAV ekonomikos augimą. Reaguojant į D. Trumpo pergalę, augo mažesnių, industrinių bendrovių akcijos, nes tikimasi, kad būtent jos gaus daugiau naudos iš didesnio protekcionizmo.

Kita vertus, planai padidinti muitus ne tik Kinijai, bet ir visoms prekybos partnerėms gali iššaukti naują infliacijos bangą ir priversti Federalinį rezervų banką vėl didinti palūkanų normas. Rinkose išaugo ilgalaikių palūkanų normų lūkesčiai, dėl ko sustiprėjo ir JAV doleris (šalys, turinčios aukštesnes palūkanų normas, pritraukia kapitalą, todėl jų valiutos paprastai stiprėja).

Po rinkimų, geriausiai žinomos kriptovaliutos, bitkoino kaina šovė į naujas aukštumas ir viršijo 90 tūkst. JAV dolerių. Vieni tai sieja su išrinktojo prezidento aplinkos ryšiais su kripto turto industrija. Kita vertus, kripto turtas dažnai tiesiog atspindi vyraujančias nuotaikas ir jas sustiprina (krenta ir kyla kartu su, pavyzdžiui, akcijų rinkomis, tik stipriau). 

Protekcionizmo šešėlis ir dolerio stiprėjimas

Europos ir Kinijos akcijų rinkos po rinkimų prarado daugiau nei 4-5 proc. vertės. Iš dalies tai atspindi silpnesnę šių ekonomikų raidą, tačiau nemaža dalimi prie to prisideda ir baimė dėl aštresnių prekybos konfliktų ateityje. Panašiai reagavo daugelis kitų besivystančių rinkų, kurios gali nukentėti nuo prekybos suvaržymų ir stipresnio JAV dolerio.

Be to, daugelio valiutų silpnėjimas dolerio atžvilgiu iš dalies yra reakcija į galimus muitus ateityje. Pavyzdžiui, jei europietiškoms prekėms būtų pritaikyti 10 proc. muitai, tokio paties dydžio euro susilpnėjimas padėtų išlaikyti konkurencingumą JAV rinkoje. Tokie valiutų kursų pokyčiai jau dabar iš dalies sušvelnina tikėtinų prekybos barjerų poveikį. 

Mes dar nežinome, kokia bus JAV politika

Rinkiminiai pažadai yra viena, tačiau kaip realiai atrodys ir kokioms turto klasėms bus naudinga JAV ekonominė politika, pasakyti kol kas labai sunku. Iki šiol konsensusas buvo, kad mažesni mokesčiai ir didesnis deficitas pagerins įmonių rezultatus.

Vis dėlto įmanoma įsivaizduoti ir tokį scenarijų, pagal kurį aukšti muitai stipriai susilpnina gyventojų perkamąją galią, dėl ko ženkliai suprastėja JAV augimo perspektyvos. Kita vertus, muitų efektas Europai irgi nėra iki galo aiškus. Jei importui iš Europos būtų pritaikytas 10 ar net 20 proc. tarifas, bet Kinijai būtų taikomas 60 proc. tarifas, Europos įmonių konkurencinė padėtis taptų santykinai geresnė.

Kol kas rinkos mato JAV akcijų perspektyvas kaip daug geresnes, palyginti su likusiu pasauliu, ir bent artimiausiu metu JAV ekonomikos ciklas atrodo tikrai stiprus. Yra nuomonių, kad rinkos jau yra įskaičiavusios palankius politikos pasikeitimus, bet ignoruoja destruktyvių sprendimų riziką. Plintant gandams ir aiškėjant detalėms apie D. Trumpo politiką reiktų tikėtis didelio rinkų kintamumo. Reakcijos dažnai bus pernelyg jautrios, o ilgalaikiams investuotojams reikia vengti skubotų sprendimų ir veiksmų. 

Pagrindinė rizika vidutiniu laikotarpiu yra ta, kad aukšti muitai gali išprovokuoti infliacinį šoką JAV, kuris rinkose lemtų 2022 m. sąlygų pasikartojimą. Tie metai buvo prasti visoms pagrindinėms turto klasėms. Tačiau kol susiformuos sąlygos tokiam scenarijui, turės praeiti nemažai laiko, tad investuotojai dar turės laiko sureaguoti, o kol kas gali ramiai, nuosekliai ir nepamiršdami diversifikacijos principų investuoti. 


Lapkričio 20 d. duomenys
 

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.