Nuo 2025 m. gegužės 1 dienos įsigalioja nauji Lietuvos Respublikos su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos bankai, teikiantys būsto paskolas, turės klientams pateikti du individualiai pritaikytus pasirinkimus – būsto paskolą su kintamomis ir su fiksuotomis 5 metų palūkanomis.
Suprantame, kad gali iškilti klausimų dėl to, kuo šios palūkanos skiriasi ir kaip pasirinkti sau optimaliausią finansinį sprendimą. Todėl pateikiame dažniausiai užduodamus klausimus šia tema.
Kas yra kintamosios palūkanos?
Kintamųjų palūkanų pavadinimas išduoda, kad šios palūkanos periodiškai kinta – didėja arba mažėja. Šie pokyčiai vyksta priklausomai nuo ekonominės šalies situacijos arba padėties finansų rinkose. Kintamąsias palūkanas Lietuvoje sudaro EURIBOR rodiklis ir marža.
Marža įprastai atspindi paskolos gavėjo riziką – kuo ji didesnė, tuo ir maržos dydis būna didesnis. Marža, nesant esminių sutarties pažeidimų, per visą paskolos laikotarpį nekis. Dėl konkretaus maržos dydžio susitariama sudarant būsto paskolos sutartį.
EURIBOR yra tarpbankinės palūkanos, kurios priklauso nuo Europos Centrinio Banko (ECB) nustatomų bazinių palūkanų. Jei ECB pradeda didinti palūkanas, didėja ir EURIBOR dydis, tuo pačiu ir jūsų kas mėnesį mokamos būsto paskolos įmokos. Atitinkamai, jei ECB palūkanas mažina, tuomet mažėja ir EURIBOR dydis bei jūsų kas mėnesį mokamos būsto paskolos įmokos. Jei EURIBOR reikšmė yra neigiama, ji laikoma lygi nuliui.
Kas yra fiksuotosios palūkanos?
Rinkoje fiksuotomis palūkanomis įprastai vadinamos tokios palūkanos, kurios kinta rečiau nei kas 12 mėnesių. „Swedbank“ fiksuotąsias palūkanas nustato 5 metų laikotarpiui – per šį laiką paskolos mėnesio įmoka nesikeistų.
Pasibaigus šiam laikotarpiui, palūkanos automatiškai keičiamos į kintamąsias palūkanas – jas sudarytų tai dienai taikomas EURIBOR rodiklis ir iš anksto sudarant būsto paskolos sutartį jūsų su banku sutarta marža.
Tačiau, jeigu norėsite, pasibaigus fiksuotųjų palūkanų terminui, jos vėl gali būti fiksuojamos. Dėl to reikėtų susitarti su banku.
Kodėl keičiasi mano būsto paskolos įmokos?
Kai būsto paskolos sutarties palūkanos yra kintamosios, priklausomai nuo EURIBOR palūkanų bazės pokyčių, periodiškai kinta ir mėnesinės paskolos įmokos.
EURIBOR palūkanų bazė – tai Europos tarpbankinės rinkos palūkanų norma, išreikšta metinėmis palūkanomis. Ši palūkanų bazė kinta kas 3, 6 arba 12 mėnesių. „Swedbank“ įprastai kintamąsias palūkanas nustato 6 mėnesių laikotarpiui. Bendras jūsų mokamų palūkanų dydis gali sumažėti ar padidėti priklausomai nuo šio pokyčio.
Pasirinkus fiksuotąsias palūkanas 5 metų laikotarpiui, mėnesinės paskolos įmokos nekis visus 5 metus.
Kokias palūkanas geriau rinktis?
Pasirinkimas priklauso nuo asmeninės situacijos, poreikių ir tikslų, o sprendimas kiekvienu atveju yra individualus. Prieš priimant sprendimą, verta atsižvelgti į tris pagrindinius faktorius:
Kokie mokesčiai taikomi kiekvienam pasirinktam palūkanų tipui?
Sudarant paskolos sutartį, vienodas paskolos administravimo mokestis taikomas tiek kintamąsias, tiek fiksuotąsias palūkanas pasirinkusiems klientams.
Nusprendus anksčiau laiko grąžinti visą paskolą ar jos dalį arba pakeisti palūkanų rūšį, fiksuotųjų palūkanų atveju bus taikomas papildomas mokestis, nurodytas banko paslaugų ir operacijų įkainiuose.
Grąžinant paskolą anksčiau termino, kintamųjų palūkanų atveju išankstinis paskolos grąžinimo mokestis nėra taikomas.
Kur rasti informaciją apie man taikomas palūkanas ir būsto paskolos įmokas?
Maržos dydis, bendra palūkanų norma, informacija apie artimiausią palūkanų pasikeitimo dieną ir jos kintamumo periodą yra nustatoma būsto paskolos sutartyje. Jos sąlygas bei įmokų mokėjimo grafiką rasite prisijungę prie savo interneto banko paskyros.
Apie palūkanų normos pasikeitimus bei artimiausio mokėjimo laikotarpio įmokų grafiką taip pat būsite informuojami asmeniškai. Šią informaciją gausite interneto banko žinute arba paštu.
Kodėl ir kaip kinta kintamosios palūkanos?
Kintamąsias palūkanas pasirinkusių gyventojų mokamos būsto paskolos įmokos kinta priklausomai nuo EURIBOR pokyčių. EURIBOR priklauso nuo Europos Centrinio Banko (ECB) nustatomų bazinių palūkanų. Kai ECB padidina palūkanas, didėja ir EURIBOR.
Taip pat veikia ir atvirkštinis variantas – paskolai taikomų palūkanų dalies įmokos mažėja, kai ECB sumažina EURIBOR.
EURIBOR rodiklis įprastai perskaičiuojamas kas 3, 6 arba 12 mėnesių – nuo to priklauso ir kaip dažnai keičiasi kintamoji palūkanų norma. Pavyzdžiui, jeigu paskola yra išduota su 6 mėnesių EURIBOR periodu, tai reiškia, kad būsto paskolos kaina bus perskaičiuota du kartus per metus. Koks EURIBOR rodiklis bus nustatytas perskaičiavimo dieną, toks jis išliks ir ateinančius šešis mėnesius iki kito perskaičiavimo.
Dėl ECB taikytos neigiamų palūkanų politikos, nuo 2014 m. iki 2022 m. vasaros EURIBOR buvo neigiamas, tad gyventojams ši būsto paskolos palūkanų dalis buvo prilyginta nuliui. Nors šiuo metu taip nėra, EURIBOR palūkanų norma dabar turi tendenciją mažėti.
Kaip anksčiau kito EURIBOR palūkanos?
EURIBOR dydį Europos Centrinis Bankas skelbia kiekvieną dieną, o informaciją apie vykusius šios palūkanų normos pokyčius galite rasti ČIA.