Įmonių informacijos apie tvarumą teikimo direktyva (CSRD) ir Europos tvarumo atskaitomybės standartai (ETAS) numato, kad rengiant tvarumo informaciją, reikia atlikti dvejopo (dar kartais vadinamo dvigubu) reikšmingumo (angl. double materiality) vertinimą. Jis padeda nustatyti reikšmingiausius tvarumo aspektus, o kartu – ir apibrėžti raportavimo apimtį.
Dvejopo reikšmingumo sąvoka dar dažnai organizacijoms skamba kaip burtažodis, tad šiuo įrašu siekiame paaiškinti, kas tai yra ir kaip atlikti šį vertinimą. Beje, jis aktualus ne tik tiems, kuriems jau privalu raportuoti. Reikšmingiausių tvarumo aspektų numatymas leidžia identifikuoti daugiausia dėmesio reikalaujančias sritis bei tvarumo kontekste aktualiausias rizikas. Remiantis šia informacija galima parengti tikslingą tvarumo strategiją ir parinkti atitinkamas priemones, kurios didintų veiklos tvarumą bei leistų suvaldyti rizikas.
Aktualių tvarumo aspektų identifikavimas. Turi būti identifikuojami tiek neigiami, tiek ir teigiami organizacijos veikla sukuriami tiesioginiai ir netiesioginiai poveikiai. Svarbu nustatyti tiek faktinius, tiek ir galimus (potencialius) poveikius. Taip pat identifikuoti aktualias esamas ir potencialias rizikas bei galimybes.
Pavyzdžiui, įmonė X gali nustatyti, kad jos veikla sukuriamas didelis CO2 pėdsakas, tad ji akivaizdžiai daro poveikį klimato kaitai. Taip pat minėta įmonė priklauso gamybos sektoriui, tad jos veikloje kyla rizikų, susijusių su darbuotojų sauga. Be to, gamyba nėra automatizuota, tad poreikis darbo jėgai ir priklausomybė nuo žmogiškųjų išteklių yra didelė. Tad tiek klimato kaita, tiek darbuotojų sauga, tiek ir jų kompetencija bei galimas trūkumas turėtų būti vertinami kaip aktualūs tvarumo aspektai.
Svarbu: ETAS standartuose numatytos temos ir potemės gali padėti identifikuoti ir geriau suprasti galimus aktualius tvarumo aspektus. Tačiau jų analizė jokiu būdu negali pakeisti standartuose numatyto reikalavimo atlikti vertės grandinės analizę.
Suinteresuotųjų šalių identifikavimas ir įtraukimas. Organizacijai svarbu į dvejopo reikšmingumo vertinimo procesą įtraukti suinteresuotąsias šalis, kurias ji veikia tiesiogiai per savo veiklą ir netiesiogiai per vertės grandinę. Tai leidžia ne tik geriau suprasti organizacijos poveikius, bet ir įvertinti rizikas bei galimybes. Suinteresuotųjų įtraukimas taip pat padeda įvertinti, kurie poveikiai, rizikos ir galimybės yra reikšmingiausi. Reikalavimas įtraukti suinteresuotąsias šalis atliekant dvejopo reikšmingumo vertinimą numatytas ir ETAS.
Svarbu: nepamirškite, kad viena svarbiausių suinteresuotųjų šalių – jūsų darbuotojai. Įtraukite juos!
Reikšmingiausių tvarumo aspektų nustatymas. ETAS numatyta, kad organizacija turi įvertinti savo poveikius ir galimas rizikas bei galimybes tvarumo kontekste trumpuoju, vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu. Neigiami organizacijos poveikiai vertinami pagal jų stiprumą: poveikio mastą, aprėptį ir galimybes juos atitaisyti, teigiami – pagal mastą ir aprėptį. Potencialių veiklos poveikių atveju turi būti vertinimas ir jų tikėtinumas. Tuo tarpu finansinis reikšmingumas nustatomas atliekant rizikų ir galimybių vertinimą pagal jų tikėtinumą ir galimą šių veiksnių finansinio poveikio organizacijai mastą.
Svarbu: tvarumo aspektas laikomas reikšmingu, jei jis reikšmingas veiklos poveikio požiūriu, finansiniu požiūriu arba abiem šiais aspektais. Tai yra – aspektas turi būti reikšmingas pagal bent vieną iš šių dviejų kriterijų (veiklos poveikio ir/ar finansinio reikšmingumo), kad būtų laikomas reikšmingu pagal dvejopo reikšmingumo principą.
Raportavimas. Kai įmonė nustato, kad vienas ar kitas tvarumo aspektas yra reikšmingas, ji privalo raportuoti informaciją pagal atitinkamo ETAS standarto atskleidimų reikalavimus. Jei ETAS standartai ir jų atskleidimų reikalavimai nustatyto reikšmingo poveikio, rizikos ar galimybės neapima ar apima nepakankamai detaliai – organizacija turi atskleisti papildomą jai būdingą informaciją, kuri padėtų suprasti reikšmingą tvarumo aspektą.
Svarbu: ETAS nustatyta, kad įmonė turi aprašyti ir patį reikšmingų poveikių, rizikų ir galimybių nustatymo bei vertinimo procesą. Tai itin aktualu rengiantis ataskaitų užtikrinimui (angl. limited assurance) ir vėliau seksiančiam auditavimui.
Dvejopo reikšmingumo vertinimo rezultatus organizacijos dažnai pasirenka atvaizduoti dviejų dimensijų matricoje. Vienoje ašyje atvaizduojamas tvarumo aspekto finansinis reikšmingumas, kitoje – poveikio reikšmingumas. Pavyzdys:
Svarbu: nors suinteresuotųjų šalių įtraukimas yra svarbus dvejopo reikšmingumo vertinimo etapas, temos reikšmingumas negali būti nustatomas tik pagal suinteresuotųjų šalių nuomonę. Tad anksčiau daugelio organizacijų tvarumo ataskaitose esančios matricos, kuriose vienoje iš ašių pateikiama suinteresuotųjų šalių nuomonė, o finansinis reikšmingumas matricoje išvis neatspindėtas, negali būti laikomos dvejopo reikšmingumo matricomis.