Trys priežastys, kodėl saulės elektrinę verta įsirengti šiuo metu

2023-11-14

Jei roges žiemai reikia ruošti vasarą, tai saulės elektrinę saulėtojo sezono pradžiai derėtų pradėti ruošti dar rudenį. Nuosava saulės elektrinė ne tik sumažina asmeninį neigiamą poveikį aplinkai, tai yra ir puiki investicija, kuri leidžia sutaupyti namų elektros energijos išlaidas. Norintiems pradėti taupyti, laukti nėra ko – dabar yra geriausias laikas įsirengti saulės elektrinę ir tapti gaminančiais vartotojais. Atsakome, kodėl dabar geriausias laikas įsirengti saulės elektrinę:

1.    Nereikia laukti kvietimo paramai

Gyventojai norintys įsirengti saulės elektrinę, tai padaryti gali jau dabar, nelaukdami kvietimo finansavimui gauti. O susigražinti išlaidas galės jau įsirengus elektrinę. Anksčiau norint gauti valstybės paramą saulės elektrinei įsirengti gyventojams pirmiausia reikėjo sulaukti kvietimo ir pildyti paraiškas. Tačiau nuo 2023 metų rugpjūčio 23 d. įsigaliojo naujas projektų finansavimo sąlygų aprašas, pagal kurį bus teikiamos dotacijos fiziniams asmenims, įsirengiantiems saulės elektrines namų ūkiuose. 

2025 m. vasario 25 d. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė kvietimą teikti paraiškas kompensacijoms už saulės elektrinių įsirengimą. Šiam kvietimui skirta 34,76 mln. eurų, o paraiškas galima teikti iki 2025 m. spalio 31 d. 12:00 val. arba kol bus išnaudotas biudžetas. Gyventojai įsirengti saulės elektrines gali ir po konkurso paraiškų laikotarpio, o vėliau, paskelbus ar atnaujinus kvietimą, pateikti reikalingus dokumentus ir susigrąžinti dalį investicijų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kompensacija gali būti suteikta tik tiems projektams, kurie atitinka visus kvietimo sąlygose numatytus reikalavimus – įskaitant laikotarpius, techninius parametrus ir teisėtą objektų statusą. Parama gali būti taikoma tik tuo atveju, jei projektas buvo įgyvendintas ne anksčiau kaip 9 mėnesiai iki kvietimo pabaigos.

2.    Rinkoje žemos, tačiau augančios saulės modulių kainos

Europoje vis dar stebimos palyginti žemos saulės modulių kainos, tačiau nuo 2025 m. pradžios fiksuojamas jų augimas. 2023–2024 m. dėl didelio modulių pertekliaus ir sandėliavimo kaštų kai kurie gamintojai juos pardavinėjo net žemiau savikainos. Tuo laikotarpiu modulių kainos buvo kritusios daugiau nei 50 proc.

Tačiau 2025 m. pradžioje situacija ėmė keistis. Pirmąjį metų ketvirtį modulių kainos pakilo daugiau nei 20 proc. Kainų kilimą lėmė gamybos mažinimas Azijoje, išaugusi paklausa Europoje bei sumažėjusios likutinės modulių atsargos sandėliuose.
Nors kainos vis dar išlieka žemesnės nei prieš pandemiją ar 2021 m. lygmenyje, prognozės rodo, jog laikotarpis su „itin pigiais moduliais“ po truputį baigiasi.

Todėl energiją gaminti norintys vartotojai turėtų suskubti pasinaudoti mažesnėmis rinkos kainomis, pasitelkdami „Swedbank“ paskolą saulės elektrinėms. Šiai paskolai yra taikomos išskirtinės sąlygos, t.y. mažesnės fiksuotos metinės palūkanos. 

3.    Greičiau pradėsite taupyti už elektrą

Ruduo gali atrodyti ne pats geriausias metas įsirengti saulės elektrinę, kadangi žiemą saulės Lietuvoje ne per daugiausiai. Tačiau pradėjus projektą dabar, garantuotai būsite pasiruošę gaminti elektrą dar prieš prasidedant saulėtam sezonui. Šiuo metu yra lengviau rasti rangovą, kuris įgyvendins saulės elektrinės projektą. Pavasarį saulės elektrines montuojančios įmonės turi daug užsakymų, tad įrengimas gali nusikelti net kelis mėnesius. 

Greičiau įsirengę saulės elektrinę – greičiau pradėsite taupyti elektros energijos išlaidas. Žiemos laikotarpiu saulės elektrinė pagamina nedidelę elektros energijos dalį, tačiau ji vis tiek sumažina elektros sąskaitas. Per metus, nuosava saulės elektrinė energijos išlaidas gali sumažinti net 80 proc., o elektrinės įrengimas įprastai atsiperka per maždaug 3-4 metus.

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.