10 patarimų, kaip sutaupyti virtuvėje

Viena didžiausių išlaidų grupių šeimos biudžete yra išlaidos maistui. Kiek sutaupysime virtuvėje, priklauso nuo kelių pagrindinių priežasčių: kaip apsiperkame, kaip išnaudojame ir panaudojame turimus produktus ir kaip sugebame planuoti.

  1. Gaminkite namuose. Jei procesas atrodo nuobodus, paskatinkite prisidėti šeimą. Vienu kartu galite pagaminti daugiau ir užšaldyti – nereikės pirkti pusgaminių. Sutaupysite laiko ir pinigų, valgysite sveikiau ir skatinsite ekologišką vartojimą, nes nepirkdami pusgaminių sunaudosite mažiau plastikinių indų ir pakuočių. Patarimu galima pasinaudoti ir ruošiant gaminius iš tešlos – pasidarykite daugiau tešlos, nei jums reikia tam kartui, ir užšaldykite. Tai ypač tinka trapios tešlos sausainiams. Tąkart papildomai laiko sugaišite nedaug, o kitąkart, kai užsimanysite skanėstų ar užklups netikėti svečiai, jums nereikės bėgti į parduotuvę pirkti vaišių. Sutaupysite ir patys vykdami į svečius.
  2. Suplanuokite savaitės meniu. Jei skamba pernelyg ambicingai, pradėkite nuo poros dienų. Neretai po vakarienės ar pietų lieka maisto likučių ir kartkartėmis juos tenka išmesti. Planuodami meniu, tikėtinus vienos dienos likučius panaudokite kitos dienos patiekalams. Taip bus lengviau sudaryti pirkinių sąrašą ir nereikės kiekvieną dieną eiti į parduotuvę. O rečiau eidami į parduotuvę išvengsite neplanuotų, nereikalingų pirkinių, taigi sutaupysite ir laiko, ir pinigų.
  3. Sodelis ant palangės. Tik pagalvokite, kiek pinigų išleidžiate įvairiems prieskoniams ir jų indeliams, kiek kitados buvusių „šviežių“ bazilikų ir petražolių išmetate iš šaldytuvo kiekvieną mėnesį. Minimaliai investavę į sėklas ir vazoną galite pagardinti savo patiekalus kaskart šviežiomis petražolėmis, rozmarinais, bazilikais, raudonėliais ir šalavijais ar mėgautis aromatinga šviežių mėtų arbata. Šiomis žolelėmis itin nesudėtinga rūpintis. Jūsų mini sodas ne tik bus ekonomiškas ir ekologiškas – jis taip pat papuoš virtuvę ir skleis malonų aromatą.
  4. Maisto likučiai. Geros šeimininkės puikiai žino, kad įvairūs likučiai nuo maisto ruošimo ar valgymo gali puikiai tikti būsimiems patiekalams. Pavyzdžiui, vakarykščių virtų makaronų ar ryžių perteklius gali greitai pavirsti gardžia makaronų ar ryžių apkepėle ir t. t. Turbūt kiekviena šeimininkė žino, kad nėra tokio produkto, kuris netiktų sriubai, o italų valstiečiai jau prieš daug amžių tą patį pritaikė picai. Be to, iš įvairių šaldytų maisto likučių galite kartkartėmis padaryti mažytę šventę vaikams.
  5. Duona. Duonos gaminiai, laikomi šaldytuve, ilgiau išlieka švieži. Jei vis vien nepavyksta suvartoti laiku, neskubėkite išmesti, bet išnaudokite likučius, pavyzdžiui, džiovinti batono kubeliai puikiai tiks prie tirštų trintų sriubų ir sultinių, o sumalta džiovinta duona pakeis džiūvėsėlius įvairiems mėsos ir žuvies kepsniams apvolioti.
  6. Mėsa. Pirkti mėsą iš vietinio turgaus ar mėsininko daug naudingiau. Pirmiausia tikėtina, kad mėsa bus ne tik geresnės kokybės, bet ir pigesnė. Ji nebus chemiškai apdorota ir įpakuota, greičiausiai bus išauginta ekologiškomis sąlygomis. Be to, dažnai pirkdami mėsą iš vieno mėsininko ir tapę jo nuolatiniu klientu, galite tikėtis tik geriausios ir šviežiausios mėsos. O jeigu turite retą galimybę nuvykti į kaimą ar nuvažiuoti į užmiesčio fermą, nebijokite įsigyti daugiau mėsos vienu kartu ir ją vėliau užsišaldyti mažomis porcijomis, kad galėtumėte nesudėtingai vartoti kasdienėms reikmėms ir netektų išmesti to, ko nesuvartojote.
  7. Neišlaidaukite valikliams. Jei tenka taupyti, virtuvę galima taip pat gerai išvalyti naudojant namuose pagamintus valiklius. Net nelabai yra ką gaminti: actas puikiai išblizgina kriaukles ir visus kitus paviršius, citrina tinka valyti ir dezinfekuoti šiukšlių dėžei, mikrobangų krosnelei, o valgomoji soda pašalina puodų nešvarumus ir arbatos dėmes iš puodelių.
  8. Indaplovė. Jei naudojate indaplovę, nejunkite jos, kol ji nepilna. O jei naudojatės dieniniu ir naktiniu elektros tarifu, indaplovę įjunkite nakčiai. Taip pat sutaupysite, jei išjungsite indų džiovinimo funkciją ir leisite indams nudžiūti patiems. Procesas vyks greičiau, jei pradarysite indaplovės dureles, kad įeitų daugiau oro. Jei jūsų indaplovė neturi šios funkcijos išjungimo mygtuko, indaplovei priėjus džiovinimo stadiją, ją tiesiog išjunkite. Tik prisiminkite, kad kitą kartą ją įjungus reikia anuliuoti praėjusį plovimą, nes indaplovė paprastai pradeda nuo ten, kur praėjusį kartą baigė.
  9. Stiklainiai. Namie konservuotos daržovės ir įvairios virtos uogienės bei džemai yra skanesni, sveikesni ir ekonomiškesni. Tačiau atėjus konservavimo sezonui kartais prireikia bėgti į parduotuvę pirkti ar iš tėvų rūsio gabentis stiklainių, kurių dešimtis išmetėme per praėjusius metus. Dar pigiau ir sveikiau yra ne virti uogienes, o šaldyti sutrintas uogas su cukrumi. Jei kitą kartą valgydami ledus nepatingėsite išplauti dėžutės, tai pasiruošti skanėstų žiemai kainuos minimaliai. Tad neužmirškite, kad stiklainiai ir plastikinės dėžutės nuo įvairių kitų maisto produktų, parduodamų parduotuvėse, puikiai tinka visiems produktams konservuoti ir šaldyti.
  10. Tara. Pirkdami gėrimus mokame dvi kainas: už gėrimą ir užstatą už butelį. Tikriausiai ne kiekvienas pasivargina tą užstatą susigrąžinti. Bet nereikėtų nuvertinti šios galimybės, o jei manote, kad sutaupyti pinigai nėra verti sugaišto laiko atiduodant tarą, butelius kaupkite – jūsų vaikai tikrai apsidžiaugs galėdami nusipirkti porciją ledų už pinigus, kuriuos gaus atidavę tarą.
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.