Išeitinė išmoka

Išeitinė išmoka – tai išmoka, kurią darbuotojui turi sumokėti darbdavys, nutraukdamas darbo sutartį savo iniciatyva.

Atleistam darbuotojui mokama išmoka, kai darbo sutartis su darbuotoju nutraukiama darbdavio iniciatyva ir nėra darbuotojo kaltės (dėl svarbių priežasčių) arba dėl darbdavio likvidavimo, jeigu pagal įstatymus jo darbo prievoles nebuvo įpareigotas vykdyti kitas asmuo. Išeitinės išmokos dydis priklauso nuo darbuotojo darbo stažo toje pačioje darbovietėje:

•    Stažas iki 1 metų – 0,5 jo vidutinio darbo užmokesčio
•    Stažas daugiau nei metai - 2 jo vidutinių darbo užmokesčių

Jei darbuotojas apie atleidimą įspėjamas prieš tris dienas, jam išmokama šešių mėnesių išmoka. 

Jei asmuo įmonėje išdirbo 5–10 metų, jam papildomai priklauso vieno mėnesio išmoka, jei 10–20 metų – dviejų mėnesių išmoka, jei daugiau nei 20 metų – trijų mėnesių išmoka. Taip pat, jei darbuotojas ir darbdavys susitaria nutraukti darbo sutartį šalių susitarimu, darbuotojas gali gauti išeitinę kompensaciją.
 
Išeitinė išmoka nemokama šiais atvejais:

•    kai darbo sutartis nutraukiama šalių susitarimu (atskirais atvejais dėl išeitinės išmokos galima susitarti. Susitarimo sąlygas gali raštu siūlyti abi darbo sutarties šalys, t. y. ir darbdavys, ir darbuotojas);
•    pasibaigus terminuotos darbo sutarties terminui;
•    kai darbo sutartis nutraukiama darbuotojo pareiškimu (ne dėl svarbių priežasčių);
•    esant darbuotojo kaltei.

Atleidžiamam darbuotojui įstatymo nustatyta tvarka papildomai „Sodros“ gali būti išmokama ilgalaikio darbo išmoka. Ji skiriama darbuotojams, kurie ne vėliau kaip per šešis mėnesius po atleidimo iš darbo kreipėsi į „Sodrą“, skiriamos ne anksčiau kaip praėjus trims mėnesiams nuo atleidimo dienos.  

Ilgalaikio darbo išmokos dydis nustatomas atsižvelgiant į to darbuotojo nepertraukiamą darbo stažą toje darbovietėje:

•    77,58 proc. vieno vidutinio mėnesio asmens darbo užmokesčio dydžio išmoka, kai asmuo iki atleidimo dirbo nuo 5 iki 10 metų.
•    77,58 proc. dviejų vidutinių mėnesio asmens darbo užmokesčių dydžio išmoka, kai asmuo dirbo nuo 10 iki 20 metų.
•    77,58 proc. trijų vidutinių mėnesio darbo asmens užmokesčių dydžio išmoka, kai asmuo iki atleidimo dirbo 20 ir daugiau metų.

Patarimų, ką daryti netekus darbo rasite čia.

Šaltinis: LR Darbo kodeksas, V skyrius
 

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.