Jei interneto paieškos sistemoje suvestume žodį „bankininkas“, spėkite, kokius vaizdus parodytų pirmiausiai? Solidžius kostiumuotus vyrus ir stambių pinigų kupiūras. Jei to paties paklaustumėm savo draugų ar praeivių gatvėje, kertu lažybų –išgirstume panašias asociacijas. Tačiau toks stereotipinis „bankininko“ įvaizdis vis rečiau atitinka realybę – aš esu 21 metų studentas ir jau beveik metus dirbu banke.
Paklausite, kaip man pavyko be aukštosios mokyklos diplomo įsidarbinti viename didžiausių šalies bankų „Swedbank“. Ir kaip sekasi į 24 paros valandas sutalpinti intensyvias dienines studijas, darbą pilnu etatu bei asmeninį gyvenimą? Tačiau aš drįsčiau teigti, kad mano istorija nėra netipiškas atvejis. Šiandien bankuose darbuojasi labai įvairialypės komandos, ir jų nariams nėra taikomas nei griežtas amžiaus cenzas, nei reikalavimas būti baigus su finansais susijusias studijas universitete.
Kokios iš tiesų įvairiapusiškos komandos darbuojasi bankuose, gali iliustruoti keli faktai apie „Swedbank“ darbuotojus. Visai nemaža dalis, 15 proc. mano kolegų yra studentiško amžiaus jaunuoliai (18–25 m.), o 7 proc. banke dirbančių žmonių šiuo metu dar ir studijuoja. Įspūdingai atrodo ir sąrašas profesijų, kurias yra įgiję banko darbuotojai. Tarp mano kolegų banke yra architektų, biofizikų, teologų, geografijos mokytojų, taikomosios fizikos specialistų ir net choro dirigentų. Kai dirbu su tiek daug skirtingų žmonių, kurie labai gerai išmano savo darbą ir yra aukštos kvalifikacijos savo srities profesionalai, bliūkšta stereotipai apie „kostiumuotus solidžius bankininkus“.
Tiesa, turiu pripažinti, kad ir pats dar visai neseniai nebūčiau savęs įsivaizdavęs kaip jauno bankininko, dirbančio vienoje iš didžiausių Lietuvos finansinių organizacijų. Džiaugiuosi, kad mano draugų ir artimųjų stereotipai manęs nesustabdė ir, išdrįsęs dalyvauti darbuotojų atrankoje, gavau pasiūlymą dirbti „Swedbank“. Buvo neįtikėtina išgirsti naujieną, kad darbuotojų atrankoje buvau pasirinktas aš, mano reakcija buvo audringa.
Priežasčių džiaugtis turiu ir šiandien, vertindamas darbe pasiektus savo rezultatus. Vos pasibaigus bandomajam laikotarpiui kolegų buvau nominuotas ir tapau „Ateities bankininku“, nuolat turiu galimybę kelti kompetenciją ir jau spėjau pakeisti poziciją banke, nes buvau paaukštintas pareigose.
Ko dar, šalia bankininkystės žinių, gavau per pirmąsias savo savaites banke? Pirmiausia, galutinai įsitikinau, kad jaunas amžius nėra kliūtis darbinantis tokioje organizacijoje – amžiaus cenzo taisyklė dažniau sukasi mano bendraamžių mintyse nei ji yra taikoma realybėje. Taip pat supratau, kad ilgą laiką dominavę stereotipai apie banke dirbančius žmones praranda ryšį su realybe. Ypač dabar, kai viskas taip sparčiai kinta – didelės organizacijos žengia koja kojon su pokyčiais.