Nuo 2025 m. Lietuvoje įsigaliojusi investicinė sąskaita sukėlė daug klausimų investuotojams, tačiau iš tiesų tai mažesnė naujovė, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. „Swedbank“ Privačiosios bankininkystės finansinio turto valdymo srities vadovas Edgaras Mickus pažymi, kad investicinė sąskaita yra tiesiog įprasta banko sąskaita, susieta su vertybinių popierių sąskaita.
„Investicinė sąskaita yra tiesiog piniginė, t. y. depozito, sąskaita, susieta su vertybinių popierių sąskaita, ir tokia naudojasi visi investuotojai. Jei norite šią sąskaitą deklaruoti kaip investicinę, svarbu užtikrinti, kad joje būtų atliekamos tik su vertybiniais popieriais susijusios operacijos, o sprendimą dėl to galėsite priimti 2026 m.“, – sako E. Mickus.
„Swedbank“ ekspertas pažymi, kad pats investavimo procesas dėl investicinės sąskaitos iš esmės nesikeičia – tam reikia turėti piniginę sąskaitą, susietą su vertybinių popierių sąskaita.
O toliau investuotojas galės pasirinkti, ar jam naudotis nauju investicinės sąskaitos režimu. Nuo šio sprendimo priklausys tai, kaip bus galiausiai apmokestinta investicijų grąža.
Pasirinkusiems naudotis investicinės sąskaitos režimu iš investicijų gautos pajamos nebus apmokestinamos tol, kol nebus panaudotas pelnas. Viršijančios iki lėšų išmokėjimo įneštų lėšų sumą pajamos bus apmokestinamos tokiu pačiu pajamų tarifu kaip ir šiuo metu – 15 proc. Tarifas kyla iki 20 proc., jei metinė pajamų dalis viršija 120 vidutinių darbo užmokesčių (VMDU) dydį.
„Paprastai tariant, jei į savo investicinę sąskaitą įnešėte 5 tūkst. eurų, tol, kol iš šios sąskaitos išimtų lėšų suma neviršys 5 tūkst. eurų, mokesčių nuo jų mokėti nereikės. Šią sumą viršijančios pajamos bus apmokestinamos 15 proc. tarifu, kuris kyla iki 20 proc., per metus viršijus 120 VMDU dydį“, – pastebi „Swedbank“ ekspertas.
Investuojant ankstesne tvarka už pajamas, gautas pardavus investicijas, reikės mokėti 15 proc. Gyventojų pajamų mokestį (GPM), o 120 VMDU viršijančioms pajamos taikomas 20 proc. tarifas. Taip pat pajamoms iki 500 eurų bus toliau taikoma GPM lengvata ir jos neapmokestinamos. Šios lengvatos nėra, kai investuotojas naudoja investicinę sąskaitą.
Pagrindinė taisyklė norintiems investuoti per investicinę sąskaitą – užtikrinti, kad šioje sąskaitoje būtų tik su investicijų pirkimu ir pardavimu susijusios lėšos.
„Investuotojai iš pradžių turi atskirti investicinius srautus nuo bendrųjų, jei tokios praktikos nesilaikė iki šiol. Jei sąskaitą norėsite deklaruoti kaip investicinę, joje turi būti vykdomos tik su vertybiniais popieriais susijusios operacijos“, – pažymi E. Mickus.
Pasak eksperto, jei investuotojas turi banko sąskaitą, kurioje cirkuliuoja tik investavimo lėšos, jam nieko daryti nereikia. Jei jis norės naudotis investicine sąskaita, jam tiesiog šią su vertybinių popierių sąskaita susietą banko sąskaitą 2026 m. reikės deklaruoti kaip investicinę Valstybinei mokesčių inspekcijai.
Jei investuotojas su vertybinių popierių sąskaita susietą banko sąskaitą naudoja ir kitiems tikslams, pvz., atsiskaitymams už prekes, jam reikia atsidaryti naują sąskaitą ir susieti ją su turima vertybinių popierių sąskaita.
E. Mickus sako pastebintis tarp investuotojų paplitusią klaidingą nuomonę, jog investicinė sąskaita yra naujas produktas ar sprendimas bankuose, nors apskritai bankas net neprivalo žinoti, jog investuotojo VMI deklaruota sąskaita yra investicinė.
Pasak eksperto, daug diskutuojama ir apie tai, kaip vyks investicinių priemonių perkėlimas į naują vertybinių popierių sąskaitą. Valstybinė mokesčių inspekcija nurodo, kad iki 2024 m. gruodžio 31 d. įgytus finansinius produktus pripažinti įgytais per investicinę sąskaitą, priskirdami šiai sąskaitai jų įsigijimo kainą, gyventojai galės teikdami deklaracijas už 2025 m.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad gyventojai turės teisę iki 2024 m. gruodžio 31 d. įgytus tinkamus investuoti finansinius produktus priskirti investicinei sąskaitai iki 2025 m. gruodžio 31 d. ir tokius investicinei sąskaitai priskirtus finansinius produktus deklaruoti, pateikdami GPM deklaraciją už 2025 m. mokestinį laikotarpį iki 2026 m. gegužės 1 d. Deklaravus finansinius produktus, įnašas į investicinę sąskaitą padidinamas suma, lygia finansinių produktų įsigijimo kainai.
Nuo 2025 m. sausio 1 d. dovanojimo ar paveldėjimo būdu įgytus tinkamus investuoti finansinius produktus bus galima laikyti įgytais per investicinę sąskaitą, priskiriant investicinei sąskaitai jų įsigijimo kainą. Šių finansinių produktų įsigijimo kainą gyventojas deklaruos to mokestinio laikotarpio, kurį dovanojimo ar paveldėjimo būdu įgyti finansiniai produktai priskiriami investicinei sąskaitai, GPM deklaracijoje. Deklaravus dovanojimo ar paveldėjimo būdu įgytus finansinius produktus, įnašas į investicinę sąskaitą vėlgi bus padidinamas suma, lygia deklaruojamo finansinio produkto įsigijimo kainai.
E. Mickaus patarimas investuotojams – jei nesate atskyrę investavimo ir kitų finansinių srautų, tai turėtumėte padaryti, t. y. atsidaryti naują banko sąskaitą ir ją susieti su vertybinių popierių sąskaita. O kuomet ateis 2026 m. deklaravimo metas, bus galima apsvarsčius ir nuspręsti, ar banko sąskaitą deklaruoti kaip investicinę, ar ne, atsižvelgiant į investicinį rezultatą.
„Jeigu pelnas didesnis nei 500 eurų, tuomet verta deklaruoti investicinę sąskaitą. Pagrindinė investicinės sąskaitos mokestinio režimo nauda, jog investuotojas nemoka pelno mokesčio, kol nėra panaudota investicinė grąža“, – pažymi E. Mickus.
Tokiu būdu investicinę grąžą galima kaupti laukiant tinkamo momento naujai investicijai atlikti, o jos apmokestinimą atidėti vėlesniam laikotarpiui.