Žodynėlis

Makroekonomika – ekonomikos mokslo šaka, kurios pagrindinės tyrimų kryptys yra kainų lygis, nedarbas, infliacija, užimtumas, bendras nacionalinis produktas, bendras vidaus produktas (BVP).
Makroekonomikos tikslas – ekonominių procesų aiškinimas, ūkio raidos prognozavimas bei ekonominės politikos tobulinimas...

Maržos terminas yra vartojamas prekyboje, biržose, draudime ir bankuose. Bendrąja prasme reiškia kainų skirtumą, pavyzdžiui, pardavimo ir savikainos. Ekonomine prasme – tarpininko pelno norma.

Dažniausiai gyventojams su šiuo terminu tenka susidurti skolinantis. Palūkanų marža būsto...

Mažoji bendrija – ribotos atsakomybės privatusis juridinis asmuo. Mažosios bendrijos nariai savo turtu neatsako už neįvykdytas mažosios bendrijos prievoles.

Mėnesinis bruto darbo užmokestis – ikimokestinis atlyginimas už darbą pinigais, tenkantis vienam samdomajam darbuotojui (neatskaičius fizinių asmenų pajamų ir valstybinio socialinio draudimo mokesčių, kuriuos moka darbuotojas). Į jį įskaitoma: darbo užmokestis už atliktą darbą ar...

Meškų ataka (angl. bear raid) – vienas iš manipuliavimo rinka atvejų. Vadinamosios „meškų atakos“ metu bandoma nuspausti vertybinio popieriaus kainą žemyn naudojant agresyvią pardavimų taktiką ar trumpalaikio pardavimo (angl. short selling) sandorius (t. y. pasiskolintų vertybinių...

Terminas, apibūdinantis finansų rinką, kurioje fiksuojamas ilgalaikis vertybinių popierių kainų kritimas. Iš esmės meškų rinka vadinami bendri rinkos ar tam tikro rinkos indekso (pavyzdžiui, „S&P 500“) nuosmukiai. 

Meškų rinkų periodas itin skirtingas: nuosmukis gali trukti...

Mokesčio lengvata – tai mokesčio mokėtojui įstatymo nustatytos išskirtinės apmokestinimo sąlygos. Tai gali būti atleidimas nuo tam tikro mokesčio, jo dydžio sumažinimas arba mokesčio mokėjimo termino atidėjimas išskaidant jį dalimis. Lengvata yra privilegija mokesčio mokėtojui...

Motinystės išmoka –  tai nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu mokama išmoka motinai. Vėliau išmoka mokama vienam iš tėvų, prižiūrinčiam vaiką (vaiko priežiūros išmoka).

Motinystės išmoka priklauso, jeigu:

  • Gydytojas išdavė elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą...

„MSCI World Index“ – tai rinkos kapitalizacijos svertinis indeksas, apimantis 1546 pasaulio įmones ir atspindintis 23 išsivysčiusių šalių rinkų didelės ir vidutinės kapitalizacijos akcijų rezultatus. Į indeksą neįtrauktos besivystančios ir mažai išsivysčiusios ekonomikos šalys.

Šis...

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.