Ilgus metus planuoti imtis investavimo, turėti tam sąlygas ir teorines žinias, tačiau vis atidėlioti pirmą žingsnį – situacija, su kuria susiduria ne vienas Lietuvos gyventojas. Nuo investavimo eksperimento pradėjusi, o šiandien investavimą jau įprasta savo finansinio gyvenimo dalimi laikanti „Swedbank“ finansinio raštingumo srities vadovė Justina Bagdanavičiūtė dalijasi išmoktomis pamokomis.
Vienu iš populiariausių mitų, kuriuos savo investavimo kelionėje netruko paneigti, Justina įvardija įsitikinimą, kad investavimui reikalingos didelės sumos. Ji pasakoja investuojanti nuo 100 iki 200 eurų per mėnesį, priklausomai nuo to, kokias finansines priemones tą mėnesį buvo nutarusi įsigyti. Tiesa, ji pažymi, kad skiriama suma gali būti ir dar mažesnė.
Kiti įsitikinimai, kurių netikslumą atskleidė Justinos investavimo patirtys, yra būtinybė turėti itin specifinių žinių ir skirti investavimui daug laiko. Jos teigimu, specifinės žinios ir aktyvus investavimas reikalingas tiems investuotojams, kurie renkasi specifines investavimo priemones. Visgi kasdienis investavimas į bazines finansines priemones gali būti patogus ir nesudėtingas.
Tiek savo eksperimento metu, tiek ir toliau investuodama, dalį sprendimų Justina priima aktyviai, dalį – pasyviai, pasirinkusi periodinį investavimą. Dėl tokios savo investavimo strategijos Justina sako išlaikiusi pakankamą patogumą neskirti investavimui daug laiko.
Periodinius pavedimus pašnekovė yra nustačiusi į pasirinktus investicinius fondus, kurie investuoja į įvairių įmonių vertybinius popierius, todėl jaučiasi pakankamai rami dėl tokios priemonės diversifikacijos lygio. Tai jai leidžia išvengti poreikio nuolat pergalvoti krepšelyje esančias investicijas ir atlikti aktyvius sprendimus.
Savo pokalbyje Justina ir Vytenis pabrėžia, kad jei išskirtinių investicinių produktų žinios yra vienareikšmiškai reikalingos tiems, kurie ketina jas pasirinkti, tai bendras suvokimas ir kritinis mąstymas svarbus kiekvienam.
Pasak Vytenio, tai svarbu dėl gebėjimų ir įgūdžių:
Nuoseklumas, kritinis mąstymas ir emocinių sprendimų vengimas, pasak Justinos ir Vytenio, itin svarbūs tokiais laikotarpiais, kai rinkos audringai reaguoja į įvairius geopolitinius veiksnius.
Savo patogumui įrašo galite klausytis audio formatu „Spotify“ platformoje:
Ankstesnes serijas ir visą tinkalaidės video grojaraštį rasite čia.
Investavimas yra susijęs su rizika ir investicijų vertė gali tiek didėti, tiek mažėti. Istoriniai rezultatai negarantuoja rezultatų ateityje. Mokesčiai, komisinis atlyginimas ir kiti mokėjimai taip pat gali turėti įtakos rezultatams.
Informacija tinklalaidėje pateikta edukacijos tikslais ir negali būti interpretuojama kaip rekomendacija, kvietimas, pasiūlymas ar raginimas pirkti / parduoti konkrečias finansines priemones.