Kaip nusistatyti profesinius tikslus ir tobulėti?

2021-07-12

„Kur matote save po penkių metų?“ – tikriausiai daugelis esame girdėję šį klausimą per darbo ar metinį pokalbį. Užuot pateikus stereotipinius atsakymus, pirmiausia vertėtų išsiaiškinti, kokie iš tiesų yra mūsų profesiniai tikslai ir lūkesčiai. Tai padės suprasti, kuriose srityse galime tobulėti, įgyti naujų žinių ir kompetencijų bei taps puikiu motyvacijos šaltiniu. 

Dalijamės patarimais, kurie gali pagelbėti norint susikurti įdomų profesinio gyvenimo laikotarpį. 

1. Išsiaiškinkite, ko norite 

Šiais laikais darbuotojų kompetencijos išsiplėtė – vienas žmogus gali įgyti kelis vaidmenis. Pavyzdžiui, įmonės vadovas gali turėti žinių, reikalingų pardavimų vadovui, buhalteriui, rinkodaros specialistui ir t.t. Visgi reikia pripažinti, kad verta susitelkti į tam tikrus įgūdžius ir stiprybes, kuriuos tobulindami pasieksime profesinę sėkmę. 

Prieš formuluojant ir nusistatant konkrečius tikslus, turėtume savęs paklausti, kas mus domina ir džiugina profesinėje srityje? Ką norime savo karjeros kelyje pasiekti? Reikėtų išsiaiškinti, ar atliekamas dabas atskleidžia mūsų potencialą ir kuria pridėtinę vertę. Savęs, savo stiprybių ir savo norų analizė padės geriau apsibrėžti, kokie tikslai mums šiuo metu aktualiausi. 

2. Realus požiūris

Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų tikslų formavimo procese – pernelyg dideli lūkesčiai – norima pasiekti daug ir greitai. Būtina į savo situaciją pasižiūrėti realistiškai, didesnes ambicijas suskaidyti į mažesnius karjeros pokyčių žingsnelius. Nepasiekus didelių užsibrėžtų tikslų gali apskritai dingti motyvacija.

Taip pat svarbu įvertinti ir savo asmenines savybes. Tarkime, jei siekiame paaukštinimo srityje, kurioje daug streso, turėtumėte įsivertinti savo gebėjimus su juo kovoti. Juk nauja darbo pozicija atneša ir naujas atsakomybes. Norint tobulėti ir pasiekti pripažinimo darbo rinkoje, svarbu atsižvelgti į asmenines, charakterio savybes bei gebėjimus.

3. Tikslo formulavimas

Norint augti profesinėje srityje, svarbu nusistatyti aiškius ir apibrėžtus tikslus. Rekomenduojame pasinaudoti „SMART“ tikslų sudarymo sistema. Yra penkios savybės, kurias turi atitikti jūsų tikslas:

  • Konkretumas (angl. specific) – aiškiai suformuluokite tikslą. Pavyzdžiui, jei jūsų tikslas yra išmokti organizuoti renginius, tuomet aiškiai apsibrėžkite, kokio tai tipo renginiai, sritis ir pan.
  • Išmatuojamas (angl. measurable). Tikslai negali būti labai abstraktūs, kadangi reikia įvertinti jų progresą. Pasverkite, kokie rodikliai, įvykiai ar kriterijai jums gali tapti atskaitos tašku. Šioje vietoje galima įtraukti darbdavį, kuris padės įvertinti jūsų progresą darbovietėje. 
  • Įgyvendinimas (angl. achievable). Svarbu, kad tikslas būtų realus ir pasiekiamas. Jis gali pareikalauti naujų gebėjimų ir kompetencijų išsiugdymo, galbūt netgi susidursite su įvairiais keblumais ir iššūkiais, tačiau tikslas vis tiek turi būti įgyvendinamas. 
  • Aktualumas (angl. relevant) – tikslas turi jus motyvuoti, įkvėpti ir siekti tobulėti.
  • Apibrėžtas laike (angl. timely) – reikėtų nusistatyti datą ar laiko tarpą, kuomet norime matyti rezultatą. Tai itin svarbus punktas, kadangi po vieno mėnesio ar metų galėsite peržiūrėti, kokiame etape šiuo metu esate.

Dažniausiai iškeliame ne vieną tikslą. Reikėtų peržiūrėti, kurie tikslai mums yra svarbiausi ir juos suskirstyti prioriteto tvarka. Tokiu būdu galėsime susikoncentruoti į tai, kas mums aktualiausia šiuo metu.  

4. Ne tik sąrašas, bet ir veiksmų planas

Norint, kad tikslai nebūtų pamiršti, verta pasižymėti juos kompiuteryje, telefone, užrašų knygelėje ar matomoje vietoje namuose (pavyzdžiui, magnetėliu prisegti planą ant šaldytuvo). Toks fizinis priminimas apie tikslus ir siekius suteiks motyvacijos, neleis rutinai nugramzdinti išsikeltų tikslų.

Verta apsvarstyti ir galimybę į savo savaitės ar mėnesio kalendorių įtraukti laiko tikslų įvertinimui: išmatuoti pažangą ir patikrinti, ar esame teisingame kelyje, – labai svarbu. Pamačius, kad jau žengėme keletą žingsnių į priekį ir patobulėjome, pajusime daugiau motyvacijos ir įkvėpimo. Tačiau net ir šiek tiek atsiliekant nuo numatyto plano neverta nusiminti. Tereikia apgalvoti, kaip pasivyti savo planą.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.