Šiuos metus uždarau su gerokai didesne investicinių priemonių įvairove savo investiciniame portfelyje nei 2023 m. Tačiau ir šių, ir praėjusių metų pabaiga turi šį tą bendro – mano krepšelį stabiliai žalioje augimo zonoje palaiko „Swedbank Robur“ fondai.
Jau esu minėjusi, kad savo krepšelyje finansinių priemonių įvairovės siekiau tam, kad visi drauge galėtume stebėti ir paanalizuoti jų dinamiką. Tad metus užbaigiu su pastebimai ilgesniu investicinių „Swedbank Robur“ fondų sąrašu, investicijomis į biržoje prekiaujamų fondų vienetus bei gruodį įsigytomis bendrovės „Kvartalas“ obligacijomis bei pavienių įmonių akcijomis.
Šį mėnesį įsigytos „Kvartalo“ obligacijos buvo proga sudalyvauti išskirtiniame obligacijų platinime. Tai buvo pirmas toks „Swedbank“ organizuotas obligacijų platinimas, kuomet jų įsigyti galėjo ne tik instituciniai, bet ir privatūs investuotojai visose Baltijos šalyse.
Šis obligacijų platinimas sulaukė net 6 kartus pradžioje numatytą platinti obligacijų kiekį viršijusios paklausos. Tad man buvo ir simboliška, ir, regis, kaip gan aiškiai sufleruoja rinka, vertinga investicija. Kadangi lapkritį rinkausi tik periodinę 100 eurų investiciją į du „Swedbank Robur“ fondus, gruodį minėtoms obligacijoms galėjau skirti didesnę – 200 eurų sumą.
Mano investavimo kelionė prasidėjo kaip eksperimentas, tačiau per visą laikotarpį nuo jo pradžios tapo mano gyvenimo būdu. Išmokau keletą vertingų pamokų.
Visų pirma, ne tik teoriškai, bet ir praktiškai supratau, kad reguliarumas ir periodiškumas investavime tikrai yra svarbūs, o tai galima užsitikrinti be didesnių pastangų. Per visą mano investavimo laikotarpį buvo tokių mėnesių, kuomet neturėjau laiko galvosūkiams apie tai, kur investuoti, tad palikdavau tik periodinį investavimą – po 50 eurų automatiškai be jokio mano įsitraukimo nukeliaudavo į du mano pasirinktus „Swedbank Robur“ fondus.
Antra - paneigtas mitas, kad investavimui reikia didelių sumų. Investuodavau sau patogią ir pernelyg biudžete nepasijutusią 100–200 eurų sumą per mėnesį. Jau pirmieji mano investavimo kelionės metai rodo, kaip mano investicijos sėkmingai kaupiasi ir auga bei po kelių meta žada visai solidžią sumą, kurią galėsiu panaudoti didesniems pirkiniams ar tolesniam investavimui.
Per šį laikotarpį taip pat priėjau išvados, kad asmeniškai man investavimas į atskirų įmonių akcijas kelia daugiau iššūkių nei leidžia įžvelgti galimybių. Galbūt dėl to, kad investicijoms pasirinkau tik vietinę rinką, o išplėtusi geografiją galėčiau pasiekti geresnių rezultatų. Tačiau investavimo komfortą ir krepšelio diversifikaciją man puikiai užtikrina fondai, tad kol kas plėsti akcijų dalies krepšelyje nesvarstau.
Galiausiai, supratau, kaip svarbu lavinti gebėjimą įvertinti investicinės priemonės potencialą. O šitai man padiktavo keli skirtingi įvykiai mano investiciniame portfelyje.
Pavyzdžiui, rugpjūčio pradžioje įvykęs rinkų supurtymas trumpam sumažino ir mano turimo fondo „Swedbank Robur Technology“ vienetų kainą. Ji greitai atsistatė ir paaugo, todėl emocinis sprendimas vienetus parduoti būtų buvęs tikrai nenaudingas. Kita vertus, nors net ir nesvarsčiau tokio sprendimo, neišnaudojau ir progos įsigyti daugiau fondo vienetų „su nuolaida“ bei vėliau sulaukti augimo.
Situacija su „Auga Group“ ir „Novaturo“ akcijomis mano krepšelyje taip pat buvo pamokanti, bet jau kiek kitaip. Su „Novaturo“ akcijomis atsisveikinau jų vertei nukritus maždaug trečdaliu, ir iki šiol galvoju, kad galbūt vertėjo tai padaryti anksčiau bei kritiškiau vertinti įmonės potencialą nuo pat pradžių.
O štai jau daugiau nei 83 proc. sumažėjusi „Auga Group“ akcijų vertė mano krepšelyje yra ir simbolis galbūt laiku nepriimtų mano sprendimų, ir visiškai eksperimentinė pozicija stebėjimui, ar per ilgesnį laikotarpį įmanoma atsispirti nuo dugno. Į „Auga Group“ investavau kaip į augimo akcijas. Tuo metu, kai tai dariau, įmonė išties demonstravo didžiulį inovacijomis bei tvarumu grįstą potencialą. Tačiau galiausiai įmonė nusprendė kiek pakeisti savo veiklos modelį bei priėmė kitų sprendimų, kurie virto drastiškai sumažėjusia įmonės akcijų verte.
Niekaip nesiryžtantiems nors ir norintiems pradėti investuoti linkiu šį tikslą įgyvendinti jau kitąmet! Ir daryti tai nesivadovaujant mitais, kad investavimui reikia didžiulių sumų, o tokia veikla prieinama tik finansų ekspertams.
Rinkoje egzistuoja tikrai pakankamai nesudėtingų finansinių priemonių, kurias perprasti ilgai neužtruks. Taip pat egzistuoja priemonės, į kurias investuojant galima užsitikrinti pakankamą diversifikaciją ir su mažomis sumomis. Su jomis tikrai turėjome progą susipažinti mano investavimo eksperimento metu – kviečiu jį visą prisiminti ir patyrinėti mano pirmuosius bei vėlesnius žingsnius čia: https://blog.swedbank.lt/investavimas/1000-euru-investavimo-eksperimentas-virtes-gyvenimo-budu
Iš patirties galiu pasakyti, kad investavimo kelyje padės šie keli žingsniai ar nuostatos:
Pati rinkdamasi investicijas peržvelgiu rinkų analitikų bei fondų valdytojų apžvalgas ir prognozes. Taip pat remiuosi ekonomistų prognozėmis ir savo pačios logika, kuri leidžia numanyti vieno ar kito sektoriaus ilgalaikio augimo potencialą. Galiausiai, sprendimus priimu ir remdamasi asmeniniu santykiu su sektoriumi ar konkrečia įmone, į kurią investuoju – kaip jie atliepia mano vertybes, kiek man yra įdomūs ir pažįstami.
Tekste pateikiama informacija yra edukacinio pobūdžio ir negali būti traktuojama kaip asmeninės investavimo rekomendacijos.