Maži žingsniai, dideli pirkiniai: 7 patarimai, kaip valdyti pinigus ir sutaupyti

2025-04-22

Vienas sėkmingiausių visų laikų investuotojų Warrenas Buffetas sako, kad taupyti reikėtų ne tai, kas lieka išleidus pinigus, o išleisti tai, kas lieka atidėjus dalį pinigų taupymui. Kai taip teigia 164,7 milijardų JAV dolerių turtą valdantis žmogus, turbūt įsiklausyti verta.

Vasara – puikus metas sutelkti dėmesį į asmeninį tobulėjimą. Tad šiuo laikotarpiu skirti laiko bandymui perprasti W. Buffeto ar kitų finansiškai sėkmingų žmonių mąstymą ir pasitelkti jį siekiant savų tikslų – gali būti puikus iššūkis sau.

Kaip valdyti išlaidas?

Turtingiausius pasaulio žmones sieja bendras bruožas: jie stengiasi išleisti mažiau, nei uždirba, ir dalį uždirbtų pinigų atidėti santaupoms bei investavimui. Ir mes, ir tu puikiai žinai, kad vasarą mažiausiai norisi laikytis taisyklių. Vis dėlto, būtent pastovumas yra daugelio finansinių sėkmių paslaptis.

Tad kokių pinigų valdymo principų reikėtų laikytis, ir kokius mažus žingsnelius gali žengti, kad priartėtumei prie savo finansinių tikslų?

1. Kasdien fiksuok išlaidas 

Geriausia išleistą sumą iškart pasižymėti telefono užrašinėje. Atrodo, kad tai pernelyg maža suma? Ne visai. Dažnai nuvertiname smulkias išlaidas, nors per mėnesį jos gali sudaryti nemažą sumą. Pavyzdžiui, viena porcija ledų per dieną mėnesio gale gali virsti 30 eurų ar didesne suma!

Jeigu dažniausiai už pirkinius atsiskaitai banko kortele, išlaidas gali matyti sąskaitos ataskaitoje, tačiau nepamiršk pridėti ir išleistų grynųjų sumos.


2. Savaitės pabaigoje peržiūrėk išlaidas 

Norėdami sėkmingai ir kryptingai siekti savo finansinių tikslų, turėtume ne tik fiksuoti išlaidas, bet ir skirti laiko joms peržiūrėti. Savaitės pabaigoje reikėtų susumuoti visas išlaidas ir įvertinti, kam ir kiek išleidome, kokias išlaidas galime sumažinti, norėdami sutaupyti ar išvengti pinigų švaistymo. 

3. Apsvarstyk galimybę sudaryti biudžetą 

Biudžetas – svarbi geros ir tvarios finansinės elgsenos dalis. Nors gali pasirodyti, kad tai aktualu tik įmonėms, iš tikrųjų jis labai vertingas kiekvienam iš mūsų.

Paskirstę numatomas pajamas į įvairias išlaidų (ir taupymo) eilutes, tiksliai žinosime, kam ir kiek galime išleisti. Biudžetas taip pat leidžia aiškiai matyti, kokias išlaidas galime sumažinti, tam, kad sutaupytume norimam pirkiniui.

4. Pasistenk vengti impulsyvaus pinigų leidimo

Tiesa ta, kad mes dažniausiai leidžiame pinigus impulsyviai, ypač šiltuoju metų laikotarpiu, kai smarkiai atsipalaiduojame ir norime save palepinti. Kartais nusprendžiame nusipirkti ką nors gardaus vien dėlto, kad esame alkani, kartais dėl prastos nuotaikos, nes norime pasijusti geriau ir save apdovanoti. Tai – impulsyvus pirkimas gerai neįvertinus, kiek tie pirkiniai reikalingi ir kokią naudą bei vertę teikia.  

Žinodami ir suprasdami tai, galime dažniau sustoti ir įvertinti, ar tokio pirkinio mums iš tiesų reikia, ar tai – akimirkos emocijų padiktuotas noras.

24 valandų taisyklė: Jei prekė ar paslauga kainuoja 50 eurų ar daugiau, palauk 24 valandas prieš pirkdamas. Per šį laiką emocijos atslūgs ir bus lengviau nuspręsti, ar to tikrai reikia. 

5. Pamėgink norus atskirti nuo poreikių 

Dažnai užsimanome daiktų, nes juos turintys žmonės atrodo patrauklūs, ar tiesiog todėl, kad tas daiktas – gražus, parodo tam tikrą statusą. Tačiau iš tiesų mums reikia gerokai mažiau, nei atrodo.

Tai nereiškia, kad neturime sau leisti įsigyti norimų dalykų, tačiau siekiant gerai valdyti finansus, pravartu gerai pagalvoti, ar daiktas yra tikrai reikalingas, ar tai tik dar vienas noras.

⁠Greitas testas: paklausk savęs, ar norimu įsigyti daiktu naudosiesi bent 30 kartų. Pavyzdžiui, jei trokštamas daiktas yra festivalio apranga ar išleistuvių suknelė, gal verta ją pasiskolinti iš draugo (-ės) arba paieškoti jos dėvėtų drabužių parduotuvėse bei platformose?

6. Turėk tikslą 

Finansinio elgesio specialistai pabrėžia: norint sutaupyti, įvertinti išlaidavimą ir priimti tinkamesnius finansinius sprendimus, būtina turėti aiškius, motyvuojančius ir realistiškus tikslus. Tikslas yra labai svarbus mums visiems, jo neturėdami dažnai pasimetame, nežinome nei kam, nei kiek norime sutaupyti.  

Vienas tikslas gali būti ilgalaikis (taupyti studijoms norimame universitete), kitas – trumpalaikis (naujas telefonas). Tačiau abiem atvejais reikės kažkiek keisti įpročius ir atidėti pinigų norimam tikslui pasiekti. Tikslas turi būti tai, ko tu iš tiesų labai nori, nes tik tokiu atveju jis motyvuos keisti savo įpročius.  


7. Uždirbk papildomai

⁠Ieškok sezoninių darbų: ledų kioskas pajūryje, kavos furgonėlis, gido asistentas muziejuje ar netoliese vykstančių festivalių savanoris (dažnai dalis tokios savanorystės valandų yra apmokama) – Lietuvoje galima legaliai dirbti nuo 14 metų. Jei patinka gyvūnai – pasiūlyk kaimynams vedžioti jų šunis, o jei esi stiprus matematikoje – pasiūlyk korepetitoriaus paslaugas jaunesniems mokiniams.

Gauti papildomų pajamų galima ir nedirbant. Jei turi spintoje dulkančius drabužius, parduok juos „Vinted“, „Depop“ ar „Facebook Marketplace“ platformose.

Kiekvienas uždirbtas 10 eurų priartina tave prie tikslo.

Trūksta motyvacijos taupyti?  Apsvarstyk šiuos dalykus: 

  • Jei naudojiesi banko kortele, pasinaudok ir „E. taupyklės“ arba „Mini investicijų“ funkcijomis. Kortele sumokėta suma apvalinama iki sveikojo skaičiaus ir tas skirtumas nukeliauja į atskirą taupymo arba investavimo sąskaitą. Kaskart atidedant po kelis, keliolika ar keliasdešimt centų, per ilgesnį laiką susikaups nemaža suma.
  • Jei dar neatsiskaitinėji kortele, gali taupyti grynaisiais gaunamus kišenpinigius ir tai daryti motyvuojančiu būdu. Pamėgink pasigaminti taupyklę iš stiklainio. Kaip? Labai paprastai: jame aiškiai matysi, kaip daugėja santaupų, o tai gali dar labiau paskatinti taupyti.
  • Susikurk savo skaitmeninį „svajonių albumą“ tokioje platformoje kaip „Pinterest“ ar „Instagram“. Ten išsaugok norimų pirkinių, veiklų, kelionių ar kitų idėjų nuotraukas bei vaizdo įrašus. Kai pritrūksi motyvacijos taupyti, užmesk akį į šiuos vaizdus – tikėtina, pažadinsi užsispyrimą taupyti norimam pirkiniui.  

Daugiau patarimų ir interviu su įvairiais žinomais žmonėmis Lietuvoje rasi knygoje „Pradėk dabar: finansinis gidas paaugliams“. Pasimatuoti savo finansinę sveikatą atlikdamas trumpą testą gali www.finansinesveikata.lt

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.