Visi mokestiniai pakeitimai turi vieną neišvengiamą šalutinį efektą – sukelia žiovulį bandant į juos įsigilinti. Tiktoko laikais išlaikyti dėmesį ir aiškintis, ką, kada ir kaip reikėtų daryti, nelengva užduotis net ir patyrusiems investuotojams. Ką jau kalbėti apie tuos, kurių pirmos iš investicijų gautų pajamų deklaracijos dar tik laukia ateityje. Tad nelįsdami į detales, visų pirma, pasiaiškinkime, koks šio naujai įvesto instrumento tikslas ir kam gali būti verta pagalvoti apie investicinę sąskaitą (IS).
Jei gyventojas pelningai investavo, jam pardavus savo investicijas nuo uždirbtos grąžos reikėjo sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), net jei gautos lėšos buvo investuojamos į kitus instrumentus (iki šiol egzistavo įvairios lengvatos, apie kurias galite paskaityti čia).
Toks tarpinis apmokestinimas gali stipriai sumažinti bendrą investicinio portfelio grąžą ir sulėtina ilgalaikį finansinio turto vertės augimą. Siekiant pašalinti šiuos apribojimus, pasiūlyta investicinė sąskaita. Mokesčių administratoriui (VMI) deklaravus su vertybinių popierių sąskaita susietą banko sąskaitą kaip investicinę, ji suteikia galimybę įsigyti, parduoti ar keisti įvairius vertybinius popierius išvengiant minėto tarpinio apmokestinimo. Tam kad deklaravimas būtų sklandus, tai turėtų būti tik investavimui skirta sąskaita, iš kurios nevykdote kasdienių mokėjimų.
Gyventojai be tarpinio GPM gali aktyviau valdyti savo investicijas. Mokesčių prievolė atsiras tik tada, kai iš investicinės sąskaitos naudojimui išsiimsite daugiau pinigų nei įdėjote. Pavyzdžiui, jei gyventojas įnešė 10 tūkst. eurų, o bėgant laikui investicijoms užaugus iki 15 tūkst., dalį investicijų galima parduoti ir išsiimti iki 10 tūkst. eurų be mokesčių. Išsiimant likusią sumą, reikės susimokėti standartinį pajamų mokesčių tarifą (detaliau apie praktinius žingsnius, kaip pasinaudoti IS, skaitykite čia).
Toks mokestinis režimas labai palankus tiems, kas investuoja ilgam laikui, nori išnaudoti sudėtinių palūkanų efektą, t. y., užtikrinti, kad sukaupti pinigai dirbtų toliau, ir yra linkę aktyviai valdyti savo investicijas.
Investuotojų yra labai įvairių, jie skiriasi savo investuojamų lėšų dydžiu, aktyvumu, finansinėmis žiniomis, savo tikslais ir rizikos tolerancija. Vieniems investuotojams IS yra itin naudinga, kitiems nelabai ką keičia. Žemiau išvardinti keli tipiniai investuotojų profiliai, jų savybės ir įvertinimas, kiek jiems aktuali investicinė sąskaita.
Pradedantis, smulkus ar nenuoseklus investuotojas. Eksperimentuoja, pasitaikius progai investuoja į pavienes finansines priemones, mokosi. Tai daro mažomis sumomis ir nenuosekliai. Tokiam investuotojui egzistuojančių investavimo lengvatų, ko gero, pakanka ir taip. Papildomos naudos iš IS jis labai daug negautų, nes retai reinvestuoja uždirbtas lėšas. Tačiau jei toks investuotojas laikui bėgant pradeda investuoti nuosekliau ir daugiau, IS jam gali tapti aktuali.
Pasyvus investuotojas. Nuolat investuoja į plačiai diversifikuotus fondus, siekia sutaupyti pensijai ar kitiems ilgalaikiams tikslams. Investicijų niekada neliečia ir tikrina retai. Kadangi toks investuotojas nedaro aktyvių veiksmų ir savo investicijų nepardavinėja, jam IS keičia nedaug. IS jam gali būti naudinga nusprendus pakeisti savo investicijų struktūrą arba, jei ateityje jis norėtų dalį pinigų panaudoti, o pasitelkęs IS galėtų atidėti mokestinę prievolę.
Aktyvus investuotojas. Aktyviai sudarinėja savo portfelį, laikosi strategijos, perka ir parduoda įvairius vertybinius popierius. Kartais net paspekuliuoja. Tokiam investuotojui, kurio investicijos nuolat keičiasi, IS yra itin naudinga, nes padeda išvengti tarpinio kapitalo prieaugio apmokestinimo ir leidžia perkelti nuostolius į kitus metus. Tokiam investuotojui IS tiesiog būtina.
Dividendų mylėtojas. Investuoja į produktus, kurie užtikrina nuolatinius pinigų srautus, jam patinka stabilumas ir papildomos pajamos. Dividendai, deja, apmokestinami sena tvarka, tad iš IS nauda investuojant į dividendines akcijas yra nedidelė. Kita vertus, tokie investuotojai dažnai mėgsta obligacijas ir kitas pastovius pinigų srautus užtikrinančias priemones. Jei gautus pinigus iš šių priemonių ketinama investuoti toliau, IS gali būti naudinga. Jei pinigų srautą ketinama išleisti kitiems poreikiams, tada IS negalės pasitarnauti.
Naujas investicinės sąskaitos instrumentas tikrai nesukels revoliucijos investavime, tačiau jau investuojantiems gyventojams tai gali būti puikus įrankis atidėti GPM mokėjimus ir daugiau uždirbti iš savo investicijų.
Investuotojams, įvertinus savo finansų valdymo įpročius, svarbu nuspręsti, kiek šis instrumentas galėtų būti aktualus. Tiems, kas jau šiemet nori aktyviau prekiauti ir pasinaudoti IS nauda, reikėtų nepamiršti to daryti per atskirą tik investavimui skirtą sąskaitą. O laiko įsigilinti į visas pajamų deklaravimo plonybes, kada pirmą kartą reikės VMI deklaruoti investicines sąskaitas ir jose vykdytų investicijų rezultatą, dar yra pakankamai.
Atsakymus į pagrindinius klausimus apie IS taip pat rasite šiame vaizdo įraše: