Vasara – poilsio ir atsipalaidavimo metas, tačiau kartu tai ir laikotarpis, kai išlaidos gali nepastebimai išaugti. Todėl vertėtų nepamiršti skirti dėmesio ir savo finansinei sveikatai – tai padės išlaikyti stabilų biudžetą, pasiruošti rudeniui ir išvengti netikėtų išlaidų.
Jeigu metų pradžioje susidarėte savo finansinį planą, vasara – puikus metas peržvelgti kaip sekėsi jo laikytis ir įsivertinti, ar planas vis dar atitinka realybę. Atostogos, renginiai, dažnesnės išvykos gali gerokai padidinti įprastai suplanuotas išlaidas. Todėl pravartu peržiūrėti, ar patirtos išlaidos atitiko planą, kur ir dėl kokių priežasčių buvo nukrypta, kaip galima to išvengti ateityje ir kaip likusiais vasaros mėnesiais paskirstyti lėšas efektyviau.
Peržvelgiant savo biudžeto eilutes, verta atsižvelgti į artėjančius sezono planus: ar planuojamos išvykos, svečių priėmimas, investicijos į namų ūkį prieš šildymo sezoną? Kuo anksčiau numatysite būsimas išlaidas, tuo lengviau išvengsite streso ir finansinių netikėtumų. Kaip tai padaryti?
Svarbiausia, kad vasaros biudžetas ne ribotų, o padėtų mėgautis sezono džiaugsmais be kaltės jausmo ar papildomo streso.
Nors vasara vilioja išlaidauti, svarbu nepamiršti taupymo principų. Rekomenduojama išlaikyti bent 3–6 mėnesių būtinųjų išlaidų rezervą, net ir aktyvaus poilsio sezono metu. Jei santaupos jau sukauptos, verta apsvarstyti, kaip jas apsaugoti nuo infliacijos.
Vienas iš galimų būdų – šias santaupas investuoti. Investicijoms itin svarbu pasirinkti tinkamo rizikos lygio priemones. Vienas pagrindinių principų – jaunesniame amžiuje rinktis aukštesnės rizikos investicijas, o bėgant metams didinti mažesnės rizikos priemonių dalį portfelyje.
Vasaros sezonu kartais atsiranda ir papildomų pajamų šaltinių: sezoniniai darbai, trumpalaikės veiklos, smulkūs projektai. Gauta papildoma nauda gali būti panaudota finansinės bazės stiprinimui.
Atostogų nuotaika dažnai skatina išleisti daugiau nei planuota. Kad to išvengtumėte, verta prisiminti kelias taisykles:
Svarbu atsiminti: vasaros malonumais galima džiaugtis išmintingai valdant savo finansus.
Finansinį saugumą galime užsitikrinti ne tik sukaupę pakankamai santaupų, bet ir pasirūpinę, kad jų neprarasime nutikus netikėtiems gyvenimo atvejams. Vienos didžiausių neplanuotų išlaidų atsiranda dėl įvairių nutikimų, susijusių su mums priklausančiu turtu.
„Swedbank“ gyventojų turto draudimo duomenys rodo, kad didžiausios žalos praėjusiais metais Lietuvoje išmokėtos dėl gaisrų. Tačiau dažniausiai pasitaikančios žalų priežastys yra dvi: dėl įvairių aplinkybių nutikę užpylimai ir netyčiniai nuostoliai, kurie atsiranda dėl pačių turto savininkų veiksmų ar neatsargumo.
Situacijos pavyzdys: norėjote paimti sunkų dubenį nuo viršutinės lentynos, bet suvirpėjo ranka ar slystelėjote ir jis nukrito tiesiai ant kaitlentės bei ją sudaužė. Kita situacija: dulkių siurbliu užkabinote televizorių, kuris nukrito ir sudužo, nukrito lentyna bei sudaužė vertingus daiktus. Nors žala padaryta dėl jūsų kaltės, šiuos nuostolius gali kompensuoti gyventojų turto draudimas.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad statinių, turto ir civilinės atsakomybės draudimas galioja ne tik namų sienoms ir juose esantiems daiktams, prietaisams, įrengimams, tačiau apsaugo ir nuo nuostolių, kuriuos netyčia galite sukelti kaimynams ar aplinkiniams.
Tinkamas rūpestis savo finansine sveikata, užtikrina ne tik ramybę bei saugumą, bet ir suteikia galimybę džiaugtis kasdieniais gyvenimo malonumais be papildomų rūpesčių. Tegu ši vasara tampa ne tik poilsio, bet ir jūsų finansinio augimo sezonu – laisvu, lengvu ir kupinu gerų sprendimų!