Mūsų tvarus žingsnis: finansinė edukacija

Įvairūs Lietuvos gyventojų finansinio raštingumo kompetencijų tyrimai rodo, kad finansiniam raštingumui mūsų šalyje iki šiol nėra skiriama pakankamai dėmesio, mokyklose trūksta šių dienų poreikius atitinkančios metodinės medžiagos. Finansinis raštingumas yra vienas iš tvarios ir klestinčios valstybės pagrindų, todėl „Swedbank“ aktyviai vykdo įvairias edukacines veiklas, skirtas įvairaus amžiaus gyventojams.

Finansų laboratorija

Tai – tai unikali erdvė, padedanti išmaniai ir įdomiai susipažinti su pagrindinėmis ekonomikos ir asmeninių finansų valdymo temomis, suprasti, kaip planuojamas biudžetas, kodėl svarbu taupyti ar kas yra atsakingas skolinimasis. Visa tai pateikiama pasitelkiant išmaniąsias technologijas bei žaidžiant interaktyvius žaidimus.

Čia kviečiami visi šalies 1–12 klasių moksleiviai. Šiuo metu „Swedbank“ tokias edukacines erdves turi Vilniuje ir Klaipėdoje. 

2024 m. gyvose ir nuotolinėse finansinio švietimo edukacinėse veiklose per metus sudalyvavo daugiau nei 13 tūkst. moksleivių.

 

Mokonomika

Didžiausias edukacinis projektas Lietuvoje pritaikytas net trims amžiaus grupėms: 1-4, 5-8 ir 9-12 klasių mokiniams. Jame – net 40 įvairių sričių ekspertai pasakojo apie tvarumą, finansinį raštingumą, inovacijas bei kitas aktualias temas.

„Mokonomikos“ pamoka prisidėjo prie UNICEF ir UNESCO rengiamos „Didžiausios pamokos pasaulyje“, kurios tikslas kurti inovatyvias švietimo priemones, įgyvendinant Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslus.


Finansinės sveikatos indeksas

„Swedbank“ pristatė Finansinės sveikatos indeksą. Šios priemonės tikslas – pamatuoti Švedijos ir Baltijos šalių visuomenės finansinius gebėjimus ir žinias apie kasdienius finansus, santaupas, paskolas bei finansinį saugumą, ir kartu – didinti visuomenės sąmoningumą, kad ateities kartos būtų labiau finansiškai išsilavinusios ir jų finansinė sveikata būtų geresnė.

Taip pat buvo sukurtas finansinės sveikatos testas, kuris padeda įsivertinti finansinį elgesį ir sužinoti, kuriose srityse reikėtų pagerinti savo įgūdžius. Kartu su testu yra parengtas asmeninių finansų gerinimo gidas su praktiniais patarimais, kaip stiprinti savo finansinę būklę.

Edukaciniai leidiniai

  • Knyga „Dilema – ne problema“ 


Knyga yra apie pirmuosius finansinius klausimus ir sprendimus, su kuriais susiduria savarankišką gyvenimą pradedantys jauni suaugėliai. Ji skirta visiems, kurie nori išspręsti pirmąsias dilemas lengviau, padidinti finansinių žinių bagažą ir susikurti stiprų pagrindą ateičiai.

Nuoroda į knygą. 

  • Knyga paaugliams „Pradėk dabar: finansinis gidas paaugliams“


Šioje knygoje „Swedbank“ Finansų instituto ekspertė Jūratė Cvilikienė ir žinomi sėkmingi žmonės Lietuvoje – Beata Nicholson, Orijus Gasanovas, Rimvydas Širvinskas (Makalius), Ieva Krivickaitė, Tautvydas Marčiulaitis ir Laurynas Zmejauskas (Safas)– dalijasi įkvepiančiomis istorijomis, nuotykiais, praktiniais patarimais bei įžvalgomis ir padeda atsakyti į svarbiausius klausimus, susijusius su pinigais, nuolat kylančius jaunam žmogui.

Nuoroda į knygą. 

  • „Pinigai ir kiti Gilučių šeimos reikalai“


„Swedbank“ išleido finansinio švietimo knygą 5–10 metų vaikams „Pinigai ir kiti Gilučių šeimos reikalai“. Tai – būdas mažiesiems priimtinu ir smagiu būdu susipažinti su svarbiomis finansinio raštingumo pamokomis. Knygelėje galima rasti 10 istorijų, nuotaikingai nagrinėjančių kasdienius finansinius klausimus, su kuriais susiduria ir vaikai, o kiekvienos istorijos pabaigoje – naudingi ekspertiniai patarimai suaugusiems (tėvams, seneliams ar pradinių klasių mokytojams), kaip ir ką apie finansus kalbėti su mažaisiais.

Nuoroda į knygą. 

  • „Pinigai ir kiti Gilučių šeimos reikalai“ pratybos


„Pinigai ir kiti Gilučių šeimos reikalai“ knygą papildo sukurta užduočių knyga tuo pačiu pavadinimu, kuri suteikia dar daugiau galimybių bei įrankių ugdyti vaikų finansinį raštingumą. Pratybos skirtos tiek tėvams, tiek priešmokyklinio ugdymo ir pradinių klasių mokytojams, padedant įtvirtinti finansines žinias per praktines užduotis ir interaktyvias veiklas.

Nuoroda į pratybas 

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.