Atostogos prasideda nuo planavimo – deriname laiką, skaičiuojame biudžetą, renkamės kryptį, perkame bilietus, pakuojame lagaminus. Tačiau net ir geriausias atostogų planas gali griūti dėl nuo mūsų nepriklausančių aplinkybių, pvz., ugnikalnio išsiveržimo ar transporto bendrovės darbuotojų streiko, o tokiais atvejais itin pravartus tampa kelionių draudimas.
„Keliaudami Europoje jaučiamės saugūs, nes žinome, kad susirgę ar patyrę traumą galėsime pasinaudoti nemokama medicinos pagalba su Europos sveikatos draudimo kortele, tačiau reikėtų neužmiršti, kad net ir netolimas keliones gali gerokai apkartinti kitos nuo mūsų nepriklausančios aplinkybės, tokios kaip streikai ar gamtos stichijos, todėl kelionių draudimu verta pasirūpinti net trumpų išvykų į kaimynines šalis metu, jau nekalbant apie slidinėjimo atostogas kalnuose, kuomet patirta trauma gali baigtis tūkstančius eurų siekiančiomis neplanuotomis išlaidomis“, – sako Laimonas Garbenčius, „Swedbank P&C Insurance AS“ Lietuvos filialo Klientų aptarnavimo ir žalų administravimo departamento direktorius.
„Swedbank P&C Insurance AS“ per pastaruosius metus užfiksavo daugiau nei 7 tūkst. įvykių kelionių užsienyje metu. Vasarą daugiausiai žalų fiksuojama dėl sutrikdytų kelionių, kai atšaukiami ar vėluoja skrydžiai, taip pat pastaruoju metu matomas išaugęs vagysčių skaičius. Žiema yra traumų metas.
„Po užsienio šalis keliaujantys klientai vis dažniau kreipiasi dėl vagysčių viešose vietose, „apšvarinti“ kišenvagių autobusuose, metro ar turistų gausiai lankomose vietose. Su jomis ypač dažnai susiduriama Lietuvos keliautojų pamėgtose pietų Europos šalyse – Italijoje ir Ispanijoje“, – pasakoja atstovas.
Ekspertas pastebi, kad keliautojai nuo vagių nukenčia net tokiose iš pažiūros saugiose vietose kaip viešbučių vestibiuliai – be priežiūros palikti lagaminai ir kuprinės dingsta, kol žmonės registruojasi.
„Reikia išlikti budriems ir nepalikti savo daiktų be priežiūros net ir kelioms minutėms, atrodytų, saugioje aplinkoje, tokioje kaip viešbučio vestibiulis ar restoranas. Vertingų daiktų, pinigų taip pat patariama nepalikti ir užrakintame viešbučio kambaryje. Tokiu atveju reikėtų pasinaudoti seifu, jei jis yra įrengtas“, – pataria ekspertas.
„Swedbank“ duomenimis, žiemos sezono metu net 2 kartus išauga medicininių išlaidų, tarp jų dėl patirtų traumų, draudimo žalų skaičius. Per mėnesį fiksuojama po maždaug 200–250 tokių atvejų.
Vidutinė draudimo išmoka dėl medicininės pagalbos pernai siekė virš 2 tūkst. eurų, tačiau ši suma gali gerokai išaugti, jei nukentėjęs žmogus iš įvykio vietos yra skubiai transportuojamas.
„Specialus transportavimas susižalojus kalnuose gali baigtis dešimtimis tūkstančių eurų siekiančiomis išlaidomis, tačiau net ir be to sąskaita gali sukelti šoką. Pavyzdžiui, mūsų banko klientės sūnui susilaužius ranką užsienyje prireikė skubios operacijos, kuri kainavo 10 tūkst. eurų. Įvertinus, kad kelionių draudimas savaitei asmeniui kainuoja nuo maždaug 15 eurų, tikrai verta nesikliauti vien sėkme manant, kad nieko blogo nenutiks, o apsidrausti“, – sako ekspertas.
Slidinėjimas kalnuose gali sukelti didelių nemalonumų ne tik dėl traumų, bet ir kitų incidentų, pavyzdžiui, kai padaroma žala slidinėjimo inventoriui nukritus ar į ką nors atsitrenkus, taip pat kai jis yra pavagiamas.
„Esame užfiksavę atvejų, kai atostogaujant slidinėjimo kurortuose klientų įranga buvo pavogta iš poilsio zonos, todėl budrumo negalima prarasti net ir tokiose vietose, kur, atrodytų, vagišiams sunku įsisukti. Žalų patiriama ir dėl inventoriaus skilimų, lūžimų“, – pasakoja atstovas.
„Swedbank P&C Insurance AS“ duomenimis, vidutinė draudimo išmoka dėl sugadinto bagažo ar pavogto turto pernai siekė per 700 eurų, o dėl kelionės sutrikimo – beveik 550 eurų.
Kreipdamiesi dėl žalos turėsite ją pagrįsti, todėl ekspertas primena susidūrus su bet kokiomis išlaidomis dėl galimo draudžiamojo įvykio neišmesti čekių – nuo oro uoste pirkto maisto vėluojant skrydžiui iki medicininių priemonių ar vaistų.
„Kad nereikėtų apsikrauti popieriais, įsigijimo dokumentus, čekius ir sąskaitas paprasčiausia tiesiog nufotografuoti ir turėti savo telefone ar kompiuteryje“, – pataria atstovas.
Dėl viso pikto keliaujant telefone ar e. pašte verta turėti ir asmens dokumentų kopijas. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į kelionei būtinus dokumentus, nes ne į visas šalis Europoje galima nuvykti su asmens tapatybės kortele, pavyzdžiui, keliaujant į Jungtinę Karalystę būtinas pasas.
Beveik visose paminėtose situacijose „Swedbank“ klientams pagelbės kredito kortelė su draudimo apsauga. Pavyzdžiui, paprasta kredito kortelė dengia iki 50 tūkst. eurų medicininės pagalbos išlaidų, tačiau nedraudžia nuo nelaimingų atsitikimų, kelionės sutrikimų, dingusio bagažo ir panašiai.
Auksinė ir „Platinum“ kredito kortelės suteikia iki 750 tūkst. eurų sveikatos draudimo apsaugą, draudžia asmeninę civilinę atsakomybę, kelionės sutrikimus, bagažą, o draudimo apsaugą suteikia daugiau kartu keliaujančių šeimos narių – ne tik vaikams, bet ir anūkams. „Platinum“ kredito kortelė taip pat užtikrina „Kasko“ draudimą išsinuomotam automobiliui.
Kelionių draudimą galima įsigyti per „Swedbank“ interneto banką ar atvykus į banko padalinį. Kelionių draudimas apima medicininės pagalbos išlaidų, nelaimingų atsitikimų bei civilinės atsakomybės ir teisinės pagalbos draudimą.
Tokiu atveju kelionių draudimo klientai apdraudžiami iki 750 tūkst. eurų siekiančia medicininės pagalbos draudimo suma bei iki 10 tūkst. eurų nelaimingų atsitikimų ir iki 10 tūkst. eurų civilinės atsakomybės ir teisinės pagalbos draudimo sumomis. Papildomai keliautojai gali pasirinkti daiktų bei kelionės sutrikimų draudimą, o mėgstantys aktyvias pramogas – padidintos rizikos veiklos bei apsaugą sporto kelionei.