Gini koeficientas - tai išvestinis ekonominis rodiklis, skirtas pajamų tarp namų ūkių pasiskirstymo (ne)tolygumui šalyje atspindėti. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad Gini koeficientas rodo pajamų, bet ne turto pasiskirstymą šalyje.
Įsivaizduokite, kad gyvenate mažoje valstybėje, nedidesnėje už Jūsų gyvenamąjį rajoną, kurios metinės pajamos sudaro 1 milijoną eurų. Turint tik tokią informaciją atrodytų, kad tai - puiki vieta gyventi. Kuomet sužinote, kad tokioje valstybėje gyvena tik keturi gyventojai - ši valstybė pasirodo dar patrauklesnė. Tačiau sužinojus, kad trys iš keturių gyventojų per metus negauna pajamų, o vienas gyventojas savo rankose turi 1 milijoną, ši valstybė nebeatrodo tokia patraukli. Informacijos apie gaunamų pajamų pasiskirstymą nebuvimas, buvo pagrindinis faktorius, kodėl tinkamai negalėjome įvertinti tokios valstybės. Gini koeficientas buvo specialiai sukurtas tam, kad padėtų įvertinti pajamų pasiskirstymą valstybėje tarp gyventojų (šeimų ar namų ūkių), taip parodant valstybės ekonomikos būklę ir vykdomą politiką.
Gini koeficientas skaičiuojamas pagal 1921 m. italų statistiko Corrado Gini sukurtą metodą, remiantis statistine matavimų sklaida (dispersija), ir kinta skalėje nuo 0 iki 1. Pavyzdžiui, jei Gini koeficiento reikšmė yra 1, tai rodo visišką pajamų pasiskirstymo nelygybę. Ir atvirkščiai, jei visi namų ūkiai turėtų vienodą pajamų lygį - Gini koeficientas būtų lygus 0. Kad Gini koeficientas būtų išreikštas procentais, koeficientą galima padauginti iš 100 proc.
Koeficientas yra apskaičiuojamas naudojantis Lorenco kreive, parodančia gaunamų pajamų pasiskirstymą pagal namų ūkius. Žemiau pavaizduotame grafike juodomis tiesėmis žymimą atvejį reiktų interpretuoti taip: 25 proc. šalies namų ūkių gaunamų pajamų uždirba 60 proc. populiacijos. Tuo tarpu 45 laipsnių tiesė simbolizuoja visišką pajamų pasiskirstymo lygybę, kuomet visos 10 namų ūkių grupių, sudarančios po 10 proc. visos populiacijos, gautų po 10 proc. pajamų.
Gini koeficientas yra apskaičiuojamas kaip ploto, kurį riboja išgaubta Lorenco kreivė iki 45 laipsnių tiesės (A plotas paveiksle) ir viso dešiniojo trikampio ploto (A+B) santykis. Gini koeficientą galima išreikšti formule G = A/(A+B). Kuo pajamos šalyje yra pasiskirsčiusios tolygiau, t.y. kuo Lorenco kreivė yra arčiau 45 laipsnių tiesės, tuo mažesnis Gini koeficientas ir atvirkščiai.
Šaltinis:
World Bank