Nuo 2025 m. Lietuvoje įsigaliojo naujas investavimui skirtas sprendimas – investicinė sąskaita. Jos tikslas yra paskatinti šalies gyventojus investuoti į įvairias finansines priemones, o reinvestuojamas pelnas nebus apmokestinamas. Ką šie pakeitimai reiškia esamiems ir būsimiems investuotojams?
Investicinė sąskaita – tai atskira sąskaita, skirta tik investavimui į atitinkamas finansines priemones, tokias kaip akcijos, obligacijos, fondai, Vyriausybės taupymo lakštai ir pan., kuria gali naudotis Lietuvos gyventojai.
Iš investavimo gautas pelnas šioje sąskaitoje nebus apmokestintas tol, kol lėšos bus reinvestuojamos ir neišimamos iš investicinės sąskaitos (pvz., išgrynintos, pervestos į einamąją banko sąskaitą ar pan.).
Investicinė sąskaita neturėtų būti susieta su Jūsų mokėjimo kortelėmis ir joje neturėtumėte vykdyti jokių kasdienių operacijų (atsiskaitymų, pirkinių ir pan.).
Aktyviau prekiaujantiems finansinėmis priemonėmis ši sąskaita suteiks lankstumo norint pirkti ir parduoti turimas investicijas. Investicinė sąskaita leis susumuoti iš įvairių investavimo operacijų gautą rezultatą, t. y. pelnas ir nuostoliai bus sumuojami su galimybe juos perkelti kitiems metams.
Investicinė sąskaita nėra privaloma visiems investuotojams – jei nenorite jos atsidaryti, tuomet Jums nieko nereikia daryti. Galėsite ir toliau investuoti Jums įprasta tvarka.
Tokiu atveju Jums ir toliau galios dabartinės mokestinės sąlygos, t. y. pajamoms, gautoms iš vertybinių popierių perleidimo, bus taikoma 500 eurų Gyventojų pajamų mokesčio lengvata, o šią ribą viršijančios pajamos ir toliau bus apmokestinamos 15 proc. tarifu. Tarifas gali sudaryti 20 proc., jei metinė pajamų dalis viršys 120 vidutinių darbo užmokesčių dydį.
Investicinei sąskaitai galios kitokia mokestinė tvarka: per investicinę sąskaitą gautoms pajamoms priskiriamos pajamos nebus apmokestinamos tol, kol jos bus reinvestuojamos, t. y. kol lėšos nebus išimtos iš investicinės sąskaitos kitiems tikslams. Iš investicinės sąskaitos išmokėtos lėšos, viršijančios iki lėšų išmokėjimo įneštų lėšų sumą, bus apmokestinamos tokiu pačiu pajamų tarifu kaip ir šiuo metu – 15 proc. Vėlgi tarifas gali sudaryti 20 proc., jei metinė pajamų dalis viršys 120 vidutinių darbo užmokesčių dydį.
Dividendai nepriskiriami per investicinę sąskaitą gautoms pajamoms ir jų apmokestinimo tvarka po investicinės sąskaitos įvedimo nesikeičia.
Jei turite vertybinių popierių sąskaitą, susietą su savo pagrindine banko sąskaita, į kurią gaunate atlyginimą bei naudojate kasdieniniams atsiskaitymams, Jums visų pirma reikia atsidaryti naują banko sąskaitą. Tuomet atsidarykite naują vertybinių popierių sąskaitą ir susiekite ją su naujai atidaryta banko sąskaita.
Jei turite vertybinių popierių sąskaitą, susietą su atskira banko sąskaita, kurią naudojate tik investavimui, galite ir toliau naudoti šią sąskaitą tik investavimui į tinkamas finansines priemones.
Ir vienu, ir kitu atveju tam, kad jūsų vertybinių popierių sąskaitai įsigaliotų investicinės sąskaitos mokestinis režimas, ją reikės deklaruoti Valstybinei mokesčių inspekcijai (toliau – VMI) kaip investicinę 2026 m. teikiant gyventojo pajamų mokesčio deklaraciją už 2025 m. Tai reiškia, kad pirmą kartą VMI deklaruoti investicines sąskaitas ir jose vykdytų investicijų rezultatą reikės iki 2026 m. gegužės 1 d.
Investicinių sąskaitų skaičius neribojamas. Per investicinę sąskaitą galimų investuoti lėšų suma irgi neribojama, taip sudarant galimybes gyventojams investuoti turimas sukauptas didesnes lėšų sumas.
Įvertinus tai, kad investicinę sąskaitą turintis gyventojas akcijas ar kitus finansinius produktus gali paveldėti arba gauti dovanų, jie galės būti laikomi įgytais per investicinę sąskaitą.
Gyventojas tiesiog apie tai turės informuoti VMI ir tokiu būdu įgytas pajamas priskirti investicinei sąskaitai.
Įstatymas numato gyventojams galimybę iki 2024 m. gruodžio 31 d. įgytus finansinius produktus laikyti įgytais per investicinę sąskaitą, tokiai sąskaitai priskiriant jų įsigijimo kainą.
Šių finansinių priemonių priskyrimą investicinei sąskaitai gyventojai galės atlikti 2026 metais iki gegužės 1d. deklaruodami pajamas už 2025 metus VMI. Tinkamas finansines priemones galėsite persikelti nemokestiniu pavedimu į naujai atidarytą vertybinių popierių sąskaitą, susietą su investicine sąskaita. Papildomai dėl tinkamų finansinių priemonių, įgytų iki 2024 m. pabaigos, priskyrimo naujai atidarytai investicinei sąskaitai proceso, „Swedbank“ klientus informuosime atskirai.
Plačiau apie investicinės sąskaitos mokestines sąlygas ir veikimą skaitykite VMI paruoštoje informacijoje čia ir „Swedbank“ interneto banko naujienų investuotojams skilties įraše.